Fishermen’s Diary. O czym marzy córka rybaka?

film | Kamerun

„Fishermen’s Diary” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Film został zgłoszony do Oscara jako najlepszy międzynarodowy film fabularny, swego czasu był ten na Netflixie.

Plakat filmu "Fishermen's Diary"

Plakat filmu „Fishermen’s Diary”

Fishermen’s Diary

To opowieść o 12-letniej dziewczynce Ekah (doskonała Faith Fidel), która mieszka w niewielkiej rybackiej wiosce Menchum w Kamerunie. Dziewczynka jest nazywana przez ojca „little maami” (małą mamusią), i w pierwszych scenach łatwo ulec idealistycznemu wrażeniu, że oto trafiamy do świata, gdzie każdy ma swoje wyznaczone miejsce, a wypełnianie społecznej roli daje szczęście i satysfakcję.

Dziewczynka sprzedająca ryby słyszy zresztą od brata ojca: „Bądź grzeczna. Żadnych zmian. Leniwe dzieci chodzą do szkoły a my lubimy cię taką, jaką jesteś”. Taką, która nie kwestionuje nakazów starszych i nie oczekuje niczego dla siebie. A już na pewno nie nauczenia się czytania i pisania.

Little maamie chce spełnić oczekiwania: ale w tej wiosce oznacza to porzucenie marzeń o nauce.

Little maamie chce spełnić oczekiwania: ale w tej wiosce oznacza to porzucenie marzeń o nauce.

Tymczasem Ekah, zainspirowana postacią Malali Yousafzai (najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla), marzy o nauce. Tyle, że dla jej otoczenia edukacja dziewcząt to strata czasu, niepotrzebnie mieszająca im w głowach.

Ojciec dziewczynki, pan Solomon (Kang Quintus, odtwórca głównej roli i producent filmu), ma jak najgorsze doświadczenia związane z wykształconą żoną, zatem zrobi wszystko, by dziewczynkę odciągnąć od szkoły. Nie zawaha się nawet przed przymusowym małżeństwem córki, byleby tylko utrzymać nad nią władzę i mieć pewność, że wybije jej z głowy edukacyjne mrzonki.

Nauczycielka Bihbih (Damarise Ndamo) uczy Ekah czytania i pisania.

Nauczycielka Bihbih (Damarise Ndamo) uczy Ekah czytania i pisania.

Choć jest to dla nas szokujące, to wciąż są miejsca, gdzie wbrew oficjalnemu prawu, dopuszczane są małżeństwa dzieci (szerzej opisany w artykule „Forced child marriage under cameroon law & Fishermen Diary”). Najczęściej dzieje się to na terenach wiejskich i dotyczy dziewczynek. W przypadku Ekah, wydanie jej za mąż pozwala ojcu nie tylko na skutecznie odcięcie jej od szkoły lecz także na spłatę długu.

Ta historia ma szczęśliwy finał, a jednak zostawia nas z gorzką świadomością, że tysiące dziewczynek nie będą miały żadnej szansy, by odmienić swe życie i móc decydować o sobie. Może Faith Fidel będzie choć dla kilku z nich inspiracją (a jej profil na FB znajdziesz TUTAJ)

Trailer filmu na YT:

 

Zajrzyj do wpisów:  Królowa przez 30 minut oraz tajemniczym alfabecie A-ka-u-ku. Przeczytaj opowieści z Republiki Środkowoafrykańskiej, o Amazonkach z Dahomeju i hardkorowych bibliotekarzach z Timbuktu. Szukasz inspiracji do podróży? Zajrzyj na nasz portal TravelNamibia.pl


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl


 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz