„Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” – Tomasz Michniewicz

Ta książka daje do myślenia. I powinniśmy ją wszyscy przeczytać. „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” to niezwykły reportaż. Poznajemy siedem osób, siedem historii z różnych stron świata, opisanych przez pryzmat wspomnień jej bohaterów.

Książkę kupisz TUTAJ

Życie musi coś znaczyć. Musisz się do czegoś przydać.

"Chrobot" to siedem opowieści z siedmiu miejsc świata.

„Chrobot” to siedem opowieści z siedmiu miejsc świata.

Czytając te opowieści nie sposób nie zadawać sobie pytań o nasze życie. O wybory jakie dokonaliśmy (i komfort jaki jest możliwość wyboru!) i nasze priorytety. O to co jest dla nas ważne i jak do tego dążymy. Czym jest wolność? Jak otaczająca nas kultura wpływa na nasze podejście do świata i relacji? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla marzeń i czy marzenia mogą zmienić nasze życie?

Sukces w Ameryce to poczucie, że inni chcieliby być tobą. Że zazdroszczą tego, co masz. W USA zazdrość jest miarą sukcesu. Musi być go przede wszystkim widać.

Każdy rodzic powinien przeczytać zwłaszcza początek książki, pokazujący jak różne są koncepcje wychowywania dzieci. Mika w Finlandii uczy się w blokach po dwie godziny (tak jest najefektywniej) i wie, że zawsze może liczyć na dorosłych. Reilly z Zimbabwe od świtu to zmroku biegał boso po buszu, w którym wszystko parzy, drapie i kłuje. Byli z bratem zdani na siebie, a życie na afrykańskiej farmie tylko z pozoru wygląda jak sielanka.

(Reilly) Będzie dawać swemu dziecku dużo wolności. Dzieci muszą się uczyć same. Możesz je prowadzić, starać się zapewnić bezpieczeństwo, ale uczyć się muszą na własnych błędach. Życie to wyprawa i jeśli ma to być krótka wyprawa, trudno. Widocznie tak musiało być.

Madhuri nigdy nie opuściła swej dzielnicy na obrzeżach Kalkuty, a jej ślub zaaranżowano jeszcze przed narodzinami, zaś Juanita z Kolumbii przemierzy długą drogę by znaleźć siebie.

Marggie pamięta z dzieciństwa głód, a posłuszeństwo jej matka samotnie wychowująca dziewiątkę dzieci wymuszała biciem kijem. Czasem aż się połamał, zresztą takie wychowanie doradzał każdy ksiądz i pastor w Ugandzie. Casey z prowincjonalnego miasta w Stanach pokazuje nam jak bardzo różni się życie od „american dream„, zaś Kanae w Tokio całe życie ma podporządkowane zaliczaniu kolejnych etapów „idealnego” życia.

I w szkole, i w dorosłym życiu wielu Japończyków chwali się, jak mało śpią. Niewyspany znaczy pracowity. Przed egzaminami często się słyszy powiedzonko: „cztery – zdasz, pięć – nie”
Zdasz, jeśli będziesz spać po cztery godziny dziennie. Śpij pięć, a oblejesz.

Niektóre fragmenty zmuszają do refleksji, że coś w naszym świecie strasznie zgrzyta. Chrobocze. Nie miejmy złudzeń: świat nie jest sprawiedliwy. I z mechanizmów, które na to wpływają też warto zdawać sobie sprawę. Choćby po to, by lepiej rozumieć własne wybory.

Książkę kupisz TUTAJ

„Chorbot” to doskonała książka, z którą warto spędzić kilka wieczorów. Po jej przeczytaniu z pewnością zadasz sobie kilka ważnych pytań. A czyż nie o to chodzi w dobrej literaturze?

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” – Tomasz Michniewicz, wydawnictwo Otwarte.

Tu znajdziesz stronę Tomka Michniewicza. Zajrzyj do recenzji książki „Jane Goodall. Pani od szympansów” opisującej biografię słynnej badaczki.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaję prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz