O Afryce mogę mówić bez końca!

Pokazy i warsztaty z AfrykAnką

Bardzo lubię prowadzić pokazy oraz warsztaty. Przekazuję wtedy moją pasję innym, dzielę się światem i pozwalam innym zobaczyć jego różnorodność. Chyba nigdy mi się to nie znudzi 🙂

Tu znajdziesz nasz kalendarz spotkań.

Jeździmy po znanych festiwalach i kameralnych spotkaniach. Prowadzimy spotkania w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i Uniwersytetach Dziecięcych. Odwiedzamy biblioteki, domy kultury, szkoły i przedszkola. Mamy pokazy pełnometrażowe (godzinne) oraz eventowe (15-25 minut, pokazywane podczas tematycznych wydarzeń). Czasem pokaz trwa godzinę, a drugą godzinę odpowiadamy na pytania publiczności!

Anna i Krzysztof Kobusowie gotowi do opowieści!

Anna i Krzysztof Kobusowie gotowi do opowieści!

Pokazy pełnometrażowe

Namibia – Przez pustynię i busz
Namibia to „Arid Eden” – pustynny raj. Z kilku wypraw powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu przemierzymy pustynię Namib, Wybrzeże Szkieletów i do niedostępny Kaokoland. Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy prosto w oczy gepardom. Odwiedzimy kolonię uchatek, będziemy dzielić obóz z pustynnymi słoniami, zaś kobiety Himba zdradzą nam jak dbają o siebie bez wody.

Algieria – Z Tuaregami przez Saharę
Podczas pokazu odwiedzimy stolicę Algier, w Tipasa poznamy rzymskie dziedzictwo zaś w Oranie wspomnimy Alberta Camusa i francuskie dziedzictwo. W oazie Bou Saada zobaczymy święto i codzienne życie, po czym udamy się na dalekie południe – do Djanet. Wraz z Tuaregami wyruszymy samochodami w głąb Sahary, by poznać jej tajemnice i różnorodne oblicza. Weźmiemy też udział w tuareskim święcie Sebeiba i poznamy tuareskie zwyczaje i muzykę.

Kuba – Muzeum niespełnionych marzeń
Kuba to mieszanka piorunująca, gdzie nic nie jest takie jakim się wydaje. Zapraszamy na spotkanie z zaułkami Hawany i starymi autami. Zobaczymy wielkanocną procesję i obchody 1 maja. Zanurkujemy na wrakach w Zatoce Świń, a w Santiago odkryjemy tajemnice ewolucji i rewolucji. W Trynidadzie zatańczymy salsę, odwiedzimy dom religii Santerii i wyruszymy na plantację trzciny cukrowej. Spróbujemy też drinka Hemingwaya i dania z krokodyla.

Chorwacja – czego nie widział Marco Polo?
Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów, szpital ptaków i atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów.

Turcja Czy święty Mikołaj lubił tulipany?
Podróż przez najpiękniejsze zakątki Turcji jest okazją do zmierzenia się z wielowiekową historią, spektakularnymi zabytkami i niezwykłymi miejscami. Na stacji Orient Ekspresu zobaczymy modlitwę wirujących derwiszy, odnajdziemy ogród milionów tulipanów i odwiedzimy polską wioskę Polonezköy. Dotrzemy do miasta prawdziwego św. Mikołaja i polecimy balonem nad baśniowymi dolinami Kapadocji. W Şanliurfa czeka miasto proroka Abrahama, w Harran domy-ule, a w Nemrut Dagi tajemnice zapomnianego królestwa Kommageny.

Magiczna Polska wielu kultur
Polska jest krajem niezwykłym, który poznawać można bez końca. Wyruszymy z romskim Taborem Pamięci, chasydów spotkamy u grobu cadyka w Leżajsku i weźmiemy udział w święcie Spasa na Górze Grabarce. Odwiedzimy też Tatarów podczas święta Ofiarowania i zobaczymy prawosławną mszę na zamarzniętym Bugu, zaś na Pomorzu wyruszymy z Kaszubami na morską pielgrzymkę. Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującej różnorodności Polski!

Nasze pokazy – pełen spis jest tutaj.

Pokazy dla dzieci

Możemy poprowadzić pokaz dla jednej klasy lub 150 osób. A jak trzeba to i dla 200 poprowadzimy i zapanujemy nad młodocianym żywiołem.

Nasze pokazy i warsztaty to spotkania pełne pasji!

Nasze pokazy i warsztaty to spotkania pełne pasji!

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu w przedszkolu!

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu w przedszkolu!

W poszukiwaniu Pippi czyli Szwecja literackim szlakiem kl 1-3
Wędrówka po Szwecji śladami słynnych powieści i ich literackich bohaterów. Na początek odwiedzimy Karlskronę i świat „Cudownej Podróży” Selmy Lagerlof, po czym udamy się na spotkanie z Astrid Lindgren. Odwiedziny w Vimmerby gdzie dorastała, oraz Park Astrid Lindgren gdzie odtworzono świat z jej powieści. Zobaczymy Sevedstorp, które było pierwowzorem literackiego Bullerbyn i zagrodę Katthult gdzie kręcono przygody Emila ze Smalandii. Do tego czeka nas średniowieczny zamek w Kalmar, spotkanie z łosiami, las trolli, farma zabawy oraz spacer po dnie morza w Karlskronie.

Namibia – Afrykańska przygoda
Dlaczego słoń ma trąbę, a antylopa długą szyję? Gdzie uchatki spędzają letnie wakacje? Kto mieszka na pustyni? Jak rozpalić ogień bez zapałek? Podczas pokazu przemierzymy pustynię Namib, spotkamy słonie i oswojone gepardy, dowiemy się jakie są strategie roślin na przetrwanie i jak radzi sobie lud Himba, który do mycia nie używa wody. Od Buszmenów nauczymy się przetrwania w buszu oraz dowiemy się jak zrobić ozdoby ze skorupek strusich jaj i nasion. Odwiedzimy stolicę kraju Windhuk i przekonamy się jak wygląda nowoczesne miasto. Afrykanie pokażą nam jak różne jest ich życie – czy wiesz, że dzieci w Namibii znają zwykle po 4-5 języków? Zapraszamy do wspólnej podróży przez Afrykę!

Egipt: w kraju faraonów i rybki Nemo
Opowieść o jednej z najbardziej fascynujących cywilizacji świata. Znajdziemy pierwszą piramidę i dowiemy się jak powstawały te imponujące budowle, poszukamy skarbu w Dolinie Królów, wejdziemy budowanej przez tysiąc lat świątyni Amona i poznamy egipskich bogów. Wyruszymy feluką po Nilu i dowiemy się jak przepowiadano jego wylewy. Odnajdziemy papirusy, poznamy tajemnice hieroglifów zwiedzimy Muzeum Mumii i współczesną stolicę: Kair.

Dzień w Azji
Azja to kontynent fascynujący swą kulturą i tradycjami. Niczym dawni podróżnicy wyruszymy na spotkanie z mieszkańcami kilku krajów, by poznać ich życie i zwyczaje. Dowiemy się po co w Chinach powstał Wielki Mur oraz jak zjeść zupę pałeczkami, w Birmie poznamy życie dzieci w górskich wioskach oraz weźmiemy udział w ceremonii wstępowania do klasztoru (a także znajdziemy klasztor skaczących kotów!), zaś w Indonezji przekonamy się, czy małpy mogą mieć swoją świątynię i gdzie rośnie ryż. Poznamy też życie dzieci mieszkających obok świątyń Angkoru w Kambodży, a w Tajlandii znajdziemy oswojone słonie i targ na wodzie.

Super Polska! Miejsca niezwykłe i niesamowite kl 1-4
Czy Polska jest super? Oczywiście! Znajdziemy tu miejsca absolutnie wyjątkowe takie jak dom unoszony przez balony, krzywą wieżę (a nawet dwie!), czy też wioskę gdzie mieszka więcej bocianów niż ludzi. Dowiemy się jak mała jest najmniejsza książka świata, czy da się zrobić rzeźby z 1 zapałki i gdzie rośnie Krzywy Las. Popłyniemy statkiem po trawie, odwiedzimy najstarszą puszczę, wpadniemy (na chwilę!) na pustynię i dotkniemy środka Europy. Odwiedzimy też zwariowane pomniki: Chrząszcza w Szczebrzeszynie, Smoka Wawelskiego w Krakowie i Koziołka Matołka w Pacanowie.

Warsztaty dla dzieci

Zwykle lepiej wychodzą w mniejszych grupach (typu 1 klasa, do ok 30 osób), ale już przećwiczyliśmy kilka z nich w wariancie dla nawet 100 osób! Choć wtedy nie da się by np. każdy dotknął instrumentu a i do zwierzaków trzeba podchodzić na raty…

Zwierzęta Afryki – warsztaty poznawcze
Spotkanie poświęcone poznawaniu mieszkańców Afryki w formie zabaw i zagadek. Ponieważ nie możemy przyprowadzić żywych zwierząt będzie sporo afrykańskiego rękodzieła, kolce akacji, pióra strusi, flamingów i perliczek, piasek z pustyni, rzeźby i zwierzaki z drutu i koralików.

Opowieści różnej treści – warsztaty twórczego pisania
Zamiast klasycznych wypracowań uruchamiamy wyobraźnię i wspólnie wymyślamy opowieści. Kto będzie jej bohaterem, jakie będzie mieć przygody, gdzie powędruje i kogo spotka? Czy będzie to kryminał, komedia, a może opowieść sensacyjna? Trafimy do krainy baśni czy alternatywnej rzeczywistości? Nie dowiemy się, dopóki nie zaczniemy pisać! Podczas zajęć dzieci wspólnie tworzą własną opowieść przekonując się, że pisanie to pasjonująca przygoda! W warsztatach wykorzystujemy też „Kości opowieści”.

Życie z pasją – jak szukać swej drogi?
Mowa motywacyjna, inspirująca do odwagi w życiu i szukania swej drogi. Czym są zmiany i jak przezwyciężać własne ograniczenia? Jakie życiowe lekcje płyną z podróżowania i jak wykorzystać je w codziennym życiu. Dzielę się też własnymi doświadczeniami jak w życiu odnieść sukces (który dla każdego z nas jest czymś zupełnie innym) i do czego są nam potrzebne porażki.

Muzyka świata – warsztaty muzyczne
Warsztaty prowadzone w oparciu o instrumenty z różnych krajów i kontynentów. Dzieci dowiadują się skąd dany instrument pochodzi, jak się na nim gra oraz jakie ma przeznaczenie. Dowiemy się czym jest rytm i melodia, usłyszymy jak brzmi bambusowy dzwonek słonia, gongi mnichów i co wspólnego z deszczem mają afrykańskie kalimby. Następnie wspólnie tworzymy muzykę. Od nauki prostych rytmów do wymyślenia razem dźwiękowej opowieści. W czasie warsztatów wykorzystujemy m.in.: burzowniki, grające żaby, klekotki, kalimby, bębny, bum bum rurki, sistrum, pałeczkę deszczową, misy grające, dzwonki wiatrowe, ocean drum i inne.

dav

Skarby Afryki – pokaz w jęz. angielskim
Opowieść o ludziach, zwierzętach i przyrodzie Afryki prowadzona w sposób interaktywny, gdzie dzieci co chwila odpowiadają na różne pytania. Celem pokazu jest przełamanie bariery językowej i uświadomienie dzieciom, że potrafią zrozumieć prezentację w obcym języku. Dzięki połączeniu obrazu, słowa i pokazywania materiałów uczestnicy odkrywają w sobie znajomość języka i nabierają motywacji do jego nauki.

Więcej o naszych warsztatach tutaj.

Jeśli chcesz nas zaprosić do siebie – napisz do nas! anka małpa travelphoto.pl lub krzysztof małpa travelphoto.pl


(c) AfrykAnka.pl

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz