„Pechowy” dzioboróg kafryjski – ciekawostki, fakty

Dzioboroga kafryjskiego ludowa tradycja obsadziła „po warunkach”. Czarne jak noc pióra, czerwona skóra przy głowie, całymi dniami wędrują po ziemi, zaś o zmierzchu i o świcie nawołują się niskim głosem. „Hu-u, hu-u!” – woła on, na co ona odpowiada: „hu, hu, hu”. Brzmi to naprawdę niesamowicie!

Jedziesz na safari? Ten artykuł w formie PDF możesz wydrukować lub wgrać w telefon i zabrać ze sobą w podróż!

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Odpoczynek na drzewie.

Odpoczynek na drzewie.

Afrykański „czarny kot”

– Jim, poczekajmy jeszcze trochę! – proszę kierowcę, obserwując przez lornetkę trzy ptaszyska, dostojnie kroczące przed siebie w South Luangwa.
– Ale tylko chwilę, przed zachodem musimy być w lodge. – przypomina mi Jim. Przesądny nie jest, ale te ptaki (podobnie jak nasze czarne koty!) to afrykańskie czarne charaktery, zwiastujące nieszczęścia oraz śmierć. Lepiej nie przebywać przy nich za długo, bo kto wie jaki szaman je wysłał…

Paradoksalnie taki wizerunek wyszedł im na dobre! Wierzono bowiem że ktokolwiek zabije dzioboroga ściąga na siebie chorobę i pecha, więc zwykle zostawiano je w spokoju. Co więcej, niektóre ludy wierzyły, że te ptaki chronią przed piorunami i suszą. Zdarzało się zatem, że w niektórych miejscach je przeganiano (a nawet zabijano), by przyspieszyć lub zakończyć deszcze… Jeśli dziś ktoś nie wierzy w zmiany klimatyczne, może problemy z pogodą zrzucić na dzioborogi kafryjskie!

No tak, urodę to on ma osobliwą...

No tak, urodę to on ma osobliwą…

Rodzina idealna

Tymczasem te ptaki mogłyby być wzorem kochającej się rodziny, tworząc wierne pary na całe życie. Wychowaniem dziecka zajmują się nie tylko rodzice, lecz także starsze rodzeństwo, które zostaje przy nich nawet przez kilka lat. Nastolatka łatwo odróżnić (nawet gdy ma już rozmiar dorosłego ptaka) po bardziej brązowych piórach i szarej skórze wokół oczu i pod dziobem.

Rodzina w klasycznej wersji 2+1.

Rodzina w klasycznej wersji 2+1.

Czerwonego koloru nabierze dopiero w wieku sześciu lat. Jak przystało na istoty długowieczne (w niewoli nawet do 70 lat!) z dorastaniem nie muszą się spieszyć…

Nastolatek.

Nastolatek.

Dzioboróg kafryjski – ciekawostki:

  • Do rodziny dzioborożców należy ponad 50 gatunków ptaków (z czego 24 gatunki żyją w Afryce).
  • Opisany dzioboróg kafryjski (ang. Southern ground hornbill, łac. Bucorvus leadbeateri) ma kuzyna. To dzioboróg abisyński (ang. Northern / Abyssinian ground hornbill, łac. Bucorvus abyssinicus).
Dzioborożec abisyński.

Dzioborożec abisyński.

  • Dzioboróg kafryjski w języku Sestwana (Botswana) jest nazywany Lehututu, co brzmi jak jego nawoływania: „Le-hu! Tu-tu!”
  • Zakrzywione w dół dzioby są zbudowane z gąbczastej tkanki kostnej, dzięki czemu są lekkie mimo imponującej wielkości. Czasem na dziobie znajduje się jeszcze narośl (kask rogowy).
  • To jedyne ptaki, które mają zrośnięty pierwszy i drugi krąg szyjny, co zdaniem badaczy pozwala im na stabilne trzymanie głowy z tak dużym dziobem.
  • Dzioboróg kafryjski ma do 100 cm długości i rozpiętość skrzydeł 120-180 cm  i jest największym gatunkiem w rodzinie dzioborożców
  • Większość czasu spędza na ziemi zjadając żaby, owady, jaszczurki, małe ptaki, węże, żółwie i gryzonie. Odpoczywa i śpi na drzewach.
Te spojrzenie!

Te spojrzenie!

Zasięg występowania dzioborożca kafryjskiego. Źródło: Wikipedia / Netzach - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Zasięg występowania dzioborożca kafryjskiego. Źródło: Wikipedia / Netzach – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!

Poznaj więcej ciekawostek o ptakach: strusie, perlice, pelikan, flaming. Zajrzyj do wpisu o ciekawych zwierzętach Namibii.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz