Pokazy i warsztaty z AfrykAnką

Bardzo lubię prowadzić pokazy oraz warsztaty. Przekazuję wtedy moją pasję innym, dzielę się światem i pozwalam innym zobaczyć jego różnorodność. Chyba nigdy mi się to nie znudzi 🙂

Tu znajdziesz nasz kalendarz spotkań.

Tu jest zbiorczy PDF ze spisem pokazów i warsztatów.

Jeżdżę sama lub z Krzysztofem po znanych festiwalach i kameralnych spotkaniach. Prowadzimy spotkania w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i Uniwersytetach Dziecięcych. Odwiedzamy biblioteki, domy kultury, szkoły i przedszkola. Mamy pokazy pełnometrażowe (godzinne) oraz eventowe (15-25 minut, pokazywane podczas tematycznych wydarzeń). Czasem pokaz trwa godzinę, a drugą godzinę odpowiadamy na pytania publiczności!

Pokazy pełnometrażowe

Namibia – Przez pustynię i busz

Namibia to „Arid Eden” – pustynny raj. Z kilku wypraw powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu przemierzymy pustynię Namib, Wybrzeże Szkieletów i do niedostępny Kaokoland. Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy prosto w oczy gepardom. Odwiedzimy kolonię uchatek, będziemy dzielić obóz z pustynnymi słoniami, zaś kobiety Himba zdradzą nam jak dbają o siebie bez wody.

Książka „Namibia. Przez pustynię i busz” do kupienia z autografem w naszym sklepie NAMIB.pl

Zwierzęta Afryki. Opowieści z safari

Safari w języku suahili oznacza „podróż”: niegdyś na polowanie, dziś celem turystów jest upolowanie zdjęć oglądanych zwierząt. Podczas takiego wyjazdu jedno jest pewne: spodziewaj się niespodziewanego! Zapraszam was na spotkanie z fascynującymi zwierzętami Afryki. Dowiecie się dlaczego słoń z trąbą do góry nie przynosi szczęścia, czy struś chowa głowę w piasek, a krokodyl ma ptasią szczoteczkę do zębów? Pewna hiena pokaże nam czym jest prawdziwa odwaga, zebry zdradzą jakiego koloru są naprawdę, a ratel (czyli pszczoło-jamnik) odwiedzi nasz obóz. Wyruszymy też na skrzydlate safari by poznać niezwykłego trzewikodzioba (wyglądającego jak pterodaktyl), bąkojady (zwane nie bez powodu pierzastymi wampirami) i pelikany (które mają oryginalne pomysły na polowanie!). Podczas pokazu przemierzymy pustynię, sawannę i deszczowy las, a mieszkańcy tych miejsc nie raz was zaskoczą!

Książka „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” do kupienia z autografem w naszym sklepie NAMIB.pl

USA. Droga 66 i Dziki Zachód

Wyruszamy słynną Drogą 66 spotykając się ludźmi, których losy wpisały się w historię Drogi Matki oraz odwiedzimy niezwykłe miejsca. Znajdziemy tu oryginalne reklamy, dzikie osły, ghost town i olbrzymie jaskinie, gdzie armia amerykańska ma strategiczne zapasy (na wypadek wojny lub apokalipsy zombie!). Podróż przez Zachodnie Stany USA pozwoli nam na zobaczenie najsłynniejszych parków narodowych i kultowych krajobrazów. Przekonamy się jakie tajemnice kryją naskalne ryty Hopi, dlaczego Monument Valley stał się ikoną Dzikiego Zachodu i co wspólnego mają czajniki z Doliną Śmierci.

Książka „USA. Droga 66 i Dziki Zachód” do kupienia z autografem w naszym sklepie NAMIB.pl

Birma – Złota łza

Pokaz „Birma. Złota łza” to opowieść o niezwykłych miejscach i zwykłych ludziach, o kraju w którym zostawiłam kawałek serca.  Podczas pokazu wyruszymy do najświętszych miejsc, weźmiemy udział w ceremonii nowicjatu, zajrzymy do wnętrza klasztorów i poznamy codzienne życie. Popłyniemy jeziorem Inle, odwiedzimy zaułki Rangunu, zaś kobiety Padaung opowiedzą nam dlaczego kontynuują niezwykłą tradycję wydłużania szyi. Odwiedzimy też festiwal balonów, lokalne targi i przekonamy się, jak różnorodne są świątynie Paganu. Powędrujemy do górskich wiosek, zajrzymy do warsztatów artystów i pojedziemy drogą do Mandalaj.

Algieria – Z Tuaregami przez Saharę

Podczas pokazu odwiedzimy stolicę Algier, w Tipasa poznamy rzymskie dziedzictwo zaś w Oranie wspomnimy Alberta Camusa i francuskie dziedzictwo. W oazie Bou Saada zobaczymy święto i codzienne życie, po czym udamy się na dalekie południe – do Djanet. Wraz z Tuaregami wyruszymy samochodami w głąb Sahary, by poznać jej tajemnice i różnorodne oblicza. Weźmiemy też udział w tuareskim święcie Sebeiba i poznamy tuareskie zwyczaje i muzykę.

Kuba – Muzeum niespełnionych marzeń

Kuba to mieszanka piorunująca, gdzie nic nie jest takie jakim się wydaje. Zapraszamy na spotkanie z zaułkami Hawany i starymi autami. Zobaczymy wielkanocną procesję i obchody 1 maja. Zanurkujemy na wrakach w Zatoce Świń, a w Santiago odkryjemy tajemnice ewolucji i rewolucji. W Trynidadzie zatańczymy salsę, odwiedzimy dom religii Santerii i wyruszymy na plantację trzciny cukrowej. Spróbujemy też drinka Hemingwaya i dania z krokodyla.

Chorwacja – czego nie widział Marco Polo?

Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów, szpital ptaków i atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów.

Turcja. Czy święty Mikołaj lubił tulipany?

Podróż przez najpiękniejsze zakątki Turcji jest okazją do zmierzenia się z wielowiekową historią, spektakularnymi zabytkami i niezwykłymi miejscami. Na stacji Orient Ekspresu zobaczymy modlitwę wirujących derwiszy, odnajdziemy ogród milionów tulipanów i odwiedzimy polską wioskę Polonezköy. Dotrzemy do miasta prawdziwego św. Mikołaja i polecimy balonem nad baśniowymi dolinami Kapadocji. W Şanliurfa czeka miasto proroka Abrahama, w Harran domy-ule, a w Nemrut Dagi tajemnice zapomnianego królestwa Kommageny.

Magiczna Polska wielu kultur

Polska jest krajem niezwykłym, który poznawać można bez końca. Wyruszymy z romskim Taborem Pamięci, chasydów spotkamy u grobu cadyka w Leżajsku i weźmiemy udział w święcie Spasa na Górze Grabarce. Odwiedzimy też Tatarów podczas święta Ofiarowania i zobaczymy prawosławną mszę na zamarzniętym Bugu, zaś na Pomorzu wyruszymy z Kaszubami na morską pielgrzymkę. Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującej różnorodności Polski!

Nasze pokazy – pełen spis jest tutaj.

Prezentacje dla młodzieży

Po tych spotkaniach zawsze słyszę, że były to jedne z najlepszych prezentacji, które otworzyły młodym ludziom oczy na nowe możliwości i doświadczenia.

Życie z pasją – jak szukać swej drogi?

Mowa motywacyjna, inspirująca do odwagi w życiu i szukania swej drogi. Czym są zmiany i jak przezwyciężać własne ograniczenia? Jakie życiowe lekcje płyną z podróżowania i jak wykorzystać je w codziennym życiu. Dzielę się też własnymi doświadczeniami jak w życiu odnieść sukces (który dla każdego z nas jest czymś zupełnie innym) i do czego są nam potrzebne porażki.

Ta prezentacja jest idealna dla uczennic i uczniów klas 8 oraz liceum, bowiem pokazuję na własnym przykładzie, że wybory jakich dokonują teraz mogą być zmienione w przyszłości. Co pozwala młodym ludziom otworzyć się na własne poszukiwania.

Niezwykłe zwierzęta Afryki

Wyruszamy na safari by poznać rekordy świata zwierząt, obalić niektóre mity, poznać różne piątki: wielką, małą, brzydką i zabójczą oraz spotkać pary nie do wiary. Po tym spotkaniu młodzież odkryje jak fascynujący i różnorodny jest świat zwierząt! Po prezentacji możliwośc pracy własnej uczennic i uczniów na bazie poznanych informacji.

Te spotkanie jest dla młodzieży kl 6-8 i liceum.

Te spotkanie jest dla młodzieży kl 6-8 i liceum.

Plakat z faktami i mitami ze świata zwierząt.

Plakat z faktami i mitami ze świata zwierząt.

Pokazy dla dzieci

Możemy poprowadzić pokaz dla jednej klasy lub 150 osób. A jak trzeba to i dla 200 poprowadzimy i zapanujemy nad młodocianym żywiołem.

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu w przedszkolu!

Zdjęcie pamiątkowe po spotkaniu w przedszkolu!

W poszukiwaniu Pippi czyli Szwecja literackim szlakiem kl 1-3

Wędrówka po Szwecji śladami słynnych powieści i ich literackich bohaterów. Na początek odwiedzimy Karlskronę i świat „Cudownej Podróży” Selmy Lagerlof, po czym udamy się na spotkanie z Astrid Lindgren. Odwiedziny w Vimmerby gdzie dorastała, oraz Park Astrid Lindgren gdzie odtworzono świat z jej powieści. Zobaczymy Sevedstorp, które było pierwowzorem literackiego Bullerbyn i zagrodę Katthult gdzie kręcono przygody Emila ze Smalandii. Do tego czeka nas średniowieczny zamek w Kalmar, spotkanie z łosiami, las trolli, farma zabawy oraz spacer po dnie morza w Karlskronie.

Namibia – Afrykańska przygoda

Dlaczego słoń ma trąbę, a antylopa długą szyję? Gdzie uchatki spędzają letnie wakacje? Kto mieszka na pustyni? Jak rozpalić ogień bez zapałek? Podczas pokazu przemierzymy pustynię Namib, spotkamy słonie i oswojone gepardy, dowiemy się jakie są strategie roślin na przetrwanie i jak radzi sobie lud Himba, który do mycia nie używa wody. Od Buszmenów nauczymy się przetrwania w buszu oraz dowiemy się jak zrobić ozdoby ze skorupek strusich jaj i nasion. Odwiedzimy stolicę kraju Windhuk i przekonamy się jak wygląda nowoczesne miasto. Afrykanie pokażą nam jak różne jest ich życie – czy wiesz, że dzieci w Namibii znają zwykle po 4-5 języków? Zapraszamy do wspólnej podróży przez Afrykę!

USA. Auta czyli Droga 66 i przygoda na Dzikim Zachodzie

Dlaczego USA to Stany Zjednoczone? Gdzie mieszkają Indianie i skąd wzięły się „miasta duchów”? Podczas pokazu pokażemy skarby Dzikiego Zachodu i opowiemy co łączy film „Auta” i Drogę 66. Wyrusz z nami na poznanie niezwykłych miejsc w USA!

Pokaz z USA jest pełen ciekawostek!

Pokaz z USA jest pełen ciekawostek!

Egipt: w kraju faraonów i rybki Nemo

Opowieść o jednej z najbardziej fascynujących cywilizacji świata. Znajdziemy pierwszą piramidę i dowiemy się jak powstawały te imponujące budowle, poszukamy skarbu w Dolinie Królów, wejdziemy budowanej przez tysiąc lat świątyni Amona i poznamy egipskich bogów. Wyruszymy feluką po Nilu i dowiemy się jak przepowiadano jego wylewy. Odnajdziemy papirusy, poznamy tajemnice hieroglifów zwiedzimy Muzeum Mumii i współczesną stolicę: Kair.

Dzień w Azji

Azja to kontynent fascynujący swą kulturą i tradycjami. Niczym dawni podróżnicy wyruszymy na spotkanie z mieszkańcami kilku krajów, by poznać ich życie i zwyczaje. Dowiemy się po co w Chinach powstał Wielki Mur oraz jak zjeść zupę pałeczkami, w Birmie poznamy życie dzieci w górskich wioskach oraz weźmiemy udział w ceremonii wstępowania do klasztoru (a także znajdziemy klasztor skaczących kotów!), zaś w Indonezji przekonamy się, czy małpy mogą mieć swoją świątynię i gdzie rośnie ryż. Poznamy też życie dzieci mieszkających obok świątyń Angkoru w Kambodży, a w Tajlandii znajdziemy oswojone słonie i targ na wodzie.

Super Polska! Miejsca niezwykłe i niesamowite kl 1-4

Czy Polska jest super? Oczywiście! Znajdziemy tu miejsca absolutnie wyjątkowe takie jak dom unoszony przez balony, krzywą wieżę (a nawet dwie!), czy też wioskę gdzie mieszka więcej bocianów niż ludzi. Dowiemy się jak mała jest najmniejsza książka świata, czy da się zrobić rzeźby z 1 zapałki i gdzie rośnie Krzywy Las. Popłyniemy statkiem po trawie, odwiedzimy najstarszą puszczę, wpadniemy (na chwilę!) na pustynię i dotkniemy środka Europy. Odwiedzimy też zwariowane pomniki: Chrząszcza w Szczebrzeszynie, Smoka Wawelskiego w Krakowie i Koziołka Matołka w Pacanowie.

Warsztaty dla dzieci

Zwykle najlepiej wychodzą w mniejszych grupach (typu 1 klasa, do ok 30 osób), ale już przećwiczyliśmy kilka z nich w wariancie dla nawet 100 osób! Choć wtedy  nie zawsze jest możliwość, by każdy dotknął instrumentu, a do zwierzaków trzeba podchodzić na raty.

Zwierzęta Afryki – warsztaty poznawcze

Spotkanie poświęcone poznawaniu mieszkańców Afryki w formie zabaw i zagadek. Ponieważ nie możemy przyprowadzić żywych zwierząt będzie sporo afrykańskiego rękodzieła, kolce akacji, pióra strusi, flamingów i perliczek, piasek z pustyni, rzeźby i zwierzaki z drutu i koralików.

Na tych warsztatach dzieje się wiele!

Na tych warsztatach dzieje się wiele!

Safari w szkole i przedszkolu.

Safari w szkole i przedszkolu.

Koraliki z Afryki – warsztat tworzenia biżuterii

Afrykańska biżuteria jest niezwykle różnorodna. Do dziś tradycyjne ozdoby są tworzone przez rdzenne ludy: Buszmeni wykonują je ze skorupek strusich jaj i nasion, Himba mają dekoracje ze skór i metalu, zaś Masajki noszą ogromne koralikowe kołnierze. Poznamy koraliki krobo z Afryki Zachodniej które niegdyś mogli nosić tylko władcy, dowiemy się czym jest szczekający koralik oraz jakie znaczenie kryją kolory.

Zobaczymy różnorodną afrykańską biżuterię oraz tworzoną z recyclingu: bransoletki z rurek PCV i dekoracje z kapsli. Podczas drugiej części zajęć dzieci własnoręcznie zrobią po bransoletce i naszyjniku lub dwie bransoletki. Moje warsztaty tworzenia biżuterii z dziećmi otrzymały Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej. Przeczytaj więcej o warsztacie „Koraliki z Afryki

Biżuteria zrobiona przez dzieci.

Biżuteria zrobiona przez dzieci.

Ja i Masajka - w koralikach rzecz jasna!

Ja i Masajka – w koralikach rzecz jasna!

Opowieści różnej treści – warsztaty twórczego pisania

Zamiast klasycznych wypracowań uruchamiamy wyobraźnię i wspólnie wymyślamy opowieści. Kto będzie jej bohaterem, jakie będzie mieć przygody, gdzie powędruje i kogo spotka? Czy będzie to kryminał, komedia, a może opowieść sensacyjna? Trafimy do krainy baśni czy alternatywnej rzeczywistości? Nie dowiemy się, dopóki nie zaczniemy pisać! Podczas zajęć dzieci wspólnie tworzą własną opowieść przekonując się, że pisanie to pasjonująca przygoda! W warsztatach wykorzystujemy też „Kości opowieści”.

Warszawa. Na tropach kultury i sztuki

Ten warsztat powstał na bazie „Podróżownik. Warszawa”. Podczas zajęć dzieci poznają wybrane legendy warszawskie oraz miejsca kultury (wybrane muzea, obiekty architektury, pomniki, wydarzenia artystyczne). Oś historyczna jest okazją do poznania kluczowych wydarzeń z historii, podróż karocą przez Trakt Królewski pozwala na poznanie kluczowych zabytków. Odkrywanie symboli miasta to zabawa ze skojarzeniami co może stać się współczesnym symbolem stolicy. Zajęcia są prowadzone w formie interaktywnej, poprzez zagadki, zadania i animacje wymagające od dzieci kreatywności i zaangażowania.

Warsztat można rozbudować o twórcze pisanie. Dzieci wybierają słowa, na bazie których tworzymy wspólne opowiadanie związane ze stolicą. Cała sztuka wspólnego pisania polega na moderowaniu tworzonej przez klasę opowieści tak, aby z twórczego chaosu pomysłów stworzyć spójną i ciekawą historię. Dla dzieci jest to fascynujące doświadczenie, gdy z odbiorców kultury stają się jej twórcami. Każde opowiadanie zostaje zapisane na komputerze, dzięki czemu dzieci mogą dostać wydrukowane własne opowiadanie, które potem mogą zilustrować według własnych pomysłów.

Nasz projekt został opisany w Głosie Nauczycielskim!

Nasz projekt został opisany w Głosie Nauczycielskim!

Podróżownik Warszawa - książka pełna inspiracji.

Podróżownik Warszawa – książka pełna inspiracji.

Podróżownik Warszawa na warsztatach.

Podróżownik Warszawa na warsztatach.

Muzyka świata – warsztaty muzyczne

Warsztaty prowadzone w oparciu o instrumenty z różnych krajów i kontynentów. Dzieci dowiadują się skąd dany instrument pochodzi, jak się na nim gra oraz jakie ma przeznaczenie. Dowiemy się czym jest rytm i melodia, usłyszymy jak brzmi bambusowy dzwonek słonia, gongi mnichów i co wspólnego z deszczem mają afrykańskie kalimby. Następnie wspólnie tworzymy muzykę. Od nauki prostych rytmów do wymyślenia razem dźwiękowej opowieści. W czasie warsztatów wykorzystujemy m.in.: burzowniki, grające żaby, klekotki, kalimby, bębny, bum bum rurki, sistrum, pałeczkę deszczową, misy grające, dzwonki wiatrowe, ocean drum i inne.

Na to spotkanie przywozimy instrumenty z całego świata!

Na to spotkanie przywozimy instrumenty z całego świata!

Możliwość zagrania dźwięków daje dużo radości.

Możliwość samodzielnego zagrania dźwięków daje dużo radości.

Skarby Afryki

Opowieść o ludziach, zwierzętach i przyrodzie Afryki prowadzona w sposób interaktywny, gdzie dzieci co chwila odpowiadają na różne pytania. Poznawanie wybranych symbolów znaków adinkra, różnorodnych strojów, tradycji, języków i kultur mieszkańców Afryki. Możliwość poprowadzenia warsztatu w jęz. angielskim. Celem pokazu jest przełamanie bariery językowej i uświadomienie dzieciom, że potrafią zrozumieć prezentację w obcym języku. Dzięki połączeniu obrazu, słowa i pokazywania materiałów uczestnicy odkrywają w sobie znajomość języka i nabierają motywacji do jego nauki.

Koszt spotkań

Ile to kosztuje? To pytanie zasadnicze, gdy planujecie mnie gdzieś zaprosić. A zatem:

Warsztaty i pokazy dla dzieci i młodzieży (kwoty brutto):

  • 1 klasa (45 minut) – 700 zł
  • 2 klasy (45 minut) – 900 zł
  • kilka klas (do ok 100 dzieci) – 1500 zł
  • Warsztaty „Koraliki z Afryki” – 30 zł od dziecka

Przy zamówieniu kilku spotkań w szkole (np. 2 x 2 klasy) możliwość negocjacji ceny.

UWAGA: jeśli do poprowadzenia warsztatu/spotkania konieczne jest wynajęcie sali w szkole należy doliczyć ten koszt do honorarium.

Spotkania w Bibliotekach, Domach Kultury, Festiwale – cena ustalana indywidualnie, uzależniona też od kosztu dojazdu.

Jeśli chcesz nas zaprosić do siebie – napisz do nas: anka małpa travelphoto.pl lub krzysztof małpa travelphoto.pl


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz