„Zanzibar. Wyspa skarbów” – Beata Lewandowska-Kaftan

książka | przeczytaj

„Zanzibar – Wyspa skarbów” – gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, wybrałabym „zmysłowa”. Jest dokładnie taka jak Zanzibar: wyjątkowa, piękna, wysmakowana. Czytając miałam wrażenie, że autorka wzięła mnie za rękę i prowadzi zaułkami Stone Town, odkrywając kolejne sekrety tego niezwykłego świata. Poznajemy jej przyjaciół, ich życie codzienne i święta.

Tu kupisz tę książkę: Wielka Litera „Zanzibar. Wyspa skarbów”.

Kliknij i dowiedz się więcej.

Kliknij i dowiedz się więcej.

Spis treści czyli czekają cię tu piękne opowieści.

Spis treści czyli czekają cię tu piękne opowieści.

Uczymy się miejscowej etykiety: jak wypada się zachować, co założyć na siebie. Opis sekretnej mowy kang na długo został mi w pamięci! Podobnie jak rozważania, co znaczy być prawdziwą mrembo (pięknością). W takich chwilach człowiek naprawdę rozumie, że podróże poszerzają nasze horyzonty, pozwalając nam nauczyć się wiele – także o sobie!

Opisanie zapachu to rzecz karkołomna, a jednak czytając rozdział o wędrówce uliczkami, zbieraniu kwiatów, pozyskiwaniu ouji, perfumowaniu tkanin – dosłownie poczułam te zapachy! I w pewnym momencie przerwałam czytanie i zapaliłam kadzidełko, by stworzyć choć namiastkę klimatu opisywanych miejsc!

Ta książka dosłownie przeniesie Cię na Zanzibar.

Ta książka dosłownie przeniesie Cię na Zanzibar.

Wypływamy też na niemożliwie szmaragdowe wody, by wziąć udział w połowach i poznać sekrety budowania tradycyjnych łodzi. Beata wielokrotnie była na Zanzibarze. Opisuje go z miłością i czułością osoby, która stała się częścią fascynującej społeczności suahili. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby któregoś dnia osiadła tu na stałe!

"Zanzibar. Wyspa skarbów" - w książce znajdziesz wiele pięknych opowieści.

„Zanzibar. Wyspa skarbów” – w książce znajdziesz wiele pięknych opowieści.

Jest tu też rozdział o turystach i ich zachowaniu. Gorzki i zmuszający do refleksji, ale bardzo potrzebny. Choćby po to, by samemu nie popełnić jakiegoś faux pas.

Dobry los, ciekawość, przyjaciele – cokolwiek przywiodło cię na Zanzibar, trafiłeś do raju. Wymieszały się smaki, zapachy, stroje, zwyczaje, wierzenia i języki. I powstał klejnot – kultura Suahili. Nie starczy życia, by ją poznać w pełni. Ale warto szukać dotykać, oglądać, smakować. odkrywać skarby Zanzibaru, serca świata Suahili”

Beata Lewandowska-Kaftan

Zanzibar. Wyspa skarbów

Beata Lewandowska-Kaftan ze swoją książką - na Zanzibarze.

Beata Lewandowska-Kaftan ze swoją książką – na Zanzibarze.

Ta książka pachnie, smakuje, czaruje. Jeśli czeka Cię jesienny wieczór – koniecznie sięgnij po tę książkę (może jest w twojej bibliotece?). Daj się oczarować jej pięknu i porwać tym opowieściom. Warto wiedzieć, że jest gdzieś taki świat! Beata czasem ma pokazy multimedialne „Zanzibar. Gdzie Afryka spotyka się z Orientem” – warto zajrzeć na jej profil na FB Afryka jest kobietą, a potem sięgnąć po jej książkę „Dotyk Afryki”

  • „ZANZIBAR – WYSPA SKARBÓW” – w tym wydaniu jest aż 6 nowych rozdziałów.
  • „O sułtanach i niewolnikach” – opowiada o wspólnej, niekiedy trudnej historii Afrykanów i Arabów z Omanu
  • „O hardych księżniczkach” – o niezwykłych kobietach: pierwszej pisarce z Zanzibaru i pierwszej businesswoman
  • „Miasto zachodzącego słońca” i „po drugiej stronie” – o dwóch częściach Zanzibar City: Stone Town i Ng’ambo, będących wciąż jeszcze dwoma różnymi światami
  • „Pamiątka z Zanzibaru” – to historia niezwykłego studia fotograficznego Capital Art Studio, żywej pamiątki Zanzibaru czasu sułtanów, czasu rewolucji i współczesności
  • „Zanzibar po polsku” – opowieść o polskich drogach na Zanzibar

Część pozostałych rozdziałów będących opowieściami o kulturze Suahili, codziennym życiu, obyczajach, ludziach Zanzibaru – została uzupełniona i przeredagowana. W książce znalazło się także wiele nowych zdjęć autorstwa BLK oraz znakomitej fotografki Magdaleny Sadkowskiej.

Nowe wydanie ukazało się w wydawnictwie WIELKA LITERA, w serii „Podróż nieoczywista”.
Liczy 446 stron, zawiera ponad 150 zdjęć.

"Dotyk Afryki" i "Zanzibar" - idealny zestaw do czytania.

„Dotyk Afryki” i „Zanzibar” – idealny zestaw do czytania.

„Zanzibar – Wyspa skarbów. Opowieści ze świata suahili”, Beata Lewandowska-Kaftan, wyd. Wielka Litera 2023

Afrykańskie czarodziejki: ja z Beatą :D

Afrykańskie czarodziejki: ja z Beatą 😀

Beata Lewandowska-Kaftan napisała też dla ExpressMap nowy przewodnik po Zanzibarze z praktyczną laminowaną mapą. Jeśli się tam wybierasz – warto zabrać ten zestaw ze sobą! Do kupienia w sklepach podróżniczych oraz TUTAJ.

EspressMap wydało nowy przewodnik po Zanzibarze autorstwa Beaty.

EspressMap wydało nowy przewodnik po Zanzibarze autorstwa Beaty.

Książka i przewodnik autorstwa Beaty.

Książka i przewodnik autorstwa Beaty.

Zafascynowały cię opisywane w książce rytuały piękności? Zajrzyj na stronę www.seaweed.pl gdzie można kupić kosmetyki fair trade pochodzące z rodzinnych manufaktur na Zanzibarze.

Więcej afrykańskich opowieści znajdziesz we wpisie „Dzienniki afrykańskie” o życiu i pracy małżeństwa filmowców w Botswanie.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaję prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz