„Birma. Złota łza” – pokaz w DK Kadr

12/03/2024 (Warszawa)

Zapraszam was na pokaz: DOM KULTURY KADR ul. Rzymowskiego 32 we wtorek 12 marca g. 18.00. Wstęp: 7 zł. Po pokazie można będzie kupić nasze książki z autografem – dostępne też w sklepie NAMIB.pl

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia z Birmy, byłam zauroczona pięknem tego kraju. Nieskażonego przez masową turystykę – jak reklamowały go biura podróży i kolorowe pisma turystyczne. Pomyślałam, że ludzie nie wiedzą co tracą, omijając tak fascynujące miejsce.

A potem zobaczyłam dokument Johna Pilgera „Birma – ziemia strachu” i zrozumiałam, czemu pozostaje on jednym z ostatnich skansenów Azji. Ta dwoistość birmańskiej rzeczywistości: widocznego piękna i ukrytego terroru, towarzyszyła mi nieustająco podczas kolejnych podróży tutaj.

Mniszki z kwiatami lotosu.

Mniszki z kwiatami lotosu.

Pierwszy raz trafiłam tu w 1998 r., ostatnia była w 2018 r. Zdawało się, że po dziesięcioleciach walki o demokrację, Birma wreszcie staje się takim zwykłym krajem. Jednak zamach wojskowy w 2021 r. przekreślił marzenia ludzi o wolności…

Pokaz „Birma. Złota łza” nie jest jednak opowieścią o tragedii narodu birmańskiego. Takich relacji znajdziecie wiele, jeśli tylko ten temat was zainteresuje. Ja chcę wam opowiedzieć o niezwykłych miejscach i zwykłych ludziach.

Komórki trafiły i tutaj.

Komórki trafiły i tutaj.

Podczas pokazu wyruszymy do najświętszych miejsc, weźmiemy udział w ceremonii nowicjatu, zajrzymy do wnętrza klasztorów i poznamy codzienne życie. Popłyniemy jeziorem Inle, odwiedzimy zaułki Rangunu, zaś kobiety Padaung opowiedzą nam dlaczego kontynuują niezwykłą tradycję wydłużania szyi.

Odwiedzimy festiwal balonów, lokalne targi i przekonamy się, jak różnorodne są świątynie Paganu. Powędrujemy do górskich wiosek, zajrzymy do warsztatów artystów i pojedziemy drogą do Mandalaj.

Aby przeczytać moje wpisy z Birmy – kliknij TUTAJ.

Kawałek mego serca pozostał w Birmie.

Kawałek mego serca pozostał w Birmie.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz