Jak z dziećmi twórczo poznawać okolicę?

Jednym z najlepszych prezentów dla każdego dziecka, jest czas spędzony razem. Dlatego już z małymi dziećmi warto planować wspólne spacery po okolicy. Dla nich jeden dzień to jak dla nas tydzień, bo żyją pełnią życia w każdej minucie, stąd każde wyjście może być dla nich atrakcją.

Nieważne, czy wyruszycie dalej czy bliżej - dla dzieci wspólny czas to świetna przygoda.

Nieważne, czy wyruszycie dalej czy bliżej – dla dzieci wspólny czas to świetna przygoda.

Jak się przygotować na wspólne zwiedzanie?

Aby przeżyć przygodę wystarczy wyjść z domu na spacer, rowerową wycieczkę lub wędrówkę po lesie. Warto przygotować się do takiego zwiedzania i spojrzeć na okolicę oczami dzieci. O ile trudno będzie je zachwycić pięknem architektury, o tyle znacznie bardziej interesujące będą np. ciekawostki związane z dawnymi metodami budowania domów albo ich przeznaczeniem.

Planując spacer sprawdź, czy z Twoją okolicą nie wiążą się jakieś legendy, historie czy wydarzenia, o których można by opowiedzieć. To wspaniała inspiracja dla dzieci, podobnie jak wyobrażenie sobie, co by się stało, gdyby waszą trasą spacerował np. kosmita albo gadający kot. Co by go zdziwiło, a co by się spodobało? Jeśli do waszego spaceru zaprosicie takie zwariowane postaci, stanie się on jeszcze ciekawszy.

Pomniki zwierząt są dla dzieci zawsze ciekawe!

Pomniki zwierząt są dla dzieci zawsze ciekawe!

Tworzenie pamiętników i zabawy na spacerze

Można też podczas wędrówki zbierać pamiątki: liście, trawy, bilety, ulotki, z których potem zrobi się kolaż i doda do tego wymyśloną historię. Następnie każdą z prac wepnijcie do segregatora: w ten sposób powstanie wasza unikalna książka z rodzinnych spacerów. Na skarby przyda się mały plecaczek, można do niego zabrać też picie i jedzenie (choćby pocięte owoce w pudełku). Robienie pikniku to dla dzieci dodatkowa atrakcja.

A może zostaniecie detektywami? Jedno z was wymienia kolor / rzecz / kształt, a drugie musi to odnaleźć w waszym otoczeniu. Taka zabawa pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, zapamiętywanie i koncentrację. Niezwykle wciągające jest też poszukiwanie zwierząt. Znajdziecie je nie tylko w lesie, ale praktycznie w każdym parku czy też skwerze.

To wspaniały trening uwagi, zwłaszcza gdy weźmiecie ze sobą lupę. Dzieci uwielbiają odkrywać sekrety natury, a zwykła biedronka czy mrówka widziane przez powiększające szkło są niesamowicie ciekawymi istotami.

W parku i lesie znajdziecie najlepszy plac zabaw.

W parku i lesie znajdziecie najlepszy plac zabaw.

Najbliższa okolica – ćwiczenia z wyobraźni

Spacer jest też doskonałym pretekstem do ćwiczenia wyobraźni: kto mógłby mieszkać w fontannie, o czym myśli postać na pomniku, które okno może być portalem do innej rzeczywistości i co ćwierkają wróble? Z takich wspólnych wędrówek powstaje w pamięci niezwykła mapa wspomnień.

To wspaniała skarbnica opowieści, do których możecie potem sięgać w dalszych artystycznych działaniach z dziećmi: malując, lepiąc, pisząc. Wspólne odkrywanie okolicy to doskonały początek waszej rodzinnej przygody i twórczości.

Zajęcia „Twórcza Warszawa. Warsztaty edukacji artystycznej i kreatywnego pisania” zrealizowałam w 2022 r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Anna Olej-Kobus

Zajrzyj też do moich artykułów Jak tworzyć opowiadania z dziećmi na portalu Juniorowo oraz jak wyglądają warsztaty twórczego pisania.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz