Zagorje – kraina jak z bajki

Chorwacja

To miejsce wygląda jak ilustracja baśniowej opowieści: za górami, za lasami, leży Zagorje. Kraina pełna niezwykłych skarbów…

Większość turystów mija Zagorje mknąc nad Adriatyk, tymczasem to idealne miejsce na przerwę w podróży. Zwłaszcza, że od polskiej granicy jest oddzielone zaledwie o 600 kilometrów! Hrvatsko Zagorje to kraina średniowiecznych fortec, ciepłych źródeł, malowniczych miasteczek i zielonych wzgórz pokrytych rzędami winnic (specjalność regionu jest Graševina i Bijeli pinot oraz wina owocowe).

Zagorje - sielskie, anielskie.

Zagorje – sielskie, anielskie.

Anielskie miasto Varaždin

Od czego zacząć zwiedzanie? Koniecznie od Varażdinu! Miasteczko jest pełne wdzięku i stylowych kamieniczek, ale tym co je wyróżnia są… anioły. To właśnie tu powstało muzeum najróżniejszych aniołów i to tu jest jedyny chyba na świecie zaułek, gdzie śpią anioły czyli Andjelinjak. Zawieszone na linkach, podświetlone bajkowymi kolorami, drzemią przy dźwiękach bezustannie płynącej muzyki… W niedzielę w Varaždinie nie przegap zmiany warty wojaków zwanych pugari.

Stylowy Varażdin.

Stylowy Varażdin.

Zaułek aniołów - andżeliniak :D

Zaułek aniołów – andżeliniak 😀

Ciepła woda zdrowia doda!

Kolejną atrakcją regionu są termalne źródła (toplice) z wodą mineralną, wykorzystywane w leczeniu rozmaitych schorzeń. To także doskonałe miejsce relaksu po całym dniu zwiedzania! A jeśli dodać do tego największe jacuzzi w Europie i ogromny kompleks basenów pod dachem jakie czekają w Krapińskich Toplicach to już wiadomo, że na pewno warto się zatrzymać tu na dłużej.

Wejście do basenów w Krapińskich Toplicach.

Wejście do basenów w Krapińskich Toplicach.

Największe jacuzzi!

Największe jacuzzi!

Terme Tuhelj to nie tylko największe termy Zagorja ale i Chorwacji. Czeka was tu basen ze sztuczną falą, dzika rzeka, zjeżdżalnie… Oczywiście obiekt jest dostępny też dla wszystkich z zewnątrz możecie więc wybrać tańsze kwatery i po prostu dojechać by spędzić przynajmniej z pół dnia na świetnej zabawie.

Tuhejskie Toplice - skoki przez fale!

Tuhejskie Toplice – skoki przez fale!

Zjazdy ze zjeżdżalni!

Zjazdy ze zjeżdżalni!

Obiekt jest idealnie wkomponowany w przyrodę. Nie przytłacza, nie ingeruje w krajobraz, a baseny zajmują część kotlinki i są praktycznie niewidoczne z zewnątrz.

Panorama Tuhejskie Toplice.

Panorama Tuhejskie Toplice.

Kołyska Marszałka Tito

Kumrowec słynie jako miejsce gdzie urodził się marszałek Josip Broz Tito i temu wydarzeniu zawdzięczamy zachowanie starej części wioski w nienaruszonym stanie. Dzięki temu zachowano malownicze chaty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. W ich wnętrzach odtworzono życie sprzed 100 lat: są tu scenki rodzajowe z warsztatu rzemieślnika, wiejskie wesele, wypiek chleba czy też przędzenie wełny.

Przepiękny skansen w Kumrowcu.

Przepiękny skansen w Kumrowcu.

Wewnątrz odtworzono scenki z dawnego życia.

Wewnątrz odtworzono scenki z dawnego życia.

Natomiast w domu Tito utworzono izbę pamięci gdzie można zobaczyć… kołyskę, w której spał przyszły przywódca Jugosławii! Przez lata przybywały tu obowiązkowo szkolne wycieczki, dziś to spokojne i ciche miejsce, gdzie zagląda niewielu turystów. A szkoda, bo miejsce jest bardzo urokliwe. W okolicznych sklepach dostaniemy specjalne wina sygnowane portretem marszałka. Będąc tu warto spróbować wina bijeli pinot oraz win owocowych.

Kołyska przyszłego marszałka!

Kołyska przyszłego marszałka!

Królowa Chorwatów

Z Kumrowca niedaleko do Mariji Bistricy – duchowej stolicy Chorwacji. To najważniejsze miejsce pielgrzymkowe z racji znajdującego się tu sanktuarium maryjnego z figurą Matki Bożej Bystrzyckiej, nazywanej Królową Chorwatów. Niezwykła jest historia posągu, bowiem gdy nadciągały tu tureckie wojska posąg zakopano zaś jedyny człowiek, który znał miejsce ukrycia (czyli miejscowy proboszcz) zabrał tę tajemnicę do grobu.

Matka boża - królowa Chorwatów.

Matka Boża – królowa Chorwatów.

Dopiero po latach, dzięki jasności jaka wydostawała się spod chóru, odnaleziono posąg. Największe tłumy przybywają tu na dzień 15 sierpnia: Velika Gospa gromadzi nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi! Obok sanktuarium jest pomnik Jana Pawła II, który w 1998 roku w tym sanktuarium odprawił mszę podczas której chorwacki kardynał Alojzije Stepinac został błogosławionym Kościoła Katolickiego.

W Zagorje warto odwiedzić Marię Bistricę.

W Zagorje warto odwiedzić Marię Bistricę.

Szlakiem zamków i legend

Przez wieki tereny Zagorja przechodziły z rąk do rąk, nic zatem dziwnego, że każdy z kolejnych władców budował tu obronne warownie. Dziś jednym z najpotężniejszych jest górujące na wzgórzu zamczysko Veliki Tabor wpisane na listę UNESCO.

Panorama zamku Veliki Tabor.

Panorama zamku Veliki Tabor.

Wedle legendy to właśnie w tych murach zmarła Veronika Desinićk ukochana druga żona hrabiego Fryderyka Celje. Stracił głowę dla prostej dziewczyny do tego stopnia, że zaniedbał swą prawowitą małżonkę, co rzecz jasna nie mogło się dobrze skończyć. Ponoć nawet dla niej zabił swą żonę, uciekł z Weroniką i wziął z nią potajemnie ślub. Niestety nie dane im było długo cieszyć się szczęściem: za karę został wtrącony do więzienia, zaś jego ukochana została skazana na śmierć.

Imponujący Veliki Tabor.

Imponujący Veliki Tabor.

Za to zamek w Trakošćan wygląda niczym romantyczna rezydencja, choć jego nazwa wywodzi się od słowa: draco czyli smok. Wszystko przez to, że znajduje się na samotnej, ogromnej skale, która od wieków była uważana za miejsce zaklęte. Najpiękniejszy widok czeka z drugiej strony jeziora, jeśli jednak zechcemy zobaczyć muzeum wewnątrz zamku czeka nas wędrówka aż na sam szczyt smoczej skały…

Trakošćan - w Zagorje nie ma piękniejszego zamku!

Trakošćan – w Zagorje nie ma piękniejszego zamku!

Zagorje – ulotne skarby

Ręcznie robione drewniane zabawki z regionu Zagorje zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO (więcej o ich wytwarzaniu tutaj). Ich bajkowe kolory są od wieków odtwarzane przez rzemieślników kontynuujących tradycję. To najlepsza pamiątka z wyjazdu, bo Nie ma tu mowy o podróbkach czy tandecie! Największy wybór zabawek znajdziemy w w Marija Bistrica.

Zagorje słynie z bajkowych drewnianych zabawek.

Zagorje słynie z bajkowych drewnianych zabawek.

Kolejną specjalnością regionu (także wpisaną na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO) są miodowe pierniki licitar. Od czasów średniowiecza pełniły głównie funkcję dekoracyjną, współcześnie awansowały do rangi symbolu Chorwacji.

Ozdobne pierniki licitar.

Ozdobne pierniki licitar.

Miały też wielorakie zastosowanie: te w kształcie podkowy wieszano w nowym domu, koniki trafiały na choinki, a tradycyjne serca wręczano z okazji ślubów. Dziś serduszkami można obdarować każdą osobę, ale trzeba pamiętać, że są raczej niejadalne! Natomiast gvirc (miód pitny) jest po prostu pyszny!

Licitary z okazji narodzin dzieci.

Licitary z okazji narodzin dzieci.

Miód pitny jest pyszny i... mocny!

Miód pitny jest pyszny i… mocny!

Zagorje znajduje się między Zagrzebiem a granicą z Węgrami i Słowenią. Niekiedy dla odróżnienia od słoweńskiego Zagorja używa się terminu Hrvatsko Zagorje.

Przeczytaj o niezwykłym Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu.
Relacje z naszych podróży po Chorwacji znajdziesz na portalu „Planeta Kobusów„. Zdjęcia do tego wpisu zrobiliśmy wspólnie z Krzysztofem Kobusem / TravelPhoto.pl 

Ja w anielskim wydaniu w Varażdin :D

Ja w anielskim wydaniu w Varażdin 😀

Polecam butikowe biuro podróży CroVibes specjalizujące się w ciekawych programach po Chorwacji:

Zobacz trailer naszego pokazu z Chorwacji „Czego nie widział Marco Polo”:


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz