Sewing Together – jak Maja Kotala szyciem zmienia świat

Mombasa, Kenia

Maja Kotala zna świat mody na wylot. Przez lata pracowała jako modelka, projektantka, stylistka oraz agentka reprezentująca marki na światowym rynku, a w pewnym momencie postanowiła dzielić się swą wiedzą. Założyła szkołę szycia Sewing Together.

Od worków po cemencie po szkołę szycia

To nie jest kolejna historia o białym zbawcy, który ratuje świat. To opowieść o dziewczynie, która spędziła sporo czasu w szalonym świecie mody, a jej marzeniem było tworzyć własne kolekcje. Jednak gdy dotarła do Afryki, postanowiła zostać tu na dłużej. Ale nie jako turystka, tylko tworząc coś z miejscowymi kobietami. Tak narodziło się Sewing Together.

Najpierw trafiła do Ugandy, gdzie pomogła Kimuli Fashionability stworzyć bardziej zrównoważoną i ergonomiczną produkcję nieprzemakalnych płaszczy. Postawiła na upcycling z worków po cemencie i cukrze.

Potem uznała, że szansą na niezależność dla miejscowych kobiet jest posiadanie konkretnego fachu. Zaczęła uczyć je mody, projektowania, tworzenia wykrojów, szycia. Do tego doszła nauka marketingu, fotografii i biznesu – a kobiety przekazywały dalej zdobytą wiedzę.

Maja projektuje i szyje przepiękne rzeczy.

Maja projektuje i szyje przepiękne rzeczy.

Sewing Together w Mombasie

Gdy dotarła do Kenii, zakochała się w Mombasie. Postanowiła osiąść tu na dłużej, więc wynajęła dom, gdzie jeden z pokoi przeznaczyła do nauczania, a drugi by prezentować kolekcje, która następnie są sprzedawane w Polsce aby szkoła mogła się utrzymać i przyjmować nowe uczennice. W trzecim pokoju Maja śpi.

Wiele kobiet nie kończy tu edukacji, bo pieniądze są przeznaczane na najstarszego syna, szukamy sposobu, by im pomóc. Są to dziewczyny, które czasami są odepchnięte przez rodziny i społeczeństwo, a ja przyjmuję rolę starszej siostry. Mieliśmy samotną matkę z dzieckiem, która została wyrzucona przez swoją rodzinę, bo zaszła w ciążę przed ślubem i była na banicji przez dwa lata. Chciała iść do szkoły, nie miała pieniędzy.
Maja Kotala

Maja w pokoju gdzie jest nauka szycia.

Maja w pokoju gdzie jest nauka szycia.

Nauka w szkole szycia „Sewing Together” jest bezpłatna, wystarczy zaangażowanie i chęć nauki. Czasem szkołę odwiedzają turyści z Polski. Zawsze są pod wrażeniem, jak drobna na pozór zmiana jaką jest nauka w szkole – może zmienić czyjeś życie na lepsze.

Mnie najbardziej zafascynowała pasja, z jaką Maja opowiada o kolejnych działaniach! I od razu doszłyśmy do wniosku, że możemy coś razem zrobić: ja sfotografuję jej modelki do kolejnych działań promujących wielorazowe podpaski! Przy okazji zamówiłam też w jej pracowni sukienkę z materiału kupionego na targu w Mombasie 😀

Tkaniny kitenge są bajeczne!

Tkaniny kitenge są bajeczne!

Kobiety w Sewing Together tworzą inspirujące rzeczy!

Kobiety w Sewing Together tworzą inspirujące rzeczy!

Szyjmy razem!

Aby zdobyć dodatkowe pieniądze na finansowanie szkoły poza sprzedażą kolekcji, Maja współpracuje z różnymi markami jak Pan Tu nie Stał, Make Me Bio czy Lovish. Niekiedy jakiś procent ze sprzedaży jest przekazywany na Fundację Sewing Together, czasem dostają zlecenia na uszycie konkretnych projektów. Od niektórych marek jak ChiaraWear, TheOdderSide lub Local Heroes dostają też ścinki ekologicznych materiałów, z których szyją podpaski wielorazowego użytku, rozdawane potem w wioskach.

Lovish stworzył pięknie i orzeźwiające perfumy by wspierać Fudndację Sewing Together.

Lovish stworzył pięknie i orzeźwiające perfumy by wspierać Fudndację Sewing Together.

Możesz też ufundować maszynę do szycia dla szkoły. BARDZO się przyda!

Możesz też ufundować maszynę do szycia dla szkoły. BARDZO się przyda!

Założony w 2018 roku przez Maję Kotala, Sewing Together miał swoją pierwszą edycję w Ugandzie razem z Kimuli Fashionblibity, gdzie przeszkolono 4 młodych ludzi / liderów i dodatkowe 2 kobiety niepełnosprawne.

W 2019 roku Sewing Together we współpracy z Armią Zbawienia przeszkoliło 20 kobiet w duchu wzmocnienia pozycji kobiet w Nairobi, Kenii.

W 2020 roku Maja Kotala otworzyła szkolny projekt w Bamburi Mombasa i rozpoczęła współpracę z Haart Kenya. Specjalnością Mai Kotali jest tworzenie kolekcji z naturalnych materiałów.

Moją inspiracją jest otaczający mnie świat. Chcę łączyć kultury, tradycje kenijskie i europejskie. Ważne jest dla mnie używanie naturalnych materiałów, których w Mombasie jest mało. Dlatego uciekamy często do upcyklingu – czyli wtórnego wykorzystywania materiałów no jak przesiadło, które jest farbowane, ręcznie malowane, a następnie zamieniane np. w sukienki.
Maja Kotala

Kolekcja "African Chic" w Warszawie.

Kolekcja „African Chic” w Warszawie.

Oryginalny i piękny upcycling w kolekcji "African Chic"

Oryginalny i piękny upcycling w kolekcji „African Chic”

"African Chic"

„African Chic”

Ja i Maja na otwarciu kolekcji "African Chic"

Ja i Maja na otwarciu kolekcji „African Chic”

Ubóstwo menstruacyjne

Oprócz szkolenia modowego,fundacja aktywnie walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii.

Wielu kobiet nie stać na zakup podpasek, a dodatkowo tych podpasek po prostu nie ma.  Jeśli są w wioskach, to dzięki organizacjom, które robią zrzuty, co nie starcza na długo.  Około miliona kobiet miesięcznie opuszcza zajęcia szkolne z powodu braku odpowiedniego zabezpieczenia.

Wpadłam na pomysł podpaski wielorazowego użytku, która jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale i wystarczy na dłużej. Jest też elegancka, kolorowa, nie trzeba się jej wstydzić, o co cały czas walczę.
Maja Kotala

Dlatego Sewing Together szyje podpaski wielorazowego użytku, które rozdawane są kobietom w Kenii. Choć trudno nam sobie to wyobrazić, ale to naprawdę ogromny codzienny problem wielu kobiet na świecie!

Ucząc szycia wielorazowych podpasek i rozdając je, Maja realnie pomaga wielu kobietom.

Ucząc szycia wielorazowych podpasek i rozdając je, Maja realnie pomaga wielu kobietom.

Jak pisze Maja Kotala na stronie Zrzutka.pl: „Potrzebujemy do tego materiałów takich jak: bawełna, bambus, warstwa nieprzemakalna oraz zatrzaski. Proszę dołóż swoja cegiełkę byśmy mogły zrealizować nasz cel!

Strona Mai: mkotala.com

Dołącz do Sewing Together na FB

Dorzuć się choć małą kwotą: zrzutka.pl
Kup niepowtarzalne rzeczy i wesprzyj działalność Sewing Togeter w ich charity shop

Modelki szykują się do sesji.

Modelki szykują się do sesji.

Zdjęcie na pamiątkę.

Zdjęcie na pamiątkę.

I zdjęcia z sesji.

I zdjęcia z sesji.

Podpaski mogą być dobrane do stroju!

Podpaski mogą być dobrane do stroju!

Maja i modelki do kampanii informacyjnej Sewing Together o wielorazowych podpaskach.

Maja i modelki do kampanii informacyjnej Sewing Together o wielorazowych podpaskach.

W mediach o Mai i Sewing Together

Za swe działania Maja Kotala została Kobietą Roku 2021 Forbes Women. Warto zajrzeć do wywiadów: kilka linków poniżej, więcej na stronie: mkotala.com

Różnorodna Afryka: W KENII realizuje swoje marzenia. Zobacz odcinek o tym co robi Maja Kotala.

Dla osób kochających afrykańskie tkaniny: wpis o historii słynnego wzoru DASHIKI.
Jedziesz do Kenii? Przeczytaj wpis: Kenia 7 zaskakujących ciekawostek oraz poznaj podstawy suahili.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz