Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Magia złota i miłości

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedno z tych miejsc, do których można powracać latami. Zresztą cała ziemia ząbkowicka i pobliska Kotlina Kłodzka usiana jest niesamowitymi historiami i atrakcjami. Czeka tu zamek królowej Marianny w kamieńcu Ząbkowickim, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, kalwaria w Wambierzycach, muzeum papiernicze w Dusznikach Zdroju i filumenistyczne w Bystrzycy… Czekają niezwykłe Góry Stołowe i Trójmorski Wierch, skąd wody płyną aż do trzech mórz!

Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim został udostępniony do zwiedzania.

Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim został udostępniony do zwiedzania.

Ruszamy w głąb kopalni złota...

Ruszamy w głąb kopalni złota…

Kopalnia Złota pełna atrakcji

Ale Złoty Stok jest wyjątkowy. Wszystko z powodu miłości jak z bajki, choć ta historia wyglądała zupełnie inaczej niż w tradycyjnej bajce. Nie ma w niej bowiem księcia na białym koniu, za to jest kobieta z głową pełną marzeń i determinacją.

Gdy Elżbieta Szumska po raz pierwszy weszła do opuszczonej sztolni – poczuła jej magię. Zakochała się w jej ciszy i tajemnicy. Została przewodniczką, a gdy pojawiła się możliwość wykupienia udziałów w kopalni bez namysłu zastawiła dom, wzięła kredyt, zakasała rękawy i z miejsca będącego zdaniem wielu tylko dziurą w ziemi – zrobiła prawdziwą żyłę złota.

Ela Szumska w stworzonej przez siebie Izbie Pamięci Złotego Stoku.

Ela Szumska w stworzonej przez siebie Izbie Pamięci Złotego Stoku.

Rzecz jasna prawdziwego złota nie było sensu tu szukać (choć przez stulecia wydobyto tu aż 16 ton kruszcu!), za to złotem okazali się turyści, spragnieni przeżyć i odkrywania niezwykłych miejsc. A jest tu co odkrywać! W podziemiach kopalni na śmiałków czeka spotkanie z alchemikiem, podziemna zjeżdżalnia (robi wrażenie!), najwyższy w Polsce podziemny wodospad (8-metrowy), a także pomarańczowy podziemny tramwaj.

Ciekawym miejscem jest jedyne w Polsce Muzeum Przestróg i Apeli, gdzie warto pobawić się w poszukanie najbardziej zabawnego hasła. Póki co od lat prowadzi apel z PGR: „Rolniku, myj jaja przed skupem” oraz tabliczka z przystanku autobusowego: „Walim na żądanie”. Można też popłynąć w rejs łodzią: odgłos kapiących kropel tworzy tajemniczy nastrój…

Muzeum Przestróg i Apeli.

Muzeum Przestróg i Apeli.

Rejs w sztolni.

Rejs w sztolni.

Najwyższy podziemny wodospad w Polsce.

Najwyższy podziemny wodospad w Polsce.

Ale kopalnia nie zawsze była złotym interesem. Boleśnie przekonał się o tym Wit Stwosz, który zainwestował tu pieniądze otrzymane za Ołtarz Mariacki. Gdy wyczerpały się dotychczasowe złoża, a właściciel kopalni nie odnaleźli kolejnej żyły złota, zdesperowany Stwosz sfałszował weksle. Skończyło się to skandalem i jego procesem w Norymberdze!

Na szlaku w kopalni.

Na szlaku w kopalni.

Wejście do sztolni Gertruda.

Wejście do sztolni Gertruda.

Szukając złota

W kopali poznajemy też fascynującą historię. Otóż Hans Schärffenberg (alchemik i aptekarz) przybył do Złotego Stoku w XVII w. w poszukiwaniu receptury na eliksir nieśmiertelności. Przypadkiem odnalazł formułę na coś zupełnie przeciwnego: arszenik, uzyskiwany z rud arsenowych. Przez ponad 100 lat miasto stało się jedynym dostawcą arszeniku na świecie, a korzystali z niego m. in. słynny Rastputin i cesarz Napoleon.

Spotkanie z alchemikiem.

Spotkanie z alchemikiem.

By poznać urodę kamieni najlepiej odwiedzić tutejsze Muzeum Minerałów. Zachwycają kryształy, ametysty i ogromne amonity, ale na dzieciach i tak największe wrażenie robią koprolity czyli… skamieniałe odchody dinozaurów. Co ciekawe: są kolorowe i naprawdę piękne! Gdy złapaliśmy geologicznego bakcyla warto samemu poszukać skarbów. Do dyspozycji jest diamentowe pole (gdzie trzeba wyszukać w piasku drobiny minerałów) lub poszukiwanie złota.

W sezonie w specjalnej sadzawce niedaleko wejścia do kopalni dzieci mogą samodzielnie wypłukać trochę samorodków. Dobra wiadomość: skarb ten można zabrać ze sobą. Zła wiadomość: jest to piryt, zwany złotem głupców, lecz emocje przy jego poszukiwaniu są jak najbardziej prawdziwe. Dla dzieci to cenna pamiątka!

Szukanie złota daje wiele atrakcji!

Szukanie złota daje wiele atrakcji!

Nasz skarb!

Nasz skarb!

I jeszcze jedno: wedle legend w sztolniach kopalni mieszkają gnomy. Są przyjazne górnikom i ponoć nie jeden raz pomogły im znaleźć drogę na powierzchnię. Podobno gdy spojrzy się im w oczy spełni się marzenie, ale uwaga: jeśli zrobi to zły człowiek – zostanie w pod ziemią na zawsze! W sezonie masz sporą szansę spotkać gnoma osobiście!

Uśmiechnięty wagonik :D

Uśmiechnięty wagonik 😀

Średniowieczny park techniki

Najnowszą atrakcją jest odtworzona średniowieczna Osada Górnicza, gdzie można się przekonać, jak wyglądają koło deptakowe (a nawet wejść do jego środka), podnieść jedną ręką 500-kilogramową kłodę drewna (i dowiedzieć się jak fizyka pomagała górnikom przed wiekami!) albo spróbować swoich sił w kieracie.

Ciekawostką jest dom kata (z nieco wisielczym humorem) i napędzane wodą machiny do kruszenia skał (działające!). Można też wsiąść tu (i pojechać!) czołgiem odtworzonym na podstawie szkiców Leonarda da Vinci. Na świecie jest ich tylko kilka!

Średniowieczny park techniki.

Średniowieczny park techniki.

Tu też szukamy złota!

Tu też szukamy złota!

A jeśli jeszcze wam mało atrakcji, to czeka jeszcze Park Linowy, piękna trasa spacerowa w Złotym Jarze i escape roomy, czyli pokoje gdzie możecie się pobawić w MacGyvera i wymyślić, jak się z nich wydostać? Koniecznie też wybierzcie się na spacer po miasteczku.

Złoty Stok szczęśliwie przetrwał nie zmieniony, z urokliwymi uliczkami, zabytkowymi domami i klimatyczną atmosferą. Aczkolwiek lojalnie uprzedzam: przyjeżdżając tu ryzykujecie, że stracicie serce dla tego miejsca i będziecie chcieli tu znowu powrócić. Na pewno będzie warto, bo atrakcji tu wciąż przybywa. No i jest jeszcze cała Kotlina Kłodzka do odkrywania…

Zaproszenie do Złotego Jaru.

Zaproszenie do Złotego Jaru.

Pensjonat Złoty Jar.

Pensjonat Złoty Jar.

Złoto w przysłowiach

  • Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Przysłowie niemieckie
  • Nie wszystko złoto co się świeci. Przysłowie rzymskie
  • Edukacja jest droższa od złota. Przysłowie arabskie
  • Gość jest najpierw jak złoto, potem – jak srebro, w końcu ciąży jak żelazo. Przysłowie afrykańskie
  • Jaki zysk ze złotej klatki, skoro ptaszek uciekł ze środka? Przysłowie ormiańskie
  • Kto się nie leni, zrobi złoto z kamieni. Przysłowie polskie
  • Orężem się wojuje, a złotem zwycięża. Przysłowie polskie
  • Przed mułem obładowanym złotem bramy wszystkich zamków stają otworem. Przysłowie ormiańskie
  • Przez złoto leją się łzy. Przysłowie rosyjskie
  • Świnia zostaje świnią, choćby na sobie złote siodło miała. Przysłowie czeskie
  • Zasyp prawdę choćby złotem – zawsze na wierzch wypłynie. Przysłowie ukraińskie
  • Ze złotem jak z ogniem: i ciepło, i niebezpiecznie. Przysłowie ukraińskie
  • Złote ręce zawsze potrzebne. Przysłowie łużyckie, Przysłowie ormiańskie
  • Złoto jest bożek, któremu się wszyscy kłaniają. Przysłowie polskie
  • Złoto zabija prawo. Przysłowie wietnamskie
  • Złoty klucz każdy zamek otworzy. Przysłowie polskie

Złote myśli ze złotem w tle

  • Złoto sprawdzamy w ogniu, przyjaźń w nieszczęściu. Sokrates
  • Oczekiwać złota od poetów to zbrodnia. Owidiusz
  • Optymizm jest prawdziwym kamieniem filozoficznym, który zmienia w złoto wszystko, czego dotknie. Jean Etienne Chaponnier
  • Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna. Erazm z Rotterdamu
  • Nie ma tak wysokiej góry, na którą nie wspiąłby się osioł obładowany złotem. Miguel de Cervantes
  • Złoto to cudowna rzecz! Kto je posiada, jest panem wszystkiego, czego pragnie. Za pomocą złota można nawet duszom wrota raju otworzyć. Krzysztof Kolumb
  • Złoto znaczy więcej niż dwudziestu mówców. William Szekspir
  • Srebro jest tańsze od złota, złoto tańsze od wartości moralnych. Horacy
Panorama Kopalni Złota.

Panorama Kopalni Złota.

Kopalnia Złota i Osada Górnicza są czynne przez cały rok. Najlepiej trafić tu przed sezonem, atrakcji jest na cały dzień.
W 2015 roku Kopalnia Złota otrzymała najwyższą nagrodę: „Złoty Certyfikat” przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.
Dzieci mogą odkrywać kopalnię z Podróżownikiem. Karkonosze i Kotlina Kłodzka.

Więcej na oficjalnej stronie Kopalni Złota.

Z Elą Szumską w jej królestwie.

Z Elą Szumską w jej królestwie.

Zdjęcia do tego wpisu zostały zrobione przeze mnie i Krzysztofa Kobusa TravelPhoto.pl podczas prac nad artykułami o Złotym Stoku.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz