Kim jestem? – to pytanie, na które przez całe życie szukamy odpowiedzi. Ndolovu Youth Choir dał młodym ludziom z RPA możliwość określenia się poprzez muzykę.
Spis treści:
Na początku był pomysł
Tak naprawdę, korzenie zespołu to rok 1994, gdy w małym miasteczku Limpopo (RPA) holenderski lekarz Hugo Tempelman założył Ndlovu Care Group. Podobnie jak setki tego typu projektów, celem było wspieranie zdrowia i edukacji młodych ludzi.
I pewnie nigdy byśmy o tej grupie nie usłyszeli, gdyby nie kompozytor i dyrygent: Ralf Schmitt. Swego czasu był on chórzystą „Drakensberg Boys’ Choir”, a w 2010 r. współpracował z Shakirą nad aranżacjami wokalnymi do słynnego „Waka waka”.
To właśnie Ralf w 2009 roku rozpoczął program muzyczny dla młodzieży (14-25 lat) w ramach Ndlovu Care Group. Dlaczego chór? Aby młodzi ludzie dzięki muzyce budowali poczucie własnej wartości. Aby poprzez śpiew mieli szansę postrzegać siebie inaczej. Pokazać swój talent światu. I pokazali!
(podobnie działa w oparciu o sztukę EDU Afryka w Beninie).
Świat (prawie) u stóp
O Ndolovu Youth Choir zrobiło się głośno w 2018 r, gdy nagrali genialny cover Eda Sheerana „Shape of You”. Towarzyszył im południowoafrykański flecista Wouter Kellerman. Ten przebój zdobył kilka nagród i otworzył im drzwi do dalszej kariery, zdaniem niektórych jest nawet lepszy niż oryginał!
Rok później zespół wystąpił w America’s Got Talent, dotarli do finału, gdzie brawurowo zaśpiewali własne wersje kultowych przebojów “My African Dream”, “Waka Waka (It’s time for Africa)” i Toto “Africa”.
Choć byli pierwszym chórem w historii AGT, który dotarł do finału i pierwszym afrykańskim zespołem, który dotarł do finału – nie wygrali. Zdaniem niektórych – byli tylko zabawką showbizesu, ciekawostką mającą pokazać że Zachód jest otwarty na różnorodność, pod warunkiem, że będzie się wpisywać w oczekiwane stereotypy.
Warto przeczytać bardzo ciekawy komentarz „Dlaczego Ndolovu Youth Choir nigdy nie mieli wygrać” TUTAJ
(Ich piosenki w AGT) opierały się w dużej mierze na stereotypie biednych afrykańskich dzieci, stereotypie mającym swoje korzenie w kampaniach pomocowych w latach 80. dziedzictwo pozostaje do dziś w wielu krajach zachodnich, gdzie wizerunki Afrykanów prawie zawsze pojawiają się w kontekście biedy i potrzeby dobroczynności.
Vusi Ndaba | Daily Maverick
Ndolovu Youth Choir śpiewa dalej
Po powrocie z USA wydali debiutancki album „Africa” (2019 r) stał się nr 1 w RPA, który zyskał tytuł „Najlepszego współczesnego albumu dla dorosłych”. Ich nagrania i teledyski to piękno i energia w najczystszej postaci (ich wersja „Shallow” bije oryginał na głowę!).
Śpiewają we wszystkich jedenastu językach używanych w Republice Południowej Afryki: angielskim, afrikaans, Xhosa, Zulu, Tswana, Sepedi, Swazi, Southern Sotho, Ndebele, Tsonga i Venda 😀
Jak mówią w wywiadach: „Kiedy jesteśmy smutni, śpiewamy, kiedy jesteśmy szczęśliwi, śpiewamy. Po prostu kochamy śpiewać. Jesteśmy teraz jak bracia i siostry. Podnosimy się na duchu… Kiedy pochodzisz z obszarów wiejskich, ludziom trudno jest traktować cię poważnie, więc musisz pracować dwa razy ciężej, aby zyskać uznanie”.
Swą muzyką pomagają innym: W 2019 roku zagrali koncert, z którego cały dochód został przeznaczony na wsparcie Operation Healing Hands, inicjatywy charytatywnej, której celem jest zapewnienie zmieniających życie operacji pacjentom w potrzebie
Podczas pandemii COVID z artystą muzycznym P!nk wykonali nową wersję piosenki „A Million Dreams” (z filmu „The Greatest Showman”) aby zebrać pieniądze i wesprzeć UNICEF.
Nagrali nawet specjalną piosenkę, uczącą jak zachowywać się w czasie COVID, która została udostępniona przez Światową Organizację Zdrowia i Organizację Narodów Zjednoczonych. (Do posłuchania i zobaczenia TUTAJ)
Isicatamiya czyli korzenie i przyszłość
Dziś chór liczy ponad 40 osób i podzielony jest na dwa zespoły: podczas gdy jeden rusza w świat na tournée, drugi koncertuje w RPA. Mają pełne ręce roboty!
Ich utwory obejmują muzykę gospel, pieśni tradycyjne grup etnicznych, współczesny afro-pop i jazz. Wykonują własne kompozycje, covery i wspólne nagrania ze znanymi artystami z RPA.
Wśród ich stylów muzycznych jest też isicatamiya (wymowa: isi-KA-ta-me-ya, gdzie „KA” jest kliknięciem). To śpiew chóralny i styl tańca pochodzący od Zulusów, którzy po zajęciu ich ziem przez wojska brytyjskie emigrowali w poszukiwaniu pracy m.in. do RPA. Piosenki isicathamiya opowiadały o nostalgii i uczuciach, jakie ci mężczyźni żywili w związku z rozłąką z domami i bliskimi.
Z czasem zostało to połączone z charakterystycznym tańcem – jednym z propagatorów tego stylu był zespół Ladysmith Black Mambazo , który współpracował z Paulem Simonem przy płycie Graceland.
Muzyczna wizja chóru brzmi:
Prezentować muzykę południowoafrykańską w sposób młodzieńczy, świeży i nowy, ale jednocześnie oddawać hołd naszym bogatym tradycjom wokalnym… Naszą najważniejszą rzeczą jest inspirowanie ludzi i być dumnym południowoafrykańskim zespołem.
Ralf Schmitt
Udaje się to im znakomicie.
Subskrybujcie kanał Ndolovu Youth Choir na YouTube i posłuchajcie tej wspaniałej muzyki!
Oficjalna strona zespołu: choir.africa
Dyskografia:
- Africa (2019)
- Rise (2020)
- Grateful (2022)
- Celebrate (2023)
Zajrzyj na mym blogu do wpisów Shosholoza oraz „Lion sleeps tonight”
(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!