Jeziora Plitwickie – 10 praktycznych informacji

Chorwacja

Fenomen natury, jedyne takie, zachwycające. Co? Jeziora Plitwickie rzecz jasna! Poznaj 10 praktycznych informacji, aby zaplanować tu zwiedzanie a o jeziorach poczytasz TUTAJ.

Polecam butikowe biuro podróży CroVibes specjalizujące się w ciekawych programach po Chorwacji:

Między jeziorami spaceruje się po kładkach.

Między jeziorami spaceruje się po kładkach.

Barwne jeziorka w kolorach od turkusu po szafir i szmaragd połączone szemrzącymi kaskadami przypominają scenerię z baśni o rusałkach i legendarnych krainach. To miejsce, które od lat w rankingach turystycznych jest uważane za miejsce obowiązkowe podczas pobytu w Chorwacji. Zasłużenie!

Jak tu dojechać?

Własnym samochodem autostradą A1 potem drogą krajową 1. Do parku dojeżdża też autobusy z Zadaru, Splitu i Zagrzebia, ale w sezonie może być problem by do nich się zmieścić.

Uwaga: w parkingu w lesie łatwo nie trafić do własnego auta! Gdy skończyliśmy zwiedzanie byliśmy przekonani, że nasze auto zostało… ukradzione! Dopiero strażnik z parkingu powiedział nam, że takich „kradzieży” ma po kilka w tygodniu. Auto rzecz jasna czekało na nas…

Parkingi są oznakowane (ale i tak łatwo zgubić tu auto!)

Parkingi są oznakowane (ale i tak łatwo zgubić tu auto!)

Kiedy najlepiej tu zwiedzać?

Optymalnie maj-czerwiec – w wodospadach jest najwięcej wody. Październik: kaskady na tle kolorowych liści wyglądają zjawiskowo, do tego jest pusto! Plitwickie Jeziora łączą dziesiątki wodospadów, najpiękniej wyglądają one po deszczu, ale nawet w czasie lata orzeźwiającą mgiełkę wody.

Zdjęcia wyglądające niczym zrobione z lotu samolotem powstają koło Wielkiego Wodospadu, powyżej którego znajduje się punkt widokowy. Najlepiej być tu wczesną wiosną, gdy jest jeszcze dużo wody.

Wiosną w wodospadach jest więcej wody.

Wiosną w wodospadach jest więcej wody.

Jak poruszać się po parku Jeziora Plitwickie?

Park dzieli się na dwa zespoły jezior: Górne Jeziora (Gornja jezera) i Dolne Jeziora (Donja jezera) wśród których wytyczono szlaki kładkami. Każdy zespół jezior tworzy trasę do przejścia w jeden dzień (z wariantami dłuższymi i krótszymi), na mapach są też zaznaczone przystanki kolejki, która przewiezie nas przez teren parku.

Warto zaplanować wcześniej trasę, by nie tracić czasu na jej ustalanie na miejscu. Na przykład idąc od jeziora Gradinsko do Prościansko podchodzi się w górę, widząc doskonale wszystkie kaskady. Część tras w parku Plitwice jest dostosowana dla osób na wózkach, należy przy wejściu poradzić się jaka trasa będzie optymalna.

Są dwa wejścia (i parkingi obok nich) do parku: Ulaz 1 (punkt wypadowy do Veliki Slap i Dolnych jezior (tu są te lotnicze widoki) oraz Ulaz 2 do Górnych jezior (idzie się blisko wody, możliwość ochlapania w wodospadzie).

Park jest czynny 7-20, ale należy upewnić się o której jest ostatni statek powrotny przez jeziora. W pobliże punktu widokowego za wodospadem Veliki Slap można podjechać samochodem.

Przejrzyj mapę parku, by lepiej zaplanować zwiedzanie.

Przejrzyj mapę parku, by lepiej zaplanować zwiedzanie.

Zbliżenie mapy - Górne Jeziora Plitwickie.

Zbliżenie mapy – Górne Jeziora Plitwickie.

Zwiedzanie parku w 1 dzień

Górne Jeziora (Gornja jezera): od Ulaz 2 (wejście nr 2) przejść do przystanku stateczków P1, przepłynąć na drugą stronę jez.Kazjak po czym podejście z punktami widokowymi wzdłuż jezior Golovac i Okrugljak. Kto poczuje się zmęczony może z góry zjechać pociągiem do wyjścia z parku, kto ma siły może przedłużyć trasie o pętlę wokół jez. Prošćansko. Przydadzą się dobre buty turystyczne i zapas picia.

Jeziora Plitwickie zachwycają kolorem wody.

Jeziora Plitwickie zachwycają kolorem wody.

Zwiedzanie parku w 2-3 dni

Dzień 1 – Górne Jeziora (trasa j. w.).

Dzień 2 – Dolne Jeziora (Donja jezera), początek przy Ulaz 1 (wejście 1), skad długie zejście pod Veliki Slap, następnie podejście do punktu widokowego z panoramą

Warto wykorzystać tutejsze stateczki!

Warto wykorzystać tutejsze stateczki!

”lotniczą” jezior. Dalsza droga przy jeziorach lub trasą na wysokiej skarpie. Wariant widokowo-odpoczynkowy: z przystanku statków P3 można przepłynąć do P2, potem do P1 i wrócić do wyjścia pociągiem. Dla aktywnych: piesza pętla wokół jez. Kozjak. Osoby z lękiem wysokości powinny wybierać trasy przy jeziorach.

Dzień 3 – Wycieczka do Slunj i odwiedziny w osadzie młynarzy Rastoke

Weź zapas baterii do aparatu! Jeziora Plitwickie są bardzo fotogeniczne!

Weź zapas baterii do aparatu! Jeziora Plitwickie są bardzo fotogeniczne!

Zwiedzanie parku w tydzień

Dzień 1 – 3 – jw.

Dzień 4 – przed południem spływ rzeką Gacka i zwiedzanie młynów u źródeł rzeki, po południu odwiedziny w sierocińcu misi Kuterevo.

Dzień 5 – 6 – wędrówka po górach Parku Narodowego Velebit | Trasy mało uczęszczane, przyda się kompas, mapa i zapas picia.

Dzień 7 Wariant leniwy – wreszcie odpocząć! Wariant aktywny – odwiedź górskie szlaki w PN Paklenica! Wariant edukacyjno-przygodowy – zobacz Muzeum Nikola Tesla w Smilijan oraz poczuj adrenalinę w Adventure Park „Rizvan City” (wspinaczka, quady, paintball). Wyzwania: samodzielna wycieczka quadami po górach.

Na spacer z dziećmi weź zapas jedzenia i picia!

Na spacer z dziećmi weź zapas jedzenia i picia!

Gdzie nocować?

Wiele osób zwiedza Jeziora Plitwickie po drodze nad morze lub na powrocie do Polski, niektórzy przyjeżdżają tu na jednodniowe wycieczki. Jeśli masz czas – warto zatrzymać się tu na noc. W miejscowości Plitwice działa bardzo wiele kwater agroturystycznych, cena za pokój dwuosobowy w granicach 200 – 500 zł za dobę (w sezonie warto rezerwować wcześniej.

Koszt wynajmu domku (2-3 sypialnie, salon, kuchnia, miejsce na ognisko) w okolicy Otočac w Apartamani Mistral (www.gacka.net) ok. 50 – 80 €. Najtańszą opcją jest camping, w okolicy Jezior Plitwickich działa m. in. Camping Korana (cena za 2 osoby, namiot i samochód ok 20-26 €)

Plitwice to świetna baza wypadowa po okolicy.

Plitwice to świetna baza wypadowa po okolicy.

Nie przegap w okolicy

  • Slunj – ok 33 km na północ od Plitvic – jest tu osada młynarzy Rastoka: Slunjica i Korana tworzą między skałami oazę kaskad i oczek wodnych, zwaną czasem Małe Plitvice.
  • Otočac – ok. 70 km na wschód – to punkt wypadowy na spływy rzeką Gacka – gdzie można pływać repliką dawnej dłubanki, sama rzeka słynie też wśród wędkarzy.
  • Kuterevo – 95 km od Plitvic i 18 km od Otočac – to sierociniec misi, najlepiej być tu po południu, gdy misie są już wyspane.
  • Po drodze do / z Polski mija się region Zagorje – to idealne miejsce na przystanek w podróży, pełne ciekawych zakątków!

W planowaniu podróży nam bardzo sprawdził się przewodnik i laminowana mapa ExpressMap. Można po tej mapie pisać flamastrem suchościeralnym i planować trasę, a dzięki przewodnikowi nie ominiesz atrakcji w okolicy.

Przewodnik i laminowana mapa ExpressMap pomogą w planowaniu podróży.

Przewodnik i laminowana mapa.

W okolicy kręcono sceny do filmu Winnetou.

W okolicy kręcono sceny do filmu Winnetou.

Najlepsza pamiątka

Przetwory – na przykład marynowane sery. W Kuterevo dostaniesz duży słoik miodu (50 kn), świetną pamiątką z Chorwacji jest trvarica (rakija ziołowa, 40-70 kn za litr).

Doskonałym pomysłem jest też lawenda w ozdobnych torebkach. Bo czy wiesz, że Chorwacka lawenda jest uważana za bardziej aromatyczną od tej z Prowansji?

Przyda się znajomość kilku słówek: pomalo (spokojnie, wyluzuj, nie ma sprawy), zivjeli (na zdrowie, przy toastach) i koliko kosta (ile kosztuje).

Domowe przetwory - najlepsza pamiątka.

Domowe przetwory – najlepsza pamiątka.

W sieci

Zdjęcia w tym wpisie zostały zrobione przeze mnie i Krzyśka Kobusa / TravelPhoto.pl


(C) AfrykAnka.pl

 

 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz