Slawonia – skarby kontynentalnej Chorwacji

Baranja, Slawonia i Srijem

Nad Dunajem czekają: Baranja, Slawonia i Srijem. Kontynentalna Chorwacja to królestwo slow food, barwnych tradycji i imponującej historii. Jadąc nad morze, warto zatrzymać się na kilka dni w w głębi kraju.

Polecam butikowe biuro podróży CroVibes specjalizujące się w ciekawych programach po Chorwacji:

Kopački Rit – chorwacka Biebrza

Niedaleko ujścia Drawy do Dunaju czeka plątanina jezior i starorzeczy. Te ogromne, naturalne bagna to Kopački Rit. Park jest wizytówką Baranji i doskonałym miejscem by zapomnieć o całym świecie. To istny ptasi raj, gdzie spotkamy kormorany, orły, czaple i bociany czarne.

Można też spacerować tu kładkami.

Można też spacerować tu kładkami.

By je zobaczyć możemy wyruszyć ścieżkami przyrodniczymi wiodącymi kładkami nad bagnami lub popłynąć łodzią z przewodnikiem. Na jednej z wysp jest ogromna kolonia kormoranów: nie boją się ludzi i bywa, że przelatują niedaleko łodzi!

Rejs przez Kopacki Rit.

Rejs przez Kopacki Rit.

Z łodzi najlepiej poznawać ten park.

Z łodzi najlepiej poznawać ten park.

Osjek – imprezy w twierdzy

Na drugim brzegu Drawy czeka Osjek. To miasto gdzie zachwycą secesyjne kamieniczki z czasów monarchii austro-węgierskiej, malownicza promenada a przede wszystkim tutejsza barokowa twierdza (Tvrda). W dawnych koszarach czuć artystycznego ducha: pełno tu stylowych knajpek, galerii, do późna w nocy słychać muzykę i gwar głosów.

Osjek tętni życiem.

Osjek tętni życiem.

Stare miasto.

Stare miasto.

Najpopularniejszym miejscem spotkań jest stylowa restauracja „Kod Ruże” gdzie gra muzyka na żywo – w piątki i soboty jest tu taki tłum, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja!

Warto też przespacerować sięzaułkami.

Warto też przespacerować się zaułkami.

Osjek wieczorem.

Osjek wieczorem.

W Osjeku zobaczymy też niezwykły pomnik: czerwone auto wjeżdża na czołg. W rzeczywistości czołg rozjechał auto – to przypomnienie o wojnie w wyniku której rozpadła się Jugosławia.

Niezwykły pomnik

Niezwykły pomnik

Gorjani – Królowie i Królowe

Tradycja Procesji Królowych wywodzi się z dawnych czasów, gdy wojska Sulejmana Wspaniałego szy niezwyciężonym pochodem przez Europę. Dotarły w końcu i do Chorwacji, gdzie w malutkiej wiosce Gorjani wzięli do niewoli wszystkich mężczyzn.

Tymczasem kobiety zamiast załamywać ręce przebrały się w barwne stroje i z sierpami w dłoniach ruszyły nocą na turecki obóz. Strażnicy – przekonani że zaświatów przyszła po nich armia duchów – uciekli w popłochu, zaś dzielne niewiasty uwolniły swych bliskich.

Procesja królowych.

Procesja królowych.

Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w Zielone Świątki w Gorjani zobaczymy Ljelje – procesję Królowych. Cześć kobiet przebrana jest za królów (kraljevi) z wysokimi kapeluszami zdobionymi kwiatami i mieczami w dłoniach, cześć zaś to królowe (kraljice), z tiarami z białych kwiatów.

Każda z kobiet ma szablę.

Każda z kobiet ma szablę.

Wędrują przez wioskę odwiedzając domy, składając życzenia gospodarzom i wykonując specjalny taniec z szablami. Ta niezwykła tradycja została doceniona wpisem na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO!

Odwiedziny u gospodarzy.

Odwiedziny u gospodarzy.

Muzycy podczas procesji.

Muzycy podczas procesji.

Przyszła królowa.

Przyszła królowa.

Gołębica z Vučedolu

Gliniana ceramika jest niczym list z przeszłości. Oto w epoce brązu (czyli ponad 4000 lat temu!) bezimienny twórca ulepił naczynie w kształcie gołębicy: jej przetrwanie do naszych czasów to istny cud! Obejrzeć go można w Muzeum Kultury Vučedolskiej, gdzie przekonamy się jak utalentowanymi rzemieślnikami byli dawni mieszkańcy.

Muzeum w Vucedolu.

Muzeum w Vucedolu.

Słynna gołębica.

Słynna gołębica.

Geometryczne ornamenty strojów i ceramiki przedstawiają świat ich wierzeń i dowodzą, że ludzie od najdawniejszych czasów mieli w sobie potrzebę otaczania się pięknem. To piękno odnajdujemy też w Vukowarze – mieście będącym jednym z symboli ostatniej wojny.

Szczęśliwie odrodziło się niczym feniks z popiołów, a prawdziwą perełką jest pałac Eltz. Jego renowacja została uhonorowana najwyższą nagrodą „Europa Nostra”, propagującą europejskie dziedzictwo kulturowe.

Centrum Vukovaru.

Centrum Vukovaru.

Pałac Eltz.

Pałac Eltz.

Nad Dunajem.

Nad Dunajem.

Tradycyjny strój w muzeum.

Tradycyjny strój w muzeum.

Ilok – wino dla królowej Elżbiety

Nad pięknym zielonym Dunajem, najdalej wysunięty w regionie Srijem czeka malowniczo położony Ilok. Otoczona warownymi murami starówka wznosi się na wzgórzu przypominając Carcassone. To właśnie tu włoscy książęta Odescalchi wznieśli swoją siedzibę, aby zaś mieć miejsce godne przechowywania swych win wznieśli Stari Podrum (Starą Piwnicę). Pod omszałymi ścianami leżą wiekowe beczki – największa mieści w sobie ponad 9000 litrów!

Ilok - Stari Podrum.

Ilok – Stari Podrum.

Region Iloku jako jedyne miejsce na świecie produkuję aż 8 odmian Traminaca – właśnie to wino było serwowane podczas koronacji królowej Elżbiety II! Najstarsze butelki Traminacu są z 1947 r. Jest ich niewiele ponad sto, a każda kosztuje 7,500 euro!

Jest tu coś romantycznego w powietrzu, bo ze stylowej restauracji koło Iloku widać miejsce, gdzie Tito wziął potajemny ślub z Jovanką w myśliwskim domku! I choć historia milczy czym młoda para wznosiła toast, to z pewnością były to wina z Chorwacji!

Okolice Iloku.

Okolice Iloku.

Restauracja Pricipovac.

Restauracja Pricipovac.

Slawonia – lokalne przysmaki

Chorwacja kontynentalna słynie z doskonałych win. Nic dziwnego, skoro winorośle uprawia się tu od 1800 lat! Najbardziej znane to Traminac, Riesling, Pinot Blanc i Chardonay, zaś najsłynniejszymi miejscami do degustacji jest Stari Podrum w Iloku i winnica Krauthakera w Kutjewie. W tej ostatniej zobaczymy też unikalną kolekcję obrazów na… starych beczkach!

winnica Krauthakera w Kutjewie

Winnica Krauthakera w Kutjewie

Fitness winiarza.

Fitness winiarza.

Obrazy też są tu stylowe.

Obrazy też są tu stylowe.

Kuchnia Slawonii to dziedzictwo wielu wieków historii i mieszanki wpływów chorwackich, węgierskich i tureckich. Region słynie z mięs i serów. Wizytówką jest kulen – mocno przyprawiona wędlina oraz čobanac – mięsny, pożywny gulasz z kilku rodzajów mięsa.

W Slawoni zapomnij o diecie!

W Slawoni zapomnij o diecie!

Pyszne przystawki.

Pyszne przystawki.

Warto też skosztować zupy mięsne z drobnymi kluseczkami, paprykarza ze słodkowodnych ryb, a na deser słodkich orzechowych ciast.

I genialne nalewki...

I genialne nalewki…

Zajrzyj do wpisu o rejsie katamaranem w Chorwacji, Jeziorach Plitvickich i atrakcjach Zagorja.
Jeśli szukasz więcej informacji o Chorwacji zajrzyj na CroLove oraz oficjalną stronę Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Ania jako Ljelje :D

Ania jako Ljelje 😀


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz