„Zanzibar – Wyspa skarbów” – gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, wybrałabym „zmysłowa”. Jest dokładnie taka jak Zanzibar: wyjątkowa, piękna, wysmakowana. Czytając miałam wrażenie, że autorka wzięła mnie za rękę i prowadzi zaułkami Stone Town, odkrywając kolejne sekrety tego niezwykłego świata. Poznajemy jej przyjaciół, ich życie codzienne i święta.
Tu kupisz tę książkę: Wielka Litera „Zanzibar. Wyspa skarbów”.
Uczymy się miejscowej etykiety: jak wypada się zachować, co założyć na siebie. Opis sekretnej mowy kang na długo został mi w pamięci! Podobnie jak rozważania, co znaczy być prawdziwą mrembo (pięknością). W takich chwilach człowiek naprawdę rozumie, że podróże poszerzają nasze horyzonty, pozwalając nam nauczyć się wiele – także o sobie!
Opisanie zapachu to rzecz karkołomna, a jednak czytając rozdział o wędrówce uliczkami, zbieraniu kwiatów, pozyskiwaniu ouji, perfumowaniu tkanin – dosłownie poczułam te zapachy! I w pewnym momencie przerwałam czytanie i zapaliłam kadzidełko, by stworzyć choć namiastkę klimatu opisywanych miejsc!
Wypływamy też na niemożliwie szmaragdowe wody, by wziąć udział w połowach i poznać sekrety budowania tradycyjnych łodzi. Beata wielokrotnie była na Zanzibarze. Opisuje go z miłością i czułością osoby, która stała się częścią fascynującej społeczności suahili. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby któregoś dnia osiadła tu na stałe!
Jest tu też rozdział o turystach i ich zachowaniu. Gorzki i zmuszający do refleksji, ale bardzo potrzebny. Choćby po to, by samemu nie popełnić jakiegoś faux pas.
Dobry los, ciekawość, przyjaciele – cokolwiek przywiodło cię na Zanzibar, trafiłeś do raju. Wymieszały się smaki, zapachy, stroje, zwyczaje, wierzenia i języki. I powstał klejnot – kultura Suahili. Nie starczy życia, by ją poznać w pełni. Ale warto szukać dotykać, oglądać, smakować. odkrywać skarby Zanzibaru, serca świata Suahili”
Beata Lewandowska-Kaftan
Zanzibar. Wyspa skarbów
Ta książka pachnie, smakuje, czaruje. Jeśli czeka Cię jesienny wieczór – koniecznie sięgnij po tę książkę (może jest w twojej bibliotece?). Daj się oczarować jej pięknu i porwać tym opowieściom. Warto wiedzieć, że jest gdzieś taki świat! Beata czasem ma pokazy multimedialne „Zanzibar. Gdzie Afryka spotyka się z Orientem” – warto zajrzeć na jej profil na FB Afryka jest kobietą, a potem sięgnąć po jej książkę „Dotyk Afryki”
- „ZANZIBAR – WYSPA SKARBÓW” – w tym wydaniu jest aż 6 nowych rozdziałów.
- „O sułtanach i niewolnikach” – opowiada o wspólnej, niekiedy trudnej historii Afrykanów i Arabów z Omanu
- „O hardych księżniczkach” – o niezwykłych kobietach: pierwszej pisarce z Zanzibaru i pierwszej businesswoman
- „Miasto zachodzącego słońca” i „po drugiej stronie” – o dwóch częściach Zanzibar City: Stone Town i Ng’ambo, będących wciąż jeszcze dwoma różnymi światami
- „Pamiątka z Zanzibaru” – to historia niezwykłego studia fotograficznego Capital Art Studio, żywej pamiątki Zanzibaru czasu sułtanów, czasu rewolucji i współczesności
- „Zanzibar po polsku” – opowieść o polskich drogach na Zanzibar
Część pozostałych rozdziałów będących opowieściami o kulturze Suahili, codziennym życiu, obyczajach, ludziach Zanzibaru – została uzupełniona i przeredagowana. W książce znalazło się także wiele nowych zdjęć autorstwa BLK oraz znakomitej fotografki Magdaleny Sadkowskiej.
Nowe wydanie ukazało się w wydawnictwie WIELKA LITERA, w serii „Podróż nieoczywista”.
Liczy 446 stron, zawiera ponad 150 zdjęć.
„Zanzibar – Wyspa skarbów. Opowieści ze świata suahili”, Beata Lewandowska-Kaftan, wyd. Wielka Litera 2023
Beata Lewandowska-Kaftan napisała też dla ExpressMap nowy przewodnik po Zanzibarze z praktyczną laminowaną mapą. Jeśli się tam wybierasz – warto zabrać ten zestaw ze sobą! Do kupienia w sklepach podróżniczych oraz TUTAJ.
Zafascynowały cię opisywane w książce rytuały piękności? Zajrzyj na stronę www.seaweed.pl gdzie można kupić kosmetyki fair trade pochodzące z rodzinnych manufaktur na Zanzibarze.
Więcej afrykańskich opowieści znajdziesz we wpisie „Dzienniki afrykańskie” o życiu i pracy małżeństwa filmowców w Botswanie.
Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaję prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀
(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!