Rabska fjera – średniowieczny festiwal na wyspie Rab

Jeśli masz na imię Anna, Jakub lub Krzysztof, choć raz warto obchodzić imieniny w miasteczku Rab na wyspie Rab!

Witajcie na festiwalu!

Witajcie na festiwalu!

To właśnie na starówce miasta Rab odbywa się średniowieczny festiwal Rabska Fjera – największy i najstarszy w Chorwacji, bo pochodzący aż z XIV wieku.

Początek festiwalu

Gdy tu przybywamy zupełnie nie wiem czego się spodziewać: pokazu dla publiczności czy autentycznego wydarzenia? Późnym popołudniem 25 lipca cudem udaje się nam zaparkować samochód w pobliżu starego miasta, opłacamy postój do północy i wraz z tłumem mieszkańców wyruszamy w kierunku placu Trg Sv. Kristofora.

Czas na wspólne święto!

Czas na wspólne święto!

Obok nas idą turyści i mieszkańcy: tych ostatnich łatwo poznać po strojach stylizowanych na średniowieczne. Mój szczery podziw budzą kobiety w sukniach do ziemi, z długimi rękawami, które w nienagannym makijażu zupełnie nic sobie nie robią z upału (a jest ze 30 stopni!).

Plac św. Krzysztofa.

Plac św. Krzysztofa.

Wreszcie trębacze obwieszczają początek święta: scena pośrodku placu zmienia się w średniowieczny rynek. Oglądamy tańce dworskie, ludowe, kuglarz zabawia wszystkich sztuczkami, a muzycy przygrywają na archaicznych instrumentach.

Na placu króluje muzyka.

Na placu króluje muzyka.

Dawne tańce.

Dawne tańce.

Najważniejszym momentem jest parada kuszników: w stylowych strojach, z wielkimi kuszami będą zmagać się w turnieju ostatniego dnia święta. Wreszcie na maszt zostaje wciągnięta flaga ze św. Krzysztofem i wszyscy udają się na wspólną zabawę.

Parada kuszników.

Parada kuszników.

Flaga św. Krzysztofa.

Flaga św. Krzysztofa.

Podróż w czasie

To moment gdy całe stare miasto zmienia się w średniowieczny jarmark, a ja czuję się jakbym cofnęła się w czasie. Kowal na palenisku wykuwa podkowy, obok kobieta depcze bosymi stopami winogrona w wielkiej beczce, przy straganie z wielkimi udźcami mężczyźni piją wino z pucharów, niewiasta w lnianej szacie rzeźbi kamienie, a dzieci z zachwytem patrzą na popisy żonglera.

Idziemy na średniowieczny jarmark!

Idziemy na średniowieczny jarmark!

Artystki tworzą rękodzieło.

Artystki tworzą rękodzieło.

Mimo że północ już blisko, całe miasto tętni życiem! Zewsząd słychać śmiech i muzykę, pachnie lawendą, fritulami i bochnami chleba, furkoczą kołowrotki, stukają młoteczki…

Rabska Fjera to czas spotkań.

Rabska Fjera to czas spotkań.

Aż żałuję, że nie wzięłam jakieś stylowej sukni, mogłabym wmieszać się w tłum i udawać jedną z mieszczek! Atmosfera jest tak wspaniała, że chętnie zostałabym tu dłużej!

Rozmowy po północy...

Rozmowy po północy…

Procesja św. Krzysztofa

Za to 27/07 miasto wita nas zupełnie innym nastrojem. Nieliczni mieszkańcy spieszą w kierunku katedry Svete Marje. O 9.30 rano wyrusza stąd procesja z relikwiami św. Krzysztofa.

Ksiądz niesie relikwie.

Ksiądz niesie relikwie.

Świętego dla miasta bardzo ważnego, bo ocalił Rab przed atakiem Normanów w XI wieku. To uroczystość znacznie bardziej kameralna, praktycznie jedynymi jej uczestnikami są mieszkańcy, a że w mieście jest ich ledwie 550 osób, poznaję wiele twarzy z poprzedniego wieczoru.

Sąsiedzkie pozdrowienia!

Sąsiedzkie pozdrowienia!

W historycznych strojach wędrują ulicami starego miasta śpiewając pieśni i pozdrawiając napotykanych sąsiadów. Wieczorem wszyscy znowu spotkają się na wspólnym świętowaniu.

Procesja na starówce.

Procesja na starówce.

Rabska Fjera dzień po dniu:

  • 25.07 (dzień Sv. Jakova – św. Jakuba)
  • 26.07 (dzień Sv. Ane – św. Anny)
  • 27.07 (dzień Sv. Kristofora – św. Krzysztofa).

Więcej info na stronie wyspy Rab.

Kowal w pracy (fot. K. Kobus/TravelPhoto.pl)

Kowal w pracy (fot. K. Kobus/TravelPhoto.pl)

Praktycznie w każdym miejscu Chorwacji odbywają się liczne festiwale, imprezy muzyczne, kulinarne, religijne, artystyczne i sportowe. Ich pełen spis (z podziałem tematycznym i regionalnym) znajdziesz TUTAJ.
Przeczytaj o niezwykłym mieście-zagadce – Splicie.

Polecam butikowe biuro podróży CroVibes specjalizujące się w ciekawych programach po Chorwacji:


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz