Botswana. Mma Ramotswe i Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1

Botswana słynie z Okawango oraz pewnej kobiety. Mma Ramotswe – choć nie istnieje w realnym świecie – wywarła wpływ na wyobraźnię milionów ludzi. Precious Ramotswe jest niezwykłą kobietą. Czarującą, uroczą, przedsiębiorczą. A do tego…

Afrykańska pani detektyw

Po śmierci swego ojca postanawia zostać detektywem. Dodajmy: pierwszą i jedyną kobietą-detektywem w całym kraju, więc można się spodziewać, że pracy jej nie zabraknie. Co więcej, będą to zadania na miarę niewielkiego miasteczka, choć rozwiązania nie raz nas zaskoczą. Bo nigdy bym się nie domyśliła, co spotkało mężczyznę, który zdaniem jego małżonki uciekł z inna kobietą, zaś zdaniem przywódcy religijnego poszedł żywcem do nieba.

Ogromnym atutem książek „Kobieca agencja detektywistyczna nr 1” (The No. 1 Ladies’ Detective Agency) jest pokazanie codziennego życia w Botswanie. Ciepło, z humorem, celnie. Gdy przeczytałam pierwszą z serii książek pomyślałam, że chciałabym zobaczyć miasteczko, w którym dzieje się akcja. I że gdybym pracowała w Ministerstwie Turystyki Botswany, to zrobiłabym wszystko, by stworzyć trasę śladami Precious Ramotswe. Osobiście jestem też fanką Mma Grace Makutsi: ambitnej sekretarki, która jest jedyną pracownicą Mma Ramotswe, pomagając jej w rozwiązywaniu zagadek.

Botswana – cel podróży

Cała seria liczy 19 książek (w 2018 r), część przetłumaczono na polski. Doskonale się czyta je także po angielsku – nawet jeśli nie jesteśmy bardzo zaawansowani. BBC / HBO zrobiło wspólnie serial na podstawie tych książek! W rolę Mma Ramotswe wcieliła się Jill Scott – amerykańska piosenkarka, kompozytorka i aktorka.

Jill Scott mistrzowsko wcieliła się w rolę pani detektyw.

Jill Scott mistrzowsko wcieliła się w rolę pani detektyw.

I choć Precious Ramotswe nie przypomina Karen Blixen (ani wyglądem, ani biografią), to dla swego kraju zrobiła coś bardzo podobnego. Stała się inspiracją do marzeń o podróży. Najazdu turystów się tu nie spodziewam, ale z pewnością do Botswany warto się wybrać (nie potrzeba wiz!) – choćby po to by zobaczyć wspaniałą Deltę Okawango i rezerwat Chobe z tysiącami słoni. No i tutejsze miasteczka, po których przechadzają się piękności podobne do Mma Ramotswe!

Film BBC bywa na YouTube, jeden z odcinków jest tutaj:

Alexander McCall Smith, seria książek „Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1”
Recenzję najbardziej znanej w Polsce książki „Łzy żyrafy” przeczytasz tutaj.

Botswana. Książka doskonale oddaje klimat kraju.

Botswana. Książka doskonale oddaje klimat kraju.

Botswana wydała nawet okolicznościowy znaczek!

Botswana wydała nawet okolicznościowy znaczek!

Wybierasz się do Botswany? Przeczytaj o nocy w Delcie Okawango!


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz