18-19 marca 2023 – 20. Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA

Kino Wisła, Warszawa

Nareszcie! Po pandemicznej przerwie wraca kultowy Festiwal TERRA! Dwa dni wspaniałych zdjęć i opowieści!

20 lat minęło…

Dawno, dawno temu, gdy zdjęcia robiło się na slajdach, głosem nieco drżącym z przejęcia, rozpoczęłam opowieść o Birmie

Pierwszym pokazem slajdów w historii festiwalu TERRA był pokaz slajdów BIRMA CZAS SMUTKU, CZAS NADZIEI, którego autorką była Anna Olej (dziś Anna Olej-Kobus). Wiedzieliśmy, że bez względu na to co z naszych czarnych scenariuszy się wydarzy: zatnie się rzutnik (w analogowych rzutnikach niekiedy klinowały się ramki od slajdów), spadnie ekran (co prawda nigdy wcześniej nam się to nie zdarzyło), wyłączą prąd albo wydarzy się jeszcze coś nieoczekiwanego to ANKA na pewno da radę!
Z archiwum TERRY

Z tamtych czasów pamiętam sen, który zawsze pojawiał się przed pokazem: że slajdy włożone są w magazynki, stoją obok rzutnika i ktoś to przechodząc przewraca. Ułożyć w mniej niż trzy godziny by się nie udało!

Ja z tamtych czasów :D

Ja z tamtych czasów 😀

A jakie to było przeżycie, gdy Kasia i Andrzej Mazurkiewicze przywieźli rzutniki karuzelowe, na których zdjęcia się przenikały! Pokazy nabrały płynności, na pilocie do rzutników ustawiało się przenikanie (najlepiej jedno, by się nic nie zacięło), miało pod ręką magnetofon i w odpowiedniej chwili wciskało „play” by zrobić muzyczną wstawkę.

Mieliśmy zapasowego automatycznego pilota do sterowania rzutnikami, co przydało się, kiedy główny pilot wypadł Kasi z kieszeni kamizelki do muszli klozetowej. Autorzy jednego z pokazów przełożyli wszystkie slajdy z ramek fotonowskich, które potrafiły się samoistnie rozpaść w środku rzutnika, w nasze ramki do których mieliśmy zaufanie…. To takie analogowe przygody
Z archiwum TERRY

Kasia przy karuzelowych rzutnikach.

Kasia przy karuzelowych rzutnikach.

Festiwal najciekawszych pokazów

Od zawsze Festiwal TERRA gwarantował najlepszą jakość opowieści i zdjęć. Od Kasi i Andrzeja uczyłam się tworzenia pokazów. Co powiedzieć, by nie powtarzać obrazu, jak nie znudzić lecz pozostawić poczucie niedosytu. Jak wybrać najciekawsze ujęcia (bo pokaz na slajdach musiał się zmieścić w 300 zdjęciach!) i odrzucić to, co nieistotne…

Na pierwszym festiwalu pokazywałam Birmę, potem opowiadałam o Madagaskarze, Etiopii, Namibii, Polsce… Oglądałam też inne pokazy, chłonąc przygody, krajobrazy, historie. Do dziś pamiętam fascynującą opowieść o sowach Artura Tabora, opowieść Ali Rapsiewicz o kobietach Akashinga walczących z kłusownikami czy prezentację Michała Worocha „Wheelchairtrip – od Ziemi Ognistej do Alaski”.

Od pierwszej edycji Terry odbyło się 146 pokazów, na których wystąpiło 104 autorów. Widzowie obejrzeli ponad 20 tys. slajdów analogowych i co najmniej drugie tyle cyfrowych. Widzów festiwalu nie ma sensu liczyć, bo i tak prawie wszyscy się znają… Akcja opowiadanych historii rozgrywała się 92 krajach czy regionach:
www.festiwalterra.pl

18-19 marca 2023 – program 20. Festiwalu TERRA

Po nieco dłuższej przerwie Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA powraca. W Kinie Wisła (Warszawa) macie okazję zobaczyć kolejne inspirujące prezentacje. Ja zapraszam was na moją opowieść „USA. Droga 66 i Dziki Zachód” (niedziela 19 marca g. 13.30), ale wszystkie pokazy są świetne!

Nasze rodzinne zdjęcie z Route 66 .

Nasze rodzinne zdjęcie z Route 66 .

W tegorocznym programie między innymi: opowieść o powrocie do Indii po pandemii, klimatyczne i pełne rytmu historie o ludziach oraz miejscach w Mali, pełna fantazji kobieca wyprawa motocyklowa przez Himalaje, niezwykła historia o rowerowej podróży po świecie, która trwała 10 lat, eksploracja za progiem czyli pierwsze w historii zimowe przejście górami Polski, inspirująca opowieść o niezależności i o tym jak się mieszka w jaskini na Teneryfie, reporterska relacja o katastrofie ekologicznej Morza Aralskiego.

Program 20. festiwalu TERRA.

Program 20. festiwalu TERRA.

Zapowiada się jak zawsze fascynująco! A do tego te rozmowy po pokazach i spotkania, ogromnie się cieszę, że znów się zobaczymy.

Festiwal zawsze otwiera i zamyka dźwięk tybetańskiej trombity.

Festiwal zawsze otwiera i zamyka dźwięk tybetańskiej trombity.

Nie przypuszczaliśmy zamykając 19. edycję festiwalu w grudniu 2019 dźwiękiem tybetańskiej trąby, że kolejna jubileuszowa edycja odbędzie się (miejmy nadzieję!) „trochę” później niż zwykle.

Z archiwum TERRY

Bilety na pokazy TERRA

Bilety można kupić osobiście w kasie kina Wisła lub on-line na stronie kina. WARTO kupić te bilety wcześniej, by mieć gwarancję zobaczenia prezentacji! Na stronie Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA jest przekierowanie do zakupu biletów na poszczególne dni i pokazy lub kliknij w banner poniżej:

Bilet na jeden pokaz:
normalny – 25 zł, ulgowy* – 20 zł
Miejsca są numerowane, nie ma karnetów
*bilety ulgowe: uczniowie, studenci do 26 roku życia, seniorzy, osoby z niepełnosprawnością

20 Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA
18-19 marca 2023 | Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa

Do zobaczenia!


(c) AfrykAnka.pl

 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz