TED – 3 inspirujące wykłady o Afryce

Znacie TED? To niebywale inspirujące wykłady prowadzone przez ludzi z pasją. Ludzi, którzy mają światu coś naprawdę ważnego do powiedzenia. Niekiedy organizowane są TEDx – ten „x” oznacza, iż są to niezależne konferencje, tworzone pod marką światowych wykładów – mogą być prowadzone w dowolnym miejscu świata, na dowolne tematy.

Jestem absolutną fanką tych konferencji, bo pozwalają na poznanie różnych perspektyw i zmuszają do myślenia. Dziś proponuję wam trzy wykłady związane z Afryką.

Boyd Varty. Czego nauczyłem się od Nelsona Maldeli

„W świątyni przyrody odzwierciedla się to, co w nas najlepsze”. Boyd Varty, działacz na rzecz środowiska naturalnego w opowieści „Czego nauczyłem się od Nelsona Maldeli” dzieli się opowieściami o zwierzętach i ludziach oraz ich wzajemnych powiązaniach, czy też „ubuntu”, rozumianym jako „Jestem bo ty jesteś”. Dedykuje swoją prelekcję południowoafrykańskiemu przywódcy, Nelsonowi Mandeli, który był wcieleniem tej szlachetnej wartości. Piękna opowieść, zmuszająca do refleksji.
Prezentacja wygłoszona w 2013 roku, link tutaj.

Ernesto Sirolli. Chcesz pomóc? Zamknij się i słuchaj!

Większość humanitarystów o dobrych intencjach, słysząc o problemie, który mogą rozwiązać, bierze się do roboty. Ernesto Sirolli uważa, że to błąd. W płomiennej przemowie „Chcesz pomóc? Zamknij się i słuchaj!” wyjaśnia, że należy słuchać ludzi, którym chce się pomóc i obudzić w nich ducha przedsiębiorczości. Jego skuteczne rady pomogą każdemu przedsiębiorcy. Uwielbiam zwłaszcza jego opowieść, o tym gdy jako wolontariusz „ratował Afrykę” i sadził pomidory nad Zambezi!
Prezentacja wygłoszona w 2012 r. nic nie straciła na swej aktualności. Link do wykładu tutaj.

Ngozi Okonjo-Iweala. Chcesz pomóc Afryce? Rób tu interesy!

Wszyscy znamy negatywne obrazy Afryki: głód i choroby, konflikty i korupcja. Jednakże jak mówi Ngozi Okonjo-Iweala, jest też inna, znacznie rzadziej opowiadana historia, która wydarza się w wielu afrykańskich krajach: reformy, wzrost ekonomiczny i możliwości biznesowe. Choć nie brzmi to pasjonująco, zdecydowanie warto posłuchać jej wykładu: „Chcesz pomóc Afryce? Rób tu interesy!” Odkryjecie zupełnie inne oblicze (i możliwości!) Afryki!
Prezentacja wygłoszona w 2007 roku inspiruje do dziś. Link do wykładu tutaj.

Te prezentacje to świetna intelektualna przygoda. Tu znajdziesz zebrane wykłady TED z Afryki „Jak rozwiązywać konflikty ludzi i zwierząt”. Więcej wykładów TED  lub kliknij na zdjęcie poniżej. A jeśli znalazłaś ciekawy wykład – podziel się w komentarzu linkiem do niego!

TED to inspirujące wykłady ludzi z całego świata.

TED to inspirujące wykłady ludzi z całego świata.

Jak to się stało, że zainteresowałam się Afryką? Przeczytaj mój wpis Dlaczego Afryka?


(c) AfrykAnka.pl

 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz