Wojna w Ukrainie – jak możesz pomóc

Wszyscy żyjemy teraz wojną na Ukrainie. Wiele osób włącza się w działania. Pamiętajcie, by wspierać zbiórki organizacji i osób do których macie zaufanie. Przykro o tym wspominać, ale czasem są nieuczciwi ludzie, żerujący na dobroci serca innych.
Jeśli chcecie pomóc, śledźcie tylko sprawdzone strony, nie powielajcie i nie przesyłajcie dalej niesprawdzonych informacji.

BARDZO WAŻNE: jeśli chcesz udzielić komuś schronienia na dzień, dwa albo dłużej, to trzeba zapisać się do jednej z baz lokalowych (prowadzi taką Ukraiński Dom), jest też aplikacja https://sosua.help/ łącząca osoby szukające bezpiecznego mieszkania z tymi, którzy mają wolne pokoje.  Wczoraj na Dworzec Zachodni przyszedł pan, który chciał zabrać jakąś mamę z dzieckiem do siebie. Ale one bały się iść z obcym człowiekiem…

To samo dotyczy transportu: skontaktuj się z jedną z organizacji (poniżej sporo) i zadeklaruj ile osób i gdzie możesz zabrać. „Z marszu” na dworcu może się nie udać.

Tu znajdziesz kompleksowo zebrane różne formy potrzebnej pomocy z linkami: Kompendium-Pomoc-dla-Ukrainy

Tu szukaj dalszych informacji:

Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві – gorąca linia, info gdzie zbiórki rzeczowe, zbiórka pieniężna, oferta mieszkań, wolontariat. TO MIEJSCE GDZIE WARTO ZGŁOSIĆ SIĘ TAKŻE JEŚLI MOŻECIE ZAOFEROWAĆ POBYT NA DZIEŃ DWA BY LUDZIE UCIEKAJĄCY PRZED WOJNĄ MOGLI SPOKOJNIE ZASTANOWIĆ SIĘ CO DALEJ.
https://ochotnicy.waw.pl/ – tu możesz zgłosić mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy, gdzie zbiórki darów rzeczowych, wolontariat dla uchodźców z Ukrainy.
Fundacja „Nasz Wybór” / Фонд „Наш вибір” – fundacja działająca od 2009 na rzecz integracji mieszkańców Ukrainy i Polski.
– profil CHLEBEM I SOLĄ – oddolna i nieformalna inicjatywa, służąca wspieraniu i inicjowaniu działań na rzecz poprawy losów uchodźców w Polsce i Europie.
– profil uchodźcy.info – strona powstała z myślą o podnoszeniu świadomości społecznej na temat uchodźców
Fundacja Ocalenie – pomagają, edukują, współpracują (warto przeczytać wywiad z Agnieszką Kosewicz z Fundacji Ocalenie, z 24 lutego opisujący stan przygotowania do kryzysu migracyjnego w Polsce.)
Polskie Forum Migracyjne – tu jest m.in. bezpłatny telefon kryzysowy z pomocą psychologiczną w jęz. ukraińskim i rosyjskim.

Zbiórki – wpłaty

Sprawdź, kto w twojej okolicy organizuje pomoc. Takie drobne celowe działania to wsparcie konkretnych osób! Duże zbiórki prowadzi bardzo wiele organizacji m.in.:
– Polska Akcja Humanitarna (PAH): wpłaty na pomoc bezpośrednią włączając w to żywność i inne formy wsparcia dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów – https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
– Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM): środki na pomoc humanitarną, ewakuację ludności oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci – https://pcpm.org.pl/ukraina 
– Fundacja Pomagam.pl – Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – wpłaty tutaj: https://pomagam.pl/solidarnizukraina
– Polski Czerwony Krzyż (PCK): wpłaty na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie pozostałych priorytetowych potrzeb – https://pck.pl/wspieraj-nas
– Polska Misja Medyczna / Polish Medical Mission: wpłaty na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych  https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina 

Petycje, dalsze zbiórki, konkretne działania

Akcja Demokracja zebrała spis zweryfikowanych zbiórek, petycji działań. Zajrzyj na ich stronę dzialaj.akcjademokracja.pl

UWAGA: bez względu na to jak bardzo serce podpowiada wam, by rzucić się do działania, nie wszystko ma sens. Punkty recepcyjne (w Warszawie) mają jedzenie, pieluchy, ubrania – gdy czegoś brak koordynatorki i liderki wrzucają info w swoje social media i szybko braki uzupełniają (typu były potrzebne przez chwilę wózki). W wielu miejscach NIE MA pomieszczeń by składować rzeczy.

Wstyd przypominać, ale NIE: używane kozaczki na obcasie, stringi czy znoszony stanik NIE SĄ POTRZEBNE. Ludzie regularnie czyszczą szafy przy okazji różnych pomocowych akcji, sobie poprawiają samopoczucie, ale w żaden sposób nie pomagają innym.

Zbiórka konkretnych rzeczy

Jest ich bardzo wiele, poniżej wklejam tę organizowaną w mojej okolicy. To jedna z bardzo wielu, sprawdźcie kto robi zbiórki obok was.

Pomoc dla Ukrainy - zbiórka w Warszawie.

Pomoc dla Ukrainy – zbiórka w Warszawie.


Myślę, że wszyscy bardzo przeżywamy tę wojnę i dramat uchodźców. Wasza pomoc potrzebna będzie jeszcze przez długi czas i to nie tylko w Ukrainie. Trwa wojna w Syrii, Jemenie… Tam też giną ludzie, tam też są dzieci.
Dziękuję za wasze wsparcie i działanie.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz