„Powróceni” – Abdulrazak Gurnah

Powieść noblisty z Tanzanii

„Powróceni” to książka, którą czyta się powoli, zanurzając z każdą stroną w historii rozpoczynającej się prawie sto lat temu, choć równie dobrze mogłoby to być wczoraj.

"Powróceni"

„Powróceni”

Zabrałam ją ze sobą do Mombasy, bo właśnie tam najlepiej mogłam poczuć jej klimat, choć równie dobrze czytałoby się tę powieść w Stone Town na Zanznibarze. Takie same jak w powieści malutkie sklepiki, domy oblepione upałem i wilgocią, ludzie, których losy zostały zapisane w gwiazdach nim jeszcze się narodzili.

Rozmowy o książce w Mombasie.

Rozmowy o książce w Mombasie.

Powieść osadzona jest w nadmorskim mieście w Afryce Wschodniej na początku XX wieku. Ogromnym atutem jest opowiedzenie tej historii z perspektywy zwykłych ludzi. Poznajemy bowiem ich burzliwe losy: jak porwanego przez niemieckiego żołnierza Ilyasa i jego siostry Afiyi, bezlitośnie ukaranej przez przybranego opiekuna, bo nauczyła się pisać i czytać.

Afiya ubrana w codzienne boubou o takich sukienkach mogła tylko pomarzyć.

Afiya ubrana w codzienne boubou o takich sukienkach mogła tylko pomarzyć.

Jest tu też wątek niemieckich wojsk kolonialnych Schutztruppe i Hamzy, próbującego zachować godność w oddziale askarysów, do którego został oddany za długi. Tego fragmentu kolonialnej historii Tanzanii większość z nas nie zna, tym cenniejsze jest że dostajemy opowieść spoza naszego europocentrycznego punktu widzenia.

Książka jest wspaniale przetłumaczona przez Krzysztofa Majera.

Książka jest wspaniale przetłumaczona przez Krzysztofa Majera.

Ważną postacią tej historii jest też Khalifa: księgowy i kupiec, który zostaje przybranym ojcem Afiyi i przyjacielem Hamzy. W tej epickiej powieści poznajemy życie zwykłych ludzi na tle wielkiej historii, ludzi szukających miłości, pracujących każdego dnia by przetrwać i nie tracących nadziei na odmianę losu.

Za powieść „Powróceni” autor otrzymał Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu napisano iż jest ona za „bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Powieść noblisty pochłonie was bez reszty.

Powieść noblisty pochłonie was bez reszty.

Niech was nie zwiodą te poważne słowa. Ta powieść jest wspaniałą epicką sagą. Czytając ją możecie wręcz fizycznie poczuć się jakbyście byli obok, siedzieli z Khalifą nad księgami, wędrowali z Afiyą na zakupy, albo z Hamzą przypatrywali się statkom zawijającym do portu.

Przez kolejne strony toczyć się będzie opowieść o zwykłym życiu, pozwalając nam przez chwilę stać się jego uczestnikami. I właśnie to jest dla mnie największą zaletą „Powróconych”.

Ta historia pozostanie wam w pamięci.

Ta historia pozostanie wam w pamięci.

Powróceni” Abdulrazak Gurnah
Wydawnictwo Poznańskie, 2022
przełożył: Krzysztof Majer
400 str

Zajrzyj do wpisu o książce o „Zanzibarze„Beaty Lewandowskiej-Kaftan. Egzemplarz książki „Powróceni”, który był ze mną w Mombasie został przekazany na aukcję WOŚP – sztabu Warszawa-Włochy.

"Powróceni" - ten egzemplarz możesz wylicytwoać na aukcji WOŚP.

„Powróceni” – ten egzemplarz możesz wylicytwoać na aukcji WOŚP.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz