Opowieści różnej treści – warsztaty twórczego pisania

zajęcia z AfrykAnką

Nie tak dawno temu, i nie za lasami ani górami, lecz w pewnym miejscu w Polsce, dzieci wymyśliły niezwykłe opowieści. Dzięki nim poznacie gadające zwierzęta i ich przygody. Wyrusz z nami na poszukiwanie skarbów i odkryj fascynujące miejsca w w swojej okolicy!  – Tak mogłaby się zaczynać opowieść o tych warsztatach 😀

Jestem urodzoną opowiadaczką historii, właściwie opowiadam je od zawsze… Teraz z radością dzielę się tym działaniem z dzieciakami, pokazując im, że tworzenie historii to świetna zabawa.

Warsztaty pisania opowieści są pełne pozytywnych emocji!

Warsztaty pisania opowieści są pełne pozytywnych emocji!

Czym są warsztaty twórczego pisania?

Zamiast klasycznych wypracowań uruchamiamy wyobraźnię i wspólnie wymyślamy opowieści. Kto będzie jej bohaterem, jakie będzie mieć przygody, gdzie powędruje i kogo spotka? Trafimy do krainy baśni czy alternatywnej rzeczywistości? Nie dowiemy się, dopóki nie zaczniemy pisać! Podczas zajęć dzieci wspólnie tworzą własną opowieść przekonując się, że pisanie to pasjonująca przygoda!

Wspólne tworzenie historii pomaga dzieciom budować poczucie własnej wartości – bo zawsze udaje się osiągnąć cel, jakim jest stworzenie opowieści. Jednocześnie to świetna nauka współpracy, bo opowiadanie powstaje na bazie kilkunastu pomysłów jednocześnie. Chaos? Oczywiście, ale jaki twórczy!

Kolejne opowiadania gotowe!

Kolejne opowiadania gotowe!

Jak tworzymy opowieści?

Na samym początku każde z dzieci w grupie wybiera jeden wyraz, który musi potem znaleźć się w opowiadaniu. Dzięki temu mamy wskazówki, za którymi podążamy. Przystępując do wymyślania historii nigdy nie wiemy, czy będzie to komedia, kryminał czy może kosmiczna przygoda? Jednocześnie cały czas trwały negocjacje – bo każda uczennica i uczeń mieli swoje własne pomysły, jak powinno dalej potoczyć się to opowiadanie. Tytuł wymyślaliśmy na końcu, gdy już wiadomo było kto jest bohaterem historii i co się w niej zdarzyło.

Zadaniem dzieci jest tylko zapisanie wyrazu na kartce (lub na tablicy). Potem w trakcie wspólnego pisania jako moderatorka zapisuję kolejne zdania na komputerze, a dzieci śledzą rozwój akcji wyświetlany na ekranie (tablicy multimedialnej). Na koniec tekst zostaje zredagowany i wysłany do opiekuna danej grupy dzieci (nauczyciel, animator, biblioteka).

Słowa - podstawa naszego działania.

Słowa – podstawa naszego działania.

Co jeszcze można dodać?

W zależności od zapotrzebowania możemy opowieści osadzić w konkretnym miejscu (okolicy, szkole, mieście) oraz czasie (wakacje, Boże Narodzenie, lokalne święto).

Opowiadanie stworzone przez dzieci można potem wydrukować i rozdać im, zamieścić na stronie szkoły/biblioteki. Dzieci mogą też stworzyć do niego ilustracje – a wtedy można nawet zrobić z takich opowiadań książkę!

Świąteczne opowiadanie? Proszę bardzo!

Świąteczne opowiadanie? Proszę bardzo!

Twórcza inspiracja

– Ale my nie umiemy wymyślać opowiadań. Nie damy rady… – stwierdziła ze smutkiem klasa podczas takich warsztatów.
– Oczywiście, że umiecie. Po prostu jeszcze o tym nie wiecie! – powiedziałam z przekonaniem. – Mamy następujące wyrazy… Od którego zaczniemy?

Zawsze wiedziałam, że dzieci mają NIESAMOWITĄ wyobraźnię! Tak samo było i tym razem. Za każdym razem podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów powstają fascynujące opowieści. Kto wie, może zainspirują was do wymyślenia waszych własnych opowiadań?

Pisanie przeplatamy ruchem!

Pisanie przeplatamy ruchem!

Zrealizowane warsztaty twórczego pisania

Od 2016 roku zrealizowałam dziesiątki twórczych spotkań z dziećmi. Pracowałam zarówno z dużą grupą uczestniczek i uczestników w różnym wieku (np. Olsztyn Festiwal Tropy) jak i z pojedynczymi klasami edukacji wczesnoszkolnej. Za każdym razem powstawały niezwykle inspirujące opowieści!

Dużymi całościowymi projektami były „Przygoda w niezwykłej Warszawie” (14 spotkań) gdzie na początku dzieci poznawały Warszawę oraz dostawały egzemplarze napisanego przeze mnie „Podróżownik Warszawa” do dalszej pracy w szkole.

Dla Dzielnicy Włochy zrealizowałam 30 spotkań „Warszawa. Na tropach kultury i sztuki” we współpracy ze Stowarzyszeniem Sercem Malowane. Efektem było stworzenie  przez dzieci opowiadań, które następnie zostały wydane jako książka, a egzemplarze zostały przekazane do szkolnych bibliotek. A na podstawie wybranych opowiadań powstało 6 etiud teatralnych! Aby pokazać rysunki dzieci (bo do książki nie weszły wszystkie dzieła) stworzyliśmy ich galerię na naszej stronie Planeta Kobusów.

Za te warsztaty otrzymałam Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2022!

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej dla moich warsztatów o Warszawie!

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej dla moich warsztatów o Warszawie!

Nasz projekt został opisany w Głosie Nauczycielskim!

Nasz projekt został opisany w Głosie Nauczycielskim!

Podróżownik Warszawa - książka pełna inspiracji.

Podróżownik Warszawa – książka pełna inspiracji.

Warsztaty w szkole.

Warsztaty w szkole.

Panna Kicia i jej portret podczas warsztatów pisania.

Panna Kicia i jej portret podczas warsztatów pisania.

Książka z opowiadaniami dzieci wydana dla Dzielnicy Włochy.

Książka z opowiadaniami dzieci wydana dla Dzielnicy Włochy.

Opowiadanie dzieci z ich ilustracjami. - wydanie książkowe

Opowiadanie dzieci z ich ilustracjami. – wydanie książkowe

Zajrzyj do Kalendarza pokazów by sprawdzić, kiedy będę w Twojej okolicy!


(c) AfrykAnka.pl


 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz