Ndolovu Youth Choir – muzyczny fenomen z Afryki Południowej

muzyka | RPA

Kim jestem? – to pytanie, na które przez całe życie szukamy odpowiedzi. Ndolovu Youth Choir dał młodym ludziom z RPA możliwość określenia się poprzez muzykę.

Ndolovu Youth Choir (fot. ze strony zespołu).

Ndolovu Youth Choir (fot. ze strony zespołu).

Na początku był pomysł

Tak naprawdę, korzenie zespołu to rok 1994, gdy w małym miasteczku Limpopo (RPA) holenderski lekarz Hugo Tempelman założył Ndlovu Care Group. Podobnie jak setki tego typu projektów, celem było wspieranie zdrowia i edukacji młodych ludzi.

I pewnie nigdy byśmy o tej grupie nie usłyszeli, gdyby nie kompozytor i dyrygent: Ralf Schmitt. Swego czasu był on chórzystą „Drakensberg Boys’ Choir”, a w 2010 r. współpracował z Shakirą nad aranżacjami wokalnymi do słynnego „Waka waka”.

To właśnie Ralf w 2009 roku rozpoczął program muzyczny dla młodzieży (14-25 lat) w ramach Ndlovu Care Group. Dlaczego chór? Aby młodzi ludzie dzięki muzyce budowali poczucie własnej wartości. Aby poprzez śpiew mieli szansę postrzegać siebie inaczej. Pokazać swój talent światu. I pokazali!
(podobnie działa w oparciu o sztukę EDU Afryka w Beninie).

Świat (prawie) u stóp

O Ndolovu Youth Choir zrobiło się głośno w 2018 r, gdy nagrali genialny cover Eda Sheerana „Shape of You”. Towarzyszył im południowoafrykański flecista Wouter Kellerman. Ten przebój zdobył kilka nagród i otworzył im drzwi do dalszej kariery, zdaniem niektórych jest nawet lepszy niż oryginał!

Rok później zespół wystąpił w America’s Got Talent, dotarli do finału, gdzie brawurowo zaśpiewali własne wersje kultowych przebojów “My African Dream”, “Waka Waka (It’s time for Africa)” i Toto “Africa”.

Choć byli pierwszym chórem w historii AGT, który dotarł do finału i pierwszym afrykańskim zespołem, który dotarł do finału – nie wygrali. Zdaniem niektórych – byli tylko zabawką showbizesu, ciekawostką mającą pokazać że Zachód jest otwarty na różnorodność, pod warunkiem, że będzie się wpisywać w oczekiwane stereotypy.

Warto przeczytać bardzo ciekawy komentarz „Dlaczego Ndolovu Youth Choir nigdy nie mieli wygrać” TUTAJ

(Ich piosenki w AGT) opierały się w dużej mierze na stereotypie biednych afrykańskich dzieci, stereotypie mającym swoje korzenie w kampaniach pomocowych w latach 80. dziedzictwo pozostaje do dziś w wielu krajach zachodnich, gdzie wizerunki Afrykanów prawie zawsze pojawiają się w kontekście biedy i potrzeby dobroczynności.
Vusi Ndaba | Daily Maverick

Ndolovu Youth Choir śpiewa dalej

Po powrocie z USA wydali debiutancki album „Africa” (2019 r) stał się nr 1 w RPA, który zyskał tytuł „Najlepszego współczesnego albumu dla dorosłych”. Ich nagrania i teledyski to piękno i energia w najczystszej postaci (ich wersja „Shallow” bije oryginał na głowę!).

 

Śpiewają we wszystkich jedenastu językach używanych w Republice Południowej Afryki: angielskim, afrikaans, Xhosa, Zulu, Tswana, Sepedi, Swazi, Southern Sotho, Ndebele, Tsonga i Venda 😀

Jak mówią w wywiadach: „Kiedy jesteśmy smutni, śpiewamy, kiedy jesteśmy szczęśliwi, śpiewamy. Po prostu kochamy śpiewać. Jesteśmy teraz jak bracia i siostry. Podnosimy się na duchu… Kiedy pochodzisz z obszarów wiejskich, ludziom trudno jest traktować cię poważnie, więc musisz pracować dwa razy ciężej, aby zyskać uznanie”.

Swą muzyką pomagają innym: W 2019 roku zagrali koncert, z którego cały dochód został przeznaczony na wsparcie Operation Healing Hands, inicjatywy charytatywnej, której celem jest zapewnienie zmieniających życie operacji pacjentom w potrzebie

Podczas pandemii COVID z artystą muzycznym P!nk wykonali nową wersję piosenki „A Million Dreams” (z filmu „The Greatest Showman”) aby zebrać pieniądze i wesprzeć UNICEF.

Nagrali nawet specjalną piosenkę, uczącą jak zachowywać się w czasie COVID, która została udostępniona przez Światową Organizację Zdrowia i Organizację Narodów Zjednoczonych. (Do posłuchania i zobaczenia TUTAJ)

Isicatamiya czyli korzenie i przyszłość

Dziś chór liczy ponad 40 osób i podzielony jest na dwa zespoły: podczas gdy jeden rusza w świat na tournée, drugi koncertuje w RPA. Mają pełne ręce roboty!

Ich utwory obejmują muzykę gospel, pieśni tradycyjne grup etnicznych, współczesny afro-pop i jazz. Wykonują własne kompozycje, covery i wspólne nagrania ze znanymi artystami z RPA.

Wśród ich stylów muzycznych jest też isicatamiya (wymowa: isi-KA-ta-me-ya, gdzie „KA” jest kliknięciem). To śpiew chóralny i styl tańca pochodzący od Zulusów, którzy po zajęciu ich ziem przez wojska brytyjskie emigrowali w poszukiwaniu pracy m.in. do RPA. Piosenki isicathamiya opowiadały o nostalgii i uczuciach, jakie ci mężczyźni żywili w związku z rozłąką z domami i bliskimi.

Z czasem zostało to połączone z charakterystycznym tańcem – jednym z propagatorów tego stylu był zespół Ladysmith Black Mambazo , który współpracował z Paulem Simonem przy płycie Graceland.

Muzyczna wizja chóru brzmi:

Prezentować muzykę południowoafrykańską w sposób młodzieńczy, świeży i nowy, ale jednocześnie oddawać hołd naszym bogatym tradycjom wokalnym… Naszą najważniejszą rzeczą jest inspirowanie ludzi i być dumnym południowoafrykańskim zespołem.
Ralf Schmitt

Udaje się to im znakomicie.

Subskrybujcie kanał Ndolovu Youth Choir na YouTube i posłuchajcie tej wspaniałej muzyki!
Oficjalna strona zespołu: choir.africa

Dyskografia:

  • Africa (2019)
  • Rise (2020)
  • Grateful (2022)
  • Celebrate (2023)

Zajrzyj na mym blogu do wpisów Shosholoza oraz „Lion sleeps tonight


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz