Tutanchamon – najsłynniejszy z faraonów

Egipt

Los niekiedy żartuje ze śmiertelników. Tutanchamon, chłopiec zmarły w wieku 18 lat, stał się jednym z najsłynniejszych faraonów Egiptu.

Alabastrowe kanopy zawierały wnętrzności faraona wyjęte przed mumifikacją.

Alabastrowe kanopy zawierały wnętrzności faraona wyjęte przed mumifikacją.

Szalony ojciec

Młody faraon nie zdążył wsławić się wielkimi czynami, ale zakończył czas herezji. Jego ojciec Amenhotep IV był szaleńcem lub wizjonerem. A może i jednym i drugim. Zdecydował o zastąpieniu panteonu ponad tysiąca bogów jednym, jedynym Atonem, stwórcą wszystkiego, wszechpotężnym Matką-i-Ojcem, zmieniając swe imię na Echnaton.

Szczytem wszystkiego jednak była decyzja o opuszczeniu Teb i założeniu nowej stolicy Achetaton (dziś Amarna) na terenie środkowego Egiptu. Wola boskiego faraona była święta, lecz gdy tylko zmarł – zadbano o powrót do dawnych wierzeń.

Znalezione w grobowcu Tutanchamona skarby są w Muzeum Kairskim.

Znalezione w grobowcu Tutanchamona skarby są w Muzeum Kairskim.

Tutanchamon wstępuje na tron

Na tron wstąpił jego kilkuletni syn, a kapłani bez trudu przekonali go do zmiany imienia z Tut-anch-Aton na Tut-anch-Amon (Żywy Wizerunek Amona). Rzecz jasna nie mógł też panować w stolicy zdetronizowanego boga, powrót do Teb był jedynym sensownym wyjściem. Poza sfinksem młody faraon dokończył budowę kolumnady w Luksorze, w Karnaku zburzył świątynię ojca Echnatona, budując w tym miejscu dwie kaplice boga Re oraz wzniósł posągi Amona ze swym obliczem.

Archeolodzy skrupulatnie wyliczają jeszcze kilka prac podjętych za jego panowania, ale prawda jest taka, że gdyby grobowiec Tutanchamona został splądrowany tak jak tyle innych, on sam byłby dla nas tylko okruchem historii. Pustym imieniem z listy ponad dwustu władców rządzących Egiptem przez trzy tysiące lat.

Rekonstrukcja grobowca Tutanchamona w parku edukacyjnym Pharaonic Village w Kairze.

Rekonstrukcja grobowca Tutanchamona w parku edukacyjnym Pharaonic Village w Kairze.

Przeoczony grobowiec

Rabusie po prostu przeoczyli jego grób. Na szczęście odnalazł go Howard Carter, który miał wizję i determinację, niezbędną każdemu prawdziwemu poszukiwaczowi skarbów. Miał też coś więcej: szczęście, gdyż królewski grób odnalazł dosłownie w ostatniej chwili przed wygaśnięciem zgody na poszukiwania! Po wielu latach morderczej pracy, walki z piaskiem, upałem oraz tonami gruzu spełniło się jego największe marzenie.

Gdy zajrzał do grobowca ujrzał nieprzebrane skarby, lecz tym co zrobiło na nim największe wrażenie był zasuszony bukiecik kwiatów. Ostatni czuły gest żony młodziutkiego faraona. Kilka tysięcy przedmiotów pochowanych wraz z faraonem eksponowanych jest w różnych muzeach.

Złota maska Tutanchamona jest najsłynniejszym jego wizerunkiem na świecie.

Złota maska Tutanchamona jest najsłynniejszym jego wizerunkiem na świecie.

Bukiecik przepadł, lecz pozostałe skarby z grobowca podziwiać można w Muzeum Kairskim. Tłumy zatrzymują się przed złotą maską Tutanchamona. Z jaśniejącej twarzy patrzą w przestrzeń oczy obrysowane ciemną kreską. Młody faraon osiągnął to, co było marzeniem tylu przed nim i po nim: życie wieczne.

Choć chyba inne, niż sobie wyobrażał…


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Relację z naszej wyprawy do Egiptu znajdziesz na portalu Małego Podróżnika.
Przeczytaj o symbolice etiopskich krzyży.

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz