Film Naledi – prawdziwa historia osieroconego słonika

Na Netflixie właśnie można obejrzeć film Naledi. Wyjątkową opowieść o narodzinach malutkiego słonika w ośrodku ratującym te zwierzęta. Imię Naledi oznacza gwiazdę, ale początki życia Naledi są bardzo trudne. W wieku zaledwie jednego miesiąca zostaje sierotą. Teraz od ludzi – ich wiedzy, pasji i determinacji zależy – czy uda się im ją uratować?

Film Naledi – niezwykły dokument

Autorzy pokazali wręcz heroiczną walkę opiekunów, by malutki słonik zaczął wreszcie pić z butelki. A gdy w końcu mała przybiera na wadze, ludzie stają przed dylematem jak dołączyć ją do stada, aby nauczyła się od starszych słonic życia na wolności. Co okazuje się kolejnym, niezwykle trudnym wyzwaniem.
Początkowo obawiałam się, że film ten będzie kopią dokumentu Whispers: An Elephant’s Tale nakręconego przez Derecka i Beverly Joubertów (także w Botswanie). Jednak twórcy Naledi poszli zupełnie inną drogą. Pokazując dramatyczną walkę o uratowanie malutkiego słonika, jednocześnie dokumentują wymieranie słoni w Afryce, spowodowane głupotą i chciwością ludzi.
To niewiarygodne, że w XXI wieku handel kością słoniową wciąż jest legalny w tylu miejscach świata!

Jak mówią w pewnym momencie występujący w filmie strażnicy: Każdy przedmiot z kości słoniowej to kula kłusownika i śmierć słonia. Bogacze zabierają piękne przedmioty, a w Afryce zostawiają tony gnijącego mięsa. Oraz kolejne osierocone słonie.

Koniecznie warto zobaczyć ten film – są w nim absolutnie niesamowite ujęcia. A już scena, gdy Naledi pakuje się opiekunowi na kolana lub usiłuje opanować swoją trąbę są rozczulające.

Film Naledi pokazuje niezwykłą bliskość opiekunów i małego słonika.

Film Naledi pokazuje niezwykłą bliskość opiekunów i małego słonika.

Ośrodek rehabilitacji słoni znajduje się przy Abu Camp w Botswanie. Nie dajcie się jednak zwieść słowu „camp” w nazwie. To jeden z najbardziej luksusowych ośrodków, gdzie za noc zapłacicie od osoby 1950 USD (poza sezonem) lub 3075 USD (w sezonie). Dochód z ośrodka służy utrzymaniu ośrodka rehabilitacji słoni.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Przeczytaj recenzję książki o codzienności przewodnika po Botswanie „Ucieka tylko jedzenie”


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz