Lemury z Wyspy Małp

Rozsławione przez Króla Juliana z kreskówki stały się ulubieńcem dzieci i dorosłych na całym świecie. Faktycznie lemury katta, z charakterystycznym ogonem w czarne paski można spotkać na Madagaskarze, ja jednak trafiłam na Nosy Komba – Wyspę Małp.

Fady czyli zakaz

Komitet powitalny już czeka!

Komitet powitalny już czeka!

Zwykle płochliwe stworzenia obserwują ludzi z bezpiecznej odległości koron drzew, tutaj jednak są one fady. Fady to tabu, rzecz zakazana. Na Madagaskarze każde plemię, wioska, a nawet pojedynczy człowiek, podlegają odrębnym fady. Dla jednych będzie to zakaz prania we wtorek, dla innych wypływanie na połowy w czwartki, dla jeszcze innych – jedzenie jajek. Na Nosy Komba fady są lemury: nie wolno ich zabijać, straszyć ani przeganiać. Wolno natomiast karmić je bananami.

Dla przysmaku lemury wyginają śmiało ciało!

Dla przysmaku lemury wyginają śmiało ciało!

Łakome lemury

Przez żołądek do serca. Zwierzaki tak się przyzwyczaiły do codziennej porcji owoców, że gdy tylko rankiem przypływają turyści, zwierzaki zbiegają z drzew. A gdyby przypadkiem lemury zaspały, dzieci z wioski na całe gardło wołają: Maaaaakki! Maaaaakki!, co jest wyraźnym sygnałem, iż pora na śniadanie.

Reklama kawiarni - rzecz jasna z lemurem!

Reklama kawiarni – rzecz jasna z lemurem!

Dla sprzedającego banany Josefa to złoty interes, bo turyści kupią ich każdą ilość, byle tylko lemury podeszły do nich blisko. Przed dziewiątą na placu gdzie turystom wolno je karmić zaczyna się nerwowa krzątanina. Wewnętrzny zegar mówi zwierzętom, że to pora karmienia, a tu bananów nie ma. Rozglądają się dookoła, wskakują na ogrodzenie: gdzie się podziali ludzie?

Ludzie! Ile można na was czekać?!

Ludzie! Ile można na was czekać?!

Atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa...

Atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa…

Czy to już pora jedzenia?

Czy to już pora jedzenia?

Opóźnienie o kilka minut wprawia je w irytację. Wreszcie łódź dociera, a stworzenia dosłownie wskakują ludziom na głowy byle się dorwać do smakołyków!

Widzicie to spojrzenie na drugim planie?

Widzicie to spojrzenie na drugim planie?

Po południu, zadowolone z życia zwierzaki wylegują się na gałęziach, wystawiając pełne brzuszki ku słońcu. Jeśli o tej porze na dole pojawi się spóźniony turysta to popatrzą na niego leniwie pomarańczowymi paciorkami oczek, jakby chciały powiedzieć: „Zejść z drzewa w czasie sjesty? To zbyt skomplikowane…”. Po czym niespiesznie przewrócą się na bok.

Co ciekawe gatunek z Nosy Komba to czarne lemury: jednak czarne są tylko samce, zaś samice mają piękne brązowe futro.Za banana zwierzaki dadzą się nawet pogłaskać!Przeczytaj o niezwykłych drzewach: baobabach z Madagaskaru.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz