Nieuchwytne szympansy z lasu Kibale (2018)

Uganda

Uganiając się za nimi po lesie myślałam o Jane Goodall. To ona sprawiła, że szympansy stały się dla wielu ludzi ważne, że dostrzeżono ich inteligencję, osobowości i zaczęto je chronić.

Tak, człowiek stoi niewątpliwie wyżej od szympansa. Mimo to szympans jest istotą niezwykle ważną dla lepszego zrozumienia człowieka… Szympans potrafi rozwiązywać dość skomplikowane problemy, jego struktura społeczna i sposoby porozumiewania się ze współbraćmi są złożone, a on sam wykazuje początki samoświadomości. Kto wie, kim będzie szympans za czterdzieści milionów lat? Powinniśmy wszyscy zatroszczyć się o to, aby pozwolić mu żyć, by podarować mu choć szansę ewolucji.

Jane Goodall

To wszystko prawda. Dodajmy jeszcze, że w lesie są niedościgłe. Jakim cudem udawało się jej nadążać za stadami?

Szympansy z Kibale

W splątanym gaju rąk i nóg...

W splątanym gaju rąk i nóg…

Spotkanie z nimi bywa znacznie trudniejszym wyczynem, niż wędrówka za górskimi gorylami! Las równikowy jest ich domem. Potrafią się błyskawicznie przemieszczać w koronach drzew, podczas gdy my, potykając się o pnącza, na próżno usiłujemy dotrzymać im kroku.

Wędrówka przez las Kibale.

Wędrówka przez las Kibale.

Lepiej niczego tu nie jedz i nie dotykaj!

Lepiej niczego tu nie jedz i nie dotykaj!

Bywa i tak, że grupa turystów spędza po kilka godzin na wędrówkach, nim wreszcie udaje im się spotkać stado. Ja miałam szczęście. Już po niecałej półgodzinie zobaczyliśmy ciemne plamy na górze drzew.

Nasza przewodnicza podobnie jak my cieszy się każdą chwilą spędzoną ze zwierzętami.

Nasza przewodnicza podobnie jak my cieszy się każdą chwilą spędzoną na obserwacji.

Zwierzaki były wyraźnie zaaferowane, nie zwracając na nas specjalnej uwagi. Po chwili odkryliśmy, co tak je zajmowało. To resztki gerezy, pięknej biało-czarnej małpki, były wyszarpywane jako posiłek. Cóż, szympansy są zasadniczo wegetarianami, ale jak trafi się mięso, chętnie się nim posilają.

Szympansy kończą posiłek.

Szympansy kończą posiłek.

Małpy były na tyle wysoko, że ciężko było zrobić im dobre zdjęcie. Prawdę mówiąc przez pierwsze pół godziny o dobrych zdjęciach można było zapomnieć. Potrzebna była dłuższa chwila by nasze emocje opadły, a wtedy i zwierzęta stały się spokojniejsze.

Złoty deszcz

Usiłując znaleźć jak najlepszy kadr kilka osób podeszło pod drzewo. W prześwicie lepiej było widać zwierzęta… Błąd! Już po chwili uciekali stamtąd jak oparzeni, bo szympansy olały turystów. Dosłownie!

Fotografowanie w lesie Kibale to naprawdę trudne zajęcie!

Fotografowanie w lesie Kibale to naprawdę trudne zajęcie!

Chyba, że zwierzak zdecyduje się podejść trochę bliżej.

Chyba, że zwierzak zdecyduje się podejść trochę bliżej.

Jeden co bardziej krewki osobnik rzucił w dół gałęzią. Dobrze, że liany ją przytrzymały! Tymczasem dwa maluchy zaczęły harce. To zwisały do góry nogami, przytrzymując się ogonami, to przebiegały przez siebie zachęcając do dalszej zabawy.

Hej! Człeki! Tu jesteśmy!

Hej! Człeki! Tu jesteśmy!

Nagle jedna z małp błyskawicznie zbiegła z góry. Złapała ochłap mięsa spadły z uczty i nim ktokolwiek się zorientował, już  umykała między drzewa.

Wszędzie dobrze, ale przy mamie najlepiej!

Wszędzie dobrze, ale przy mamie najlepiej!

A tymczasem leżę na pniaku, na dowolnie wybranym boku...

A tymczasem leżę na pniaku, na dowolnie wybranym boku…

Obserwacje z bliska

Na szympansy można patrzeć godzinami. Nasi przewodnicy śledzili każdy ich ruch, komentując coś między sobą. W pewnym momencie jeden z osobników zszedł z góry i siadł na pniu nieopodal nas. Wyglądał na zamyślonego. Skubał palcami brodę, jakby usiłował rozwiązać jakiś problem.

Szympans zdawał się taki... ludzki.

Szympans zdawał się taki… ludzki.

Zupełnie nie przeszkadzało mu stado ludzi, stojących zaledwie kilka metrów od niego. Robimy mu kolejny portret, i kolejny… Wreszcie nasi przewodnicy dają hasło do odwrotu. Godzina spotkania minęła błyskawicznie.

Jak dobrze, że w końcu szympansy zniżyły się do naszego poziomu!

Jak dobrze, że w końcu szympansy zniżyły się do naszego poziomu!

Rady praktyczne

Wybierając się na spotkanie z szympansami załóż wygodne buty z protektorem, długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Weź bidon z wodą, batony energetyczne, zapas baterii do aparatu, krem z filtrem i repelent przeciwko owadom (np. Moskito Guard). Nastaw się, że możesz nawet kilka godzin chodzić po wilgotnym lesie równikowym!

Z takimi stopami bieganie po drzewach jest łatwiejsze.

Z takimi stopami bieganie po drzewach jest łatwiejsze.

Najlepiej wcześniej sprawdzić, jak ustawiać autofokus w aparacie i punktowy pomiar ostrości. Gdy małpy są w koronach drzew, aparat przy szerokim polu ostrości zrobi wyraźne zdjęcie liści na pierwszym planie zamiast zwierzaków. Nastaw też jak najwyższe ISO, bo w lesie jest dość ciemno (nawet, gdy świeci słońce).

Poza szympansami możesz spotkać inne piękności lasu.

Poza szympansami możesz spotkać inne piękności lasu.

Aby wyruszyć na poszukiwanie zwierząt musisz wykupić permit. Jego koszt to 150 USD od osoby, bezpieczniej mieć gotówkę. Wyjścia z Kanyanchu Visitors Information Center odbywają się rano i po południu. Przygotuj kilka dolarów na napiwki dla przewodników. Wykonują swoją pracę z zaangażowaniem i docenią twój drobny gest podziękowania.

Statystki odwiedzin w PN Kibale.

Statystki odwiedzin w PN Kibale.

Przed wyprawą do Ugandy zajrzyj do wpisów:

Przeczytaj w co się spakować: walizka, torba, plecak? Co zabrać do auta na safari oraz jak wyjechać na pierwsze safari.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz