Uganda – co spakować w podróż? 24 podpowiedzi i lista rzeczy

Jadąc do Ugandy stajesz przed dylematem: co spakować? W sieci znajdziesz różne podpowiedzi – czasem się wykluczające! A ponieważ teren jest różnorodny i na przybyszy czeka trochę wyzwań – postanowiłam podzielić się z wami moimi doświadczeniami z wyjazdów (zwykle w porze deszczowej).

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Zajrzyj też do wpisu Apteczka na wyprawy ze spisem leków na wyjazd. Tutaj jest praktyczna LISTA RZECZY w pdf (w formacie do wydrukowania). Dzięki temu łatwiej będzie ci się spakować:

Co spakować: ubrania

Kurtka przeciwdeszczowa czy peleryna?
Pod pelerynę schowasz torbę fotograficzną i plecak. Jest też bardziej przewiewna, więc lepiej się w niej chodzi jak jest ciepło i pada. Z kurtki woda leje się od razu na spodnie i do butów: w ulewie błyskawicznie przemokniesz. A jeśli chcesz robić zdjęcia w deszczu – konieczna jest też parasolka. Czasem hotele mają do pożyczenia, kupisz ją też na miejscu jak będziesz potrzebować.

Peleryna lepiej chroni aparat niż kurtka.

Peleryna lepiej chroni aparat niż kurtka.

Buty na trekking do goryli
Jadąc do Ugandy prawie na pewno będziesz chciała zobaczyć goryle, a to oznacza wędrówkę po lesie deszczowym. Oraz chodzenie stromymi ścieżkami, często w błocie. Ja zawsze biorę solidne buty trekowe, które dobrze trzymają nogę. OK, pewnie nie wyschną do końca wyjazdu, ale dają mi poczucie bezpieczeństwa podczas marszu. Więcej o butach w tematycznym artykule Uganda jakie buty na podróż. Na szympansy i piesze safari mogą być lekkie buty typu Palladium / adidasy, ale na goryle weź sprawdzone buty górskie (przeczytaj artykuł „Goryle w Ugandzie – info praktyczne”). Przyda się też torba, do której włożysz ubłocone, mokre buty.

Buty raczej nie będą czyste...

Buty raczej nie będą czyste…

Kapelusz czy czapka?
Weź to, w czym lepiej się czujesz. Ja zwykle biorę czapkę z daszkiem bo łatwo ją schować do torby foto / kieszeni. Ocienia oczy, a jak pada to daszek chroni twarz przed zalaniem 🙂 Jeśli masz odsłonięty kark warto rozważyć kepi, aby lepiej się chronić przed słońcem.

Rękawiczki ogrodnicze / budowlane
Koniecznie! Niezastąpione przy tropieniu goryli, gdzie ostatni etap wędruje się z nimi po lesie (A wokół krzaki i pokrzywy) – dzięki rękawiczkom możesz bezpiecznie przytrzymać się drzewa / liany podczas wędrówki. Potem możesz je oddać komuś na miejscu.

Bandanka
Mała rzecz, a przydatna. Jako ochrona przeciwsłoneczna lub od wiatru, a podczas wędrówki do wycierania potu z twarzy.

Zestaw na wędrówki po lesie. Rękawiczki, bandanka, kijek!

Zestaw na wędrówki po lesie. Rękawiczki, bandanka, kijek!

Ubrania szybkoschnące
W porze deszczowej wysuszenie bawełnianego podkoszulka może być sporym wyzwaniem. Dlatego lepiej wziąć ubrania z nowoczesnych tkanin, które po przepraniu wystarczy strzepnąć, powiesić pod wiatrakiem w pokoju i są suche.

Uwaga: w Ugandzie cywilom nie wolno nosić ubrań moro! Zatem ubrania w wojskowym stylu zostaw w domu. Zabierz natomiast torebkę nieprzemakalną na mokre rzeczy. Które uprałaś, ale nie wyschły… Generalnie nastaw się, że nawet przez 3-4 dni może być wilgotno i nic nie wyschnie.

Koszula z długim rękawem (stonowany kolor)
Na wędrówkę do goryli musisz mieć spodnie z długimi nogawkami i koszulę z długim rękawem. Zakładasz ją na ostatnim etapie ganiania po lesie za gorylami. Chaszcze, krzaki, no lepiej nie chodzić tam z gołymi ramionami. A czemu stonowane barwy? Bo np. podobno czerwona może małpy zirytować. Tak mówił mi strażnik, więc mój czerwony polar musiałam zostawić i pożyczyć zieloną kurtkę od Doroty (dzięki!)

Stuptuty
Ochraniacze na dół spodni i buty. Bardzo przydatne na wędrówki po błocie oraz w deszczu, bo chronią buty, by się do nich woda nie lała. Sprawdzają się też chroniąc nogi od mrówek na wędrówce przez las Kibale!

Rzeka mrówek, błoto - stuptuty się przydają!

Rzeka mrówek, błoto – stuptuty się przydają!

Polar (ciepła kurtka)
Niby Afryka Równikowa, a można tu zmarznąć! Pamiętaj, że nocleg w okolicy PN Bwindi (goryle) jest na wysokości ponad 2000 m npm. Nocą bywa rześko, a czasem bardzo zimno.

Pareo
Mi przydaje się na każdym wyjeździe! Przeczytaj wpis o pareo – dla kobiety to w podróży rzecz niezastąpiona!

Co spakować: akcesoria

Mały plecaczek
W ciągu dosłownie godziny pogoda potrafi się diametralnie zmienić. Deszcz, słońce, zimno, gorąco. Dlatego miej pod ręką plecaczek z peleryną przeciwdeszczową i polarem. Ubranie na cebulkę to podstawa!

Repelent przeciwko komarom
Czasem jest tak gorąco, że po prostu nie da się wysiedzieć w ubraniach szczelnie zakrywających ciało. I wtedy najlepiej mieć pod ręką repelent (odstraszczacz) przeciwko komarom. Ja zawsze zabieram Moskito Guard w 2 opakowaniach: butleka bazowa (poniżej 100 ml, więc można przewozić w bagażu podręcznym) oraz małe opakowanie typu pocket (zawsze mam przy sobie). Ważne: najpierw nakładaj krem z filtrem i na to repelent, a nie odwrotnie! Moskito Guard kupisz w naszym sklepie TUTAJ.

Co spakować? Repelent w opakowaniu pocket jest zawsze pod ręką.

Co spakować? Repelent w opakowaniu pocket jest zawsze pod ręką.

Książeczka szczepień
Czyli tzw. żółta książeczka, a w niej wpisane twoje szczepienie na żółtą gorączkę. Musisz pokazać to na granicy – bez tego nie wpuszczą cię do Ugandy.

Latarka (najlepiej czołówka)
Nawet w eleganckiej lodge bywa, że między domkami a restauracją brakuje porządnego oświetlenia. A chodnik bywa nierówny. Więc lepiej mieć zawsze swoje świato. No i w nocy łatwiej trafić do łazienki ,gdy akurat wyłączą prąd. Jakby co latarkę masz też pewnie w telefonie.

Przejściówka do prądu
W Ugandzie potrzebna jest wtyczka z 3 płaskimi bolcami, typ G. Do kupienia na miejscu (power plug adapter / power converter), ale czasem szkoda czasu na jej szukanie po sklepach, więc lepiej zabrać z Polski.

Co spakować? Na pewno przejściówkę do prądu!

Co spakować? Na pewno przejściówkę do prądu!

Zapas baterii i powerbank
Część miejsc stosuje ekologiczne panele słoneczne do generowania prądu. Co oznacza, że jeśli było pochmurnie (a tak się często zdarza) to prądu jest mało. I ładowanie jest np. tylko przy recepcji przez 2-3 godziny. Więc tam gdzie możesz: ładuj powerbank i baterie by mieć zapas zasilania. Mały rozgałęziacz też się przyda bo możesz ładować więcej rzeczy jednocześnie.

Czy warto mieć kijki trekowe / nordic walking?
Jeśli nigdy z nimi nie chodziłaś, to niekoniecznie się przydadzą. Jeśli jednak wędrujesz z nimi po górach, na spacerach – to warto je zabrać. Przydadzą się na podejściu do góry wodospadu Murchisona, pogoni za szympansami w lesie Kibale, wędrówce po wzgórzach nad jez. Bunyoni. Na trekking do goryli najlepiej wziąć na miejscu (bezpłatne) duże solidne kije do wsparcia w trakcie marszu. Ja z kijkami lubię chodzić, więc je zawsze zabieram (spakuj do bagażu głównego!).

Jez. Bunyoni - z kijkami łatwiej podejść!

Jez. Bunyoni – z kijkami łatwiej podejść!

Bidon / kubek termiczny
Możesz do niego zabrać kawę, zrobić sobie herbatę albo przelać picie.  A jak jesteście w grupie to pomyśl: 4 osoby x 3 buteleczki (0,5 l) dziennie x 10 dni wyjazdu – tylko w tak małej grupie „wyprodukujecie” 120 butelek śmieci! A jak kupicie butelkę 5 l to można przelewać do bidonów, a pusta duża butelka na pewno się komuś na miejscu przyda.

Karabinek
Zawsze zabieram! A to czapkę do torby foto przypnę, a to kijek doczepię by mi nie zawadzał gdy idę za szympansem, a to przypnę torbę do walizki (więc nikt jej szybko nie weźmie)… Warto mieć przy sobie!

Kijek na torbie przypięty karabińczykiem.

Kijek na torbie przypięty karabińczykiem.

Co spakować: rzeczy nieoczywiste

Czyli takie, których ja zwykle nie zabieram, ale ludzie czasem miewają. Innymi słowy jak masz miejsce w bagażu to możesz rozważyć, czy ci się to przyda.

Wodoszczelna torba kajakowa
To akurat często mam ze sobą: w taką torbę wkładam aparat i tam gdzie jest dużo kurzu (na przejazdach), sprzęt foto jest przed nim chroniony. W drugim woreczku można trzymać elektronikę (choć w środku bagażu jest ona już dobrze chroniona).

Aparat mam pod ręką, gdy się kurzy wkładam go do wodoszczelnego worka.

Aparat mam pod ręką, gdy się kurzy wkładam go do wodoszczelnego worka.

Na przejazdach worki ochronią aparat i elektronikę przed kurzem.

Na przejazdach worki ochronią aparat i elektronikę przed kurzem.

Grzałka i kubek
Jak masz ze sobą kawę / herbatę to zawsze możesz sobie zrobić picie do łóżeczka. Kubek czegoś dobrego rozgrzeje i stworzy nastrój 😉

Suszarka
Zasadniczo do włosów, ale bywa, że suszy się nią w potrzebie buty, skarpetki, ubrania… Uwaga: sprawdź na recepcji, czy hotelik w którym mieszkasz nie ma prądu z baterii słonecznych. Wtedy może być go za mało do takich wynalazków!

Moskitiera
Jeśli nocujesz w trochę lepszym standardzie – niekonieczna, ale jeśli będziesz spać bardzo tanio, lepiej wziąć swoją. Bo na pewno nie ma dziur i jest szczelna.

Co spakować? Jeśli jedziesz do hoteli, moskitiera nie będzie potrzebna.

Co spakować? Jeśli jedziesz do hoteli, moskitiera nie będzie potrzebna.

Śpiwór
W hotelach jest czysta pościel, ale patrz punkt poprzedni. Jeśli śpisz w (bardzo) tanim standardzie wtedy może się przydać własny śpiwór (lub wkładka z prześcieradła by w niej spać). W dobrych hotelach / lodge / namiotach rozstawionych na stałe – pościel w łóżkach jest czysta i pachnąca.

Szeroka taśma klejąca
To akurat zwykle zabieram. Jak kupisz coś bardziej kruchego (maski) to bierzesz karton ze sklepu, wkładasz pamiątkę do środka zaklejasz taśmą i rzecz jest na podróż zabezpieczona. Albo jak jest dziura w moskitierze, to ją zaklejasz. A jak kartki w przewodniku latają (lub papierowa mapa się przeciera) to je skleisz. Słowem – dobra taśma się przydaje!

Dobrej podrózy i masy pozytywnych wrażeń!

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!

Przeczytaj w co się spakować: walizka, torba, plecak? Co zabrać do auta na safari oraz jak wyjechać na pierwsze safari.
Ściągawka z rzeczami do spakowania na wyjazd do Afryki jest tutaj. Więcej wpisów z Ugandy TUTAJ.


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz