Konrad Piskała „Trzymaj się z dala, kochanie. Opowieść o miłości w Afryce Wschodniej”

książka | Afryka Wschodnia

Konrad Piskała, znany czytelnikom z poprzednich książek „Dryland” oraz „Sudan. Czas bezdechu”, tym razem przemierza Afrykę Wschodnią (Erytreę, Etopię, Kenię, Ugandę i Tanzanię). W najnowszej książce „Trzymaj się z dala, kochanie. Opowieść o miłości Afryce Wschodniej” zadaje spotkanym ludziom pytanie: czym jest dla nich miłość?

Odpowiedzi są tak różnorodne, jak samo życie. Przeczytacie tu o miłości utraconej, zakazanej, wymuszonej, niechcianej, wyśnionej. Jedne są brutalne, inne pełne czułości. Opowieści tworzą niezwykły patchwork, tworząc mozaikę utkaną z losów, marzeń i rozczarowań. To bardzo nieoczywiste spojrzenie na mieszkańców kontynentu.

Konrad Piskała „Trzymaj się z dala, kochanie”

Konrad Piskała „Trzymaj się z dala, kochanie”

Dodatkową wartością są pojawiające się w wielu miejscach tła historyczne oraz osobiste spojrzenie Konrada, gdzie czasem w opowieści wplata własne wspomnienia. Dzięki temu czasem zyskujemy dodatkowy punkt odniesienia do poznawanych historii. Czy dzięki temu lepiej poznajemy Afrykę? Lepiej rozumiemy jej mieszkańców.

Każda z takich książek, to jak snop światła w ciemności. Pokazuje nam fragmenty świata, pomaga lepiej zrozumieć, choć rzecz jasna nigdy całości nie ogarniemy.

Z całą pewnością w tej książce Afrykanki i Afrykanie z tych kilku krajów przestają być anonimowym tłumem. Dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i życiem. Poznajemy różne oblicza miłości, a niekiedy jej bliźniaczej siostry – nienawiści.

Bywa, że za miłość jest się prześladowanym.

Bywa, że za miłość jest się prześladowanym.

Zdjęcia do tego wpisu nieprzypadkowo mają jako tło kwiaty. Spotkałam się z opinią, że opisywane w tej książce historie to nie jest „prawdziwa miłość”. Dla nas „prawdziwe” jest to co znamy z europejskich książek czy filmów (oraz własnych doświadczeń), gdzie kwiaty są jednym z elementów wyrażania uczuć (jak słynne nenufary z „Nocy i dni”, młodzieży polecam do znalezienia, jedno z piękniejszych kłamstw o miłości).

Pytasz, czym jest dla mnie miłość. To poruzumienie między dowam osobami, jakby mały taką samą krew.
Konrad Piskała, „Trzymaj się z dala, kochanie”

Sięgnijcie po tę książkę, by wysłuchać historii zwykłych ludzi. Poznać migawki z ich życia z całym jego pięknem, tragizmem i miłością.

„Trzymaj się z dala, kochanie”, Konrad Piskała, wydawnictwo Szczeliny 2024

Sklep wydawnictwa: wydawnictwootwarte.pl/56-szczeliny

Zajrzyj do wpisów o książkach z Ugandy i Kenii.


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz