Apteczka na wakacje i wyprawy – lista leków

Jakie leki zabrać w podróż?

Własna apteczka daje mi poczucie bezpieczeństwa i pomaga zachować zdrowie. Dlatego nie czekaj do ostatniej chwili i kilka dni przed wyjazdem spakuj swoją apteczkę (być może musisz coś do niej dokupić).

Wydrukuj i zabierz spis leków do apteczki w PDF 

Apteczkę warto mieć zawsze pod ręką.

Apteczkę warto mieć zawsze pod ręką.

Zajrzyj do wpisów lista rzeczy na wyjazd, szczepienia przed podróżą , szczepienie na cholerę  oraz jak pojechać na pierwsze safari.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Co spakować do apteczki?

Pakując leki warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli wybieramy się do turystycznego kurortu wystarczy zabrać podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe, bo w razie potrzeby zapewne wszystko dostaniemy na miejscu. Przy wyjeździe do egzotycznego kraju lepiej być samowystarczalnym.

W przypadku leków specjalistycznych weź ze sobą ulotki z opisem dawkowania. Jest tam także podany skład leku, a w kraju docelowym może on mieć inną nazwę, lecz na podstawie składu lekarz bądź farmaceuta może pomóc ci dobrać jego miejscowy odpowiednik, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pakując leki uwzględnij, że w tropikach leki w czopkach ulegają rozpuszczeniu, lepiej wziąć ich odpowiedniki w syropie lub tabletkach! Aby o niczym nie zapomnieć warto sobie przygotować wcześniej listę kontrolną leków, zawsze też pamiętaj, by spakować zapas lekarstw, przyjmowanych na stałe.

W przypadku wyjazdu do kraju, gdzie występuje malaria skonsultuj z lekarzem, jaki lek będzie w danym rejonie najskuteczniejszy chociaż dużego wyboru nie ma z racji rozwiniętej lekoodporności (zobacz wpis „Jak malaria mnie prawie zabiła”).

Dentystę odwiedź PRZED wyjazdem.

Dentystę odwiedź PRZED wyjazdem.

Apteczka w bagażu podręcznym czy głównym?

Na przelot dzielę apteczkę na dwie części. Do bagażu podręcznego biorę leki „strategiczne”: na malarię, Ocetnisept (małe opakowanie), plastry, podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe.

Zabieram do podręcznego też leki przyjmowane na stałe. Jeśli bagaż główny zginie, nie zostanę bez najważniejszych leków. Miałam już sytuacje, gdy zaginął bagaż z lekami nasercowymi (uzyskanie recepty a potem ich kupienie w Namibii kosztowało nas sporo wysiłku).

Jeśli masz leki w maści/płynie przekraczające dozwolone objętości (do 10 opakowań do 100 ml w bagażu podręcznym) dopytaj, jak możesz je legalnie przewozić. Zwykle wystarczy zaświadczenie od lekarza (z tłumaczeniem przysięgłym na jęz. angielski lub inny znany w rejonie do którego lecisz).

Apteczka w podróży

Podczas wyjazdu także dzielę apteczkę. Rzeczy, których mogę potrzebować w ciągu dnia (środki opatrunkowe, dezynfekcyjne, przeciwbólowe oraz bieżące leki) pakuję do osobistej apteczki. Czyli w praktyce małej saszetki.

Mam w niej też pompkę od odsysania jadu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Ukąszenia osy albo skorpiona przewidzieć się nie da, a taka pompka pod ręką pozwoli od razu odessać jad.

Pompki do wysysania jadu kupisz w naszym sklepie Namib.pl (na rynku są też pompki Aspibenin, ale droższe i bez akcesoriów, a działają tak samo)

Pompka do odsysania jadu

Pompka do odsysania jadu

Natomiast pozostałe leki, które na co dzień pozostawiam z bagażami w samochodzie, hotelu, pakuję do większej saszetki/pudełka, by podczas transportu leki nie uległy zgnieceniu. Od lat najczęściej jeżdżę z apteczką JanySport (model z 2008 r, nie wiem czy jeszcze go produkują), która dzięki przegródkom z siatką pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych leków.

Apteczka JanySport: łatwo w niej znaleźć potrzebne leki.

Apteczka JanySport: łatwo w niej znaleźć potrzebne leki.

UWAGA: zawsze w podróż zabieraj Międzynarodową Książeczkę Szczepień (tzw „żółta książeczka”), w razie zachorowania jest bardzo przydatna, bo informuje lekarza na co jesteś szczepiona. Ja noszę ją razem z paszportem oraz mam wgrany PDF w telefon. Tak na wszelki wypadek. O właściwym obecnie wzorze „żółtej książeczki” piszemy na TravelNamibia.pl.

W świat ruszam zawsze z "żółtą książeczką".

W świat ruszam zawsze z „żółtą książeczką”.

Apteczka – leki do zabrania

Poniżej spis leków jakie zwykle zabieram, w nawiasie to co stosuję, być może znajdziesz inne, lepsze odpowiedniki. Tu jest spis leków do apteczki w PDF

Podstawowe środki

□ termometr
□ nożyczki i pęseta
□ jednorazowe igły i strzykawki oraz gumowe rękawiczki (konieczne przy podróży do krajów o niskim poziomie higieny)
□ leki przyjmowane na stałe
□ krople do oczu (Oculosan, Homeoptic)
□ leki przeciw malarii (jeśli jedziesz do kraju, gdzie ona występuje; Falcimar, Malarone)
□ szybki test na malarię (do kupienia w krajach gdzie występuje)
□ test na COVID-19 (opcjonalnie)

Na skaleczenia i obtarcia

□ płyn dezynfekujący (Octenisept – można stosować bezpośrednio na rany)
□ sól fizjologiczna
□ linomag (zielony) lub krem Dermosan (natłuszcza, działa przeciwzapalnie na obtarcia)
□ plastry w różnych rozmiarach (warto też mieć wodoodporne)
□ gaza opatrunkowa (3–5 szt.) i plaster do jej przyklejenia
□ bandaż (szerszy 10 cm i węższy 5 cm oraz bandaż elastyczny)
□ maść przyspieszająca gojenie (Tribiotic lub maść ochronna z witaminą A)

Na ukąszenia

□ pompka do odsysania jadu (np. Extractor)
□ środek odstraszający komary (Moskito Guard)
□ Fenistil (żel przeciwhistaminowy, łagodzi objawy ukąszeń i oparzeń)
□ Aleric itp. (działa przeciwuczuleniowo)
□ wapno (działa przeciwuczuleniowo)

Najlepiej nie daj się komarom i chron się repelentami.

Najlepiej nie daj się komarom i chroń się repelentami.

Ochrona przed słońcem

□ krem przeciwsłoneczny z maksymalnie wysokim filtrem (miej zawsze przy sobie, można przelać do małego opakowania)
□ środek na oparzenia słoneczne (Bepanthen, maść z aloesem)

Na gorączkę, katar, przeziębienie

□ leki przeciwgorączkowe (Nurofen, Apap, Gripex)
□ antybiotyk o szerokim spektrum (amoksycylina, azytromycyna, najlepiej skonsultuj z lekarzem)
□ krople obkurczające śluzówkę nosa
□ pastylki do ssania (Neoangin, Strepsil, Isla) pamiętaj, że są te które leczą i te które tylko nawilżają (poradź się farmaceuty)
□ spray łagodzący ból gardła (Tantum Verde)

Na biegunkę i zatrucie pokarmowe

□ leki przeciwbiegunkowe (Stoperan, Loperamid) łagodzą objawy biegunki, ale nie usuwają jej przyczyny
□ Nifuroksazyd (lek na tzw. biegunkę podróżników, odkaża przewód pokarmowy, należy podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem – obecnie rzadziej polecany bardziej właściwy antybiotyk)
□ lek nawadniający, przeciwdziałający odwodnieniu podczas biegunki (np. Orsalit, Gastrolit)
□ Smecta (absorbuje toksyny bakteryjne)
□ leki przeciw zaparciom (jeśli miewasz z tym problem)

Problemy żołądkowe to zmora w podróży...

Problemy żołądkowe to zmora w podróży…

Leki na gorączkę i ból – warto wiedzieć

Do dyspozycji masz leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Spakuj takie, które są przez ciebie sprawdzone.
Warto spakować leki o różnym składzie np. jeden na bazie ibufenu, drugi na bazie paracetamolu. Dzięki temu w krytycznej sytuacji, gdy masz wysoką temperaturę, a nie możesz w danym momencie iść do lekarza, możesz je podawać na przemian częściej niż jeden typ leku.
Jeśli jedziesz do kraju, gdzie występuje denga pamiętaj, że w przypadku zachorowania na nią leki z ibuprofenem źle wpływają na płytki krwi i w takiej sytuacji bezpieczniejsze są leki z paracetamolem.
Jeśli przebywasz na wysokościach pamiętaj, że aspiryna rozrzedza krew. Niekiedy bierze się ją profilaktycznie, by zmniejszyć ryzyko zatoru – ale najlepiej skonsultuj to z lekarzem medycyny podróży.

Lek na odwodnienie – zrób to sam

ORS (oral rehydration salt) to preparat do nawadniania doustnego. W krajach tropikalnych są powszechnie dostępne, najczęściej bywają znane pod nazwą ORS (oral rehydration salt).
W Polsce kupuję go w saszetkach (Orsalit, Gastrolit) i w razie odwodnienia (torsje, biegunki) piję by uzupełnić niedobory płynów i składniki mineralne.
Jeśli z jakiegoś powodu nie masz tego leku w apteczce lub się ci skończył, możesz go przygotować samodzielnie:

  • 6 płaskich łyżeczek cukru
  • 1 płaska łyżeczka soli kuchennej
  • 1 litr bezpiecznej wody (butelkowanej lub przegotowanej).
  • Zmieszaj i popijaj. Aby poprawić smak można dodać kilka kropel cytryny.
Punkt medyczny w interiorze - jeśli masz problem ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem!

Punkt medyczny w interiorze – jeśli masz problem ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem!

Leki specjalnego zastosowania

Zofran to lek przeciwwymiotny stosowany przy chemioterapii – użyłam go kiedyś by powstrzymać torsje i uchronić przed odwodnieniem. Jeśli jedziesz w miejsca, gdzie możesz mieć problem z szybkim dostępem do służby zdrowia, przedyskutuj z lekarzem zasadność zabrania takiego leku, a także omówcie czy należy zabrać antybiotyk o szerokim spektrum działania wraz z preparatem osłonowym.

Rozważ też spakowanie leku przeciwalergicznego, bowiem jeżeli alergia ujawni się w trakcie wyjazdu, będziesz potrzebować leku nim uda ci się uzyskać pomoc lekarza na miejscu.

Wydrukuj i zabierz spis leków do apteczki w PDF (lub kliknij na spis poniżej)

Apteczka na wyjazd - lista leków

Apteczka na wyjazd – lista leków

Uważaj na fałszywe leki!

Istnieje popularne przekonanie, że leki kupowane na miejscu będą skuteczniejsze, gdyż lepiej są dostosowane do lokalnych warunków. Nie jest to do końca prawda, bo po pierwsze większość preparatów zawiera te same substancje lecznicze, a po drugie badania przeprowadzone w kilku krajach rozwijających się wykazały, że znaczna część leków nie zawiera leczniczej substancji.

Badania wykonane w Kambodży  przyniosły zatrważające wyniki: ponad 60% leków sprzedawanych jako preparaty mefloquine (przeciwko malarii) zawierały inne, nieskuteczne substancje lub były w ogóle pozbawione substancji leczniczych! Innymi słowy kupując lek w egzotyce masz dużą szanse, że będziesz stosować placebo.

Co zrobić z lekarstwami, wracając z egzotyki

Jeśli już wracasz do kraju, a jesteś w miejscu, gdzie leków brakuje, możesz je tam pozostawić.
Najlepiej jest przekazać je do szpitala lub pozostawić na misji, z pewnością zostaną wykorzystane. Dzięki temu pomożesz innym a sam zyskasz miejsce w bagażu (np. na pamiątki).

Przydają się zwłaszcza leki odkażające, dezynfekujące i opatrunki. Bardzo ważne jest, by przekazać je wraz z ulotkami, na których podany jest skład i opis dawkowania (być może, będzie trzeba przetłumaczyć go na angielski).

Czasem miejscowi ludzie proszą o leki: pamiętaj, że ich organizmy mogą nie być dostosowane do standardowych dawek.
Ja w takich sytuacjach zawsze podaję dawki o połowę niższe, by nie zaszkodzić.

Gdzie zasięgnąć porady przed wyjazdem? Polecam odwiedziny w certyfikowanych poradniach medycyny podróży (np. w Gdyni jest to Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej). W Warszawie korzystam z usług Provita Poliklinika ul. Baboszewska 1, tel. 535 540 572

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaję prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz