Gdy zepsuł się mój ulubiony kolczyk, nie przypuszczałam, że to początek mojej przygody z koralikami. Bo najpierw kupiłam ich tylko kilka (skoro już ściągam bigle, to przy okazji coś zamówię…), a potem to już poszło… Koraliki otaczają mnie zewsząd, bo w Afryce to podstawa urody! (Zajrzyj do wpisu o biżuterii kobiet Turkana i El Molo, tam to dopiero się nosi koraliki!)
Spis treści:
Koralikowanie daje moc!
Zaczęłam prowadzić zajęcia „koralikowania” czyli tworzenia biżuterii przez dzieci. Chciałam, aby odkryły radość i pasję tworzenia, by budowały poczucie własnej wartości na czymś innym niż szkolne oceny.
Dzięki wykorzystywaniu profesjonalnych materiałów biżuteryjnych, każdy odnosi sukces. Bezcenne były chwile, gdy widziałam jak dzieciaki rozwijały skrzydła. Jak zaczynały pracę niepewnie, bez wiary w siebie, a kończyły z poczuciem mocy i zachwytem, jak piękne rzeczy stworzyły.
Bo prawdziwym sensem tych zajęć są pozytywne emocje jakie wyzwala stawanie się TWORCĄ (a przy okazji robienie biżuterii to świetne ćwiczenie małej motoryki). Dodatkową nagrodą i motywacją jest podziw rodziców, którzy często nie podejrzewali takich talentów u swego dziecka!
Moje warsztaty tworzenia biżuterii z dziećmi otrzymały wyróżnienie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Biżuteria z Afryki
Afrykańska biżuteria jest niezwykle różnorodna. Do dziś tradycyjne ozdoby są tworzone przez rdzenne ludy: Buszmeni wykonują je ze skorupek strusich jaj i nasion, Himba mają dekoracje ze skór i metalu, zaś Masajki, Turkana i El Molo noszą ogromne koralikowe kołnierze. Podczas warsztatów poznajemy też koraliki krobo z Afryki Zachodniej.
Niegdyś mogli nosić tylko władcy! Te koraliki mają prawdziwą moc (są traktowane jak amulety), każdy kolor ma znaczenie, a do tego są wśród nich… szczekające koraliki!
Pokazuję też dzieciom jak różnorodna jest afrykańska biżuteria oraz że część jest tworzona z recyclingu! W wielu miejscach nosi się bransoletki z rurek PCV i dekoracje… z kapsli.
Warsztat „Koraliki z Afryki” – informacje praktyczne
Co powstaje na zajęciach: dzieci własnoręcznie robią po bransoletce lub naszyjniku. Starsze dzieci (od ok. 8 lat) mogą też zrobić własne kolczyki (albo i dwie pary!). I zdziwilibyście się, z jakim entuzjazmem tworzą biżuterię także chłopcy!
Ilość dzieci: 1 klasa / grupa, maksymalnie do 30 dzieci
Wiek: + 5 lat
Koszt: 25 zł od dziecka
Na zajęcia przynoszę zdjęcia osób w tradycyjnej biżuterii oraz regionalne ozdoby. Dzieci poznają i mogą dotknąć biżuterii z następujących regionów i krajów Afryki:
- Kalahari – Buszmeni, biżuteria z nasion i strusich jaj
- Namibia – Himba, biżuteria ze skór i metalu
- Tanzania – Masajowie, kołnierze z koralików, bransoletki
- Kenia – El Molo i Turkana, kołnierze z koralików, dekoracje z koralików
- Ghana – Ashanti, koraliki krobo i symbolika kolorów
- Afryka Zachodnia – biżuteria z metalowymi dekoracjami
Jeśli chcesz, bym poprowadziła takie zajęcia w Twojej szkole / przedszkolu / bibliotece / domu kultury – napisz do mnie!
mail: anka małpa travelphoto.pl (małpkę zmień na @, zapis jest taki dziwny, aby roboty nie słały mi maili!)
Uwaga: czasem bywam w buszu, poza zasięgiem. Jeśli nie odpowiadam, proszę napisz za jakiś czas znowu 🙂
Posłuchaj mojej rozmowy z Joanną Ficińską o afrykańskich koralikach w „Jedynce Dzieciom” TUTAJ lub kliknij na banner:
(c) AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!