Książki AfykAnki – publikacje Anki Olej-Kobus

Gdy w 2000 roku odchodziłam z pracy w agencji reklamowej, chciałam zostać niezależną fotografką i dziennikarką. Wkrótce zdjęcia moje i Krzyśka ilustrowały autorskie albumy, a pracując nad kolejnymi projektami przemierzyliśmy Polskę kilka razy wzdłuż i wszerz. Jednak dopiero gdy miałam 40. lat uwierzyłam w siebie na tyle, by napisać pierwszą książkę.

Na zdjęciu książki, gdzie są też moje zdjęcia. Widzę, że zapomniałam o albumie z Birmy… Szukasz oryginalnego prezentu? Moje książki z autografem dostaniesz w sklepie NAMIB.pl 🙂

Ja i moje książki - trochę się ich zebrało :)

Ja i moje książki – trochę się ich zebrało 🙂

Od tamtej pory świat mediów zmienił się totalnie! I myślę, że gdybym teraz zaczynała, nie miałabym okazji pracować przy takiej masie fascynujących projektów.

W tym wpisie zebrałam moje autorskie publikacje – niewykluczone, że niektóre macie na swych półkach 🙂 Będę tu dopisywać kolejne, abyście mieli podręczną ściągawkę.

Książki z autografem kupisz w naszym sklepie – Namib.pl (nie zapomnijcie dopisać dla kogo ma być dedykacja!). Część można kupić jako e-booki w LEGIMI.pl (wpisz w wyszukiwarkę Kobusowie)

Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari | 2023

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" - test w terenie ;)

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” – test w terenie 😉

Początkowo to miałą być książka z opowieściami o zwierzętach, ale skoro już o nich opowiadałam, chciałam je pokazać i powiedzieć o nich więcej. Tak powstał niezwykły przewodnik, gdzie znajdziecie masę faktów, ciekawostek, przysłowia i legendy. Ponad 400 gatunków pokazanych jest na 650 zdjęciach i 456 stronach. Żaden wydawca by się tego nie podjął, więc wydałam tę książkę sama. Zwierzęta Afryki są tego warte, byście się o nich więcej dowiedzieli! O tej książce piszę więcej TUTAJ.
Książka otrzymała wyróżnienie MAGELLANA w kategorii „Album”
wyd. AfrykAnka 😀
Książkę z autografem kupisz w sklepie NAMIB.pl

Podróżowanie z dzieckiem – poradnik | 2022

Ten e-book powstał na bazie naszych 18 lat rodzinnych podróży. Bardzo pomocny – zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają rodzinne podróże! Do kupienia w naszym sklepie NAMIB.pl

Wyd. TravelPhoto
Więcej o tej książce – TUTAJ

Podróżowanie z dzieckiem - poradnik

Podróżowanie z dzieckiem – poradnik

Z dzieckiem w podróży – seria e-booków | 2022

Na bazie naszych doświadczeń opublikowaliśmy serię e-booków „Z dzieckiem w podróży” – doskonałych do planowania rodzinnych wyjazdów!
Wyd. TravelPhoto
Więcej o tych książkach TUTAJ

Seria "Z dzieckiem w podróży"

Seria „Z dzieckiem w podróży”

Kenia i Sudan Południowy | 2022

Napisałam unikalną książkę o Kenii i Sudanie Południowym

Napisałam unikalną książkę o Kenii i Sudanie Południowym

Tym razem napisałam książkę, której… nie da się kupić! Rzecz to bezcenna, bo wydana przez Grupę PSB Polskie Składy Budowlane w ramach ich pięknej serii albumów z całego świata. Autorem zdjęć jest Mirosław Lubarski, ja podzieliłam się opowieściami o Kenii: ludach, jeziorze Turkana i safari oraz opisałam barwne ludy Sudanu Południowego.

W stronę Kolosów. Opowieści podróżne | 2022

Ta książka to zbiór reportaży magazynu Kontynenty autorów, którzy prezentowali swe osiągnięcia na Kolosach. Jedną z opowieści podróżnych jest moja historia spojrzenia na Namibę z lotu ptaka.

Być w takim gronie autorów - jestem dumna i szczęśliwa!

Być w takim gronie autorów – jestem dumna i szczęśliwa!

Namibia. Przez pustynię i busz (II wydanie, rozszerzone) | 2021


Mamy to! Drugie wydanie książki „Namibia. Przez pustynię i busz” już jest wydrukowane! Poszliśmy na całość, bo sporo dodaliśmy i wyszło nam 408 stron i ponad 500 pięknych zdjęć 🙂

W środku znajdziecie trochę nowych rzeczy:

  • 3 dodatkowe rozdziały: o łuskowcach i ich ratowaniu, o świetnych miejscach w okolicy Henties Bay i o lotniczym safari
  • Zarys historii kraju (nie tylko wojny, ale też historie przyrodnicze i kulturowe)
  • Namibia w pigułce (czyli garść podstawowych faktów)
  • Dodatkowe informacje w atlasie roślin i zwierząt (przy roślinach dodaliśmy rozkładówkę!)

Wyd. TravelPhoto
Książkę kupicie (z autografem!) w naszym sklepie Namib.pl.

USA. Droga 66 i Dziki Zachód | 2021

Ta książka pokazuje ile niezwykłych miejsc można zobaczyć podczas jednej podróży!

Ta książka pokazuje ile niezwykłych miejsc można zobaczyć podczas jednej podróży!

Tym razem zabieramy czytelników w podróż legendarną Route 66 i do najwspanialszych krajobrazów zachodnich stanów. To dla nas wyjątkowa książka. Jest bowiem wynikiem jednej podróży. Wszystkie zdjęcia, które w niej zobaczycie, zostały zrobione podczas jednego wyjazdu. Okazało się, że 33 dni to kawał czasu by spotkać fascynujących ludzi, zobaczyć niezwykłe miejsca, poznać niezwykłe opowieści. Mam nadzieję, że dzięki tej książce odkryjecie kilka miejsc, które zainspirują was do marzeń i waszych podróży. A tym z was, którzy kiedyś przemierzali Stany, przywołają piękne wspomnienia. Migawki z naszej podróży są na PlanecieKobusow.pl 
Wyd. TravelPhoto

Książkę z autografem kupisz w naszym sklepie internetowym: NAMIB.pl

Księga niezwykłych zwierząt | 2021

Dzieci nie tylko się tu wiele dowiedzą, ale też stworzą własne dzieła!

Dzieci nie tylko się tu wiele dowiedzą, ale też stworzą własne dzieła!

Tym razem zapraszam dzieciaki do fascynującego świata zwierząt. Dzięki tej książce dowiedzą się, że niektóre mrówki potrafią budować wiszące gniazda ze swych ciał, jaszczurki mają kolce, a pewna mysz poluje na… skorpiony! A do tego jest tu sporo miejsca na własną twórczość, dzięki czemu powstaje oryginalna pamiątka. Więcej o tej książce TUTAJ. Uzupełnieniem książki jest warsztat „Zwierzęta Afryki
Wyd. Dwukropek

Książkę z autografem kupisz w naszym sklepie internetowym: NAMIB.pl

Podróżownik Warszawa | 2019

Bardzo jestem ciekawa, jakie dzieła stworzą tu dzieci!

Bardzo jestem ciekawa, jakie dzieła stworzą tu dzieci!

Najnowszy tom z nagradzanej i lubianej serii „Podróżowników”. To idealna pomoc dla nauczycielek i nauczycieli w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolach. Można z dziećmi przez cały rok odwiedzać kolejne miejsca, zbierać pieczątki, wklejać zdjęcia, rysować i tworzyć. A na koniec powstaje super pamiątka! Do tej książki prowadzę warsztaty o Warszawie
za które otrzymałam Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej.
Wyd. MAC Edukacja

Polska NAJ. Księga miejsc niezwykłych | 2019

Ta książka pokazuje dzieciakom jak NIESAMOWITE miejsca są w Polsce!

Ta książka pokazuje dzieciakom jak NIESAMOWITE miejsca są w Polsce!

Uwielbiam te niesamowite i zakręcone miejsca. Zaskakujące muzea, pomniki zwierząt, niezwykłe rośliny, jedyne na świecie przedmioty – Polska jest pełna niespodzianek! Tę książkę napisałam dla dzieci, ale i dorośli sporo się z niej dowiedzą. Więcej o tej książce tutaj.  Do tej książki mamy też pokaz o niezwykłych miejscach w Polsce.
Książka „Polska NAJ” otrzymała wyróżnienie „Magellana” w kategorii „Przewodnik dla dzieci”

Wyd. Dwukropek

Namibia. Przez pustynię i busz | 2018

Praca nad tą książką to był maraton - ale efekt wyszedł świetny!

Praca nad tą książką to był maraton – ale efekt wyszedł świetny!

Tę książkę pisałam przez 4 miesiące i 10 lat. Dziesięć lat to były kolejne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc i opowieści, zbieranie materiałów i spisywanie wywiadów. Cztery miesiące to było pisanie, skreślanie, szukanie właściwych słów, hektolitry kawy i herbaty 🙂 A jeszcze te dyskusje nad wyborem zdjęć! Książka została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i otrzymała wyróżnienie „Magellana”. Historia jej powstania: tutaj.
Wyd. TravelPhoto

Książkę z autografem kupisz w naszym sklepie internetowym: NAMIB.pl

2017
Poczułam się jak maszyna do pisania. Musiałam zrobić sobie przerwę. Zwłaszcza, że po głowie chodziła mi następna książka-wyzwanie 😀

Podróżownik Świętokrzyskie | 2016

Ten Podróżownik pomaga dzieciom zbierać skarby i ich wspomnienia.

Podróżownik pomaga dzieciom zbierać skarby i ich wspomnienia.

Ten Podróżownik poświęciliśmy ukochanemu regionowi Krzysztofa. Przyznam, że dopiero razem z nim zaczęłam odkrywać ile jest tu niezwykłych zakątków. To idealna książka do zabrania na szkolną lub rodzinną wycieczkę!
Wyd. MAC Edukacja

Tunezja. Wielka wyprawa Oli i Tomka | 2016

Bardzo lubię tę książeczkę - dzieciom też się bardzo podoba!

Bardzo lubię tę książeczkę – dzieciom też się bardzo podoba!

Sympatyczna książeczka dla dzieci, wymyślona i napisana przeze mnie na zamówienie Tunezyjskiego Urzędu ds Turystyki, z uroczymi ilustracjami Kasi Kołodziej. Książeczka była rozdawana małym podróżnikom w samolotach polskich biur podróży.
Wyd. TravelPhoto.pl

Kulinarne podróże po Chorwacji | 2015

Cóż za smakowity przewodnik!

Cóż za smakowity przewodnik!

Jedyna taka książka w moim dorobku: ja opisywałam różnorodne miejsca w Chorwacji (wraz z Magdą i Sergiuszem Pinkwartami), zaś Podravka dodała przepisy na lokalne dania. Idealna książka, by poznawać Chorwację ze smakiem!
Wyd. National Geographic

Turcja. Kieszonkowy przewodnik | 2015

Bardzo kieszonkowy przewodnik!

Bardzo kieszonkowy przewodnik!

Kieszonkowy przewodnik po Turcji. Ten kraj ma naprawdę wiele niezwykłych miejsc: zjawiskowa Kapadocja, mistyczny Nemrut Dagi, barwny Stambuł i wielowiekowe zabytki na wybrzeżu.
Wyd. RM

Seria 10 Podróżowników | 2014-15

Cała rodzina Podróżowników w komplecie! :)

Cała rodzina Podróżowników w komplecie! 🙂

Seria Podróżowniki: Wybrzeże Polski, Warmia i Mazury, Tatry i Pieniny, Egipt, Turcja, Chorwacja, Uniwersalny, Karkonosze i Kotlina Kłodzka, Grecja, Włochy
Podróżowniki to seria książek będących połączeniem przewodnika i pamiętnika. Dzieci są jednocześnie czytelnikami i twórcami, wypełniając je swoimi wspomnieniami, rysunkami i skarbami. Dzięki temu każdy tworzy swoją własną książkę. Po latach to najlepsza pamiątka z rodzinnego wyjazdu! Zobacz jak wygląda wypełniony Podróżownik z Chorwacji. Opis każdego z tomów w serii znajdziecie tutaj.
Podróżowniki otrzymały nagrodę „Magellana” jako Wydarzenie Roku oraz I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Książki Turystycznej i Krajoznawczej.
Wyd. MAC Edukacja

Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik | 2014

Przewodnik inspirujący do rodzinnych wyjazdów.

Przewodnik inspirujący do rodzinnych wyjazdów.

Książka pokazująca najciekawsze atrakcje dla młodszych i starszych. Zdziwilibyście się, ile ich jest w Polsce! Książka dostała główną nagrodę „Magellana” jako najlepszy przewodnik dla aktywnych.
Wyd. National Geographic

Podróżuj z dzieckiem | 2013

Dzięki tej książce wielu rodziców uwierzyło, że rodzinne podróże mogą być super przygodą.

Dzięki tej książce wielu rodziców uwierzyło, że rodzinne podróże mogą być super przygodą.

W tej publikacji zebrałam osiem lat doświadczeń naszego rodzinnego podróżowania. Od porad jak zaplanować bliższy i dalszy wyjazd, aż po podpowiedzi jak fotografować malucha. Niesamowita ilość praktycznych informacji przydatnych każdemu rodzicowi ruszającemu z dzieckiem w podróż. Książka otrzymała wyróżnienie „Magellana”.
Wyd. National Geographic

Smoki i smoczki. Z dziećmi przez Azję | 2013

Jedna wyprawa - trzy kraje - dziesiątki anegdot i opowieści.

Jedna wyprawa – trzy kraje – dziesiątki anegdot i opowieści.

Rodzinne przygody podczas podróży przez Birmę, Tajlandię i Kambodżę. Choć dziś trudno w to uwierzyć, wtedy białe dziecko było w Birmie rzadsze niż biały słoń!
Wyd. National Geographic

Namibia. 9000 km afrykańskiej przygody | 2012

Nasza pierwsza książka o Namibii.

Nasza pierwsza książka o Namibii.

Publikacja powstała po naszej sześciotygodniowej podróży przez Namibię. Opisaliśmy w niej kraj i nasze przygody, pokazując, ile ciekawych miejsc można odkryć w tym pustynnym kraju. Książka została „Podróżniczą książką roku” i otrzymała wyróżnienie „Magellana”.
Wyd. National Geographic

Seria: Mali podróżnicy w wielkim świecie | 2012

Kieszonkowe książki opisujące nasze podróże.

Kieszonkowe książki opisujące nasze podróże.

Mali podróżnicy w wielkim świecie: Polska, Szwecja, Chorwacja, Holandia, Bali, Tunezja, Turcja, Egipt
Nasze przygody i odkrycia podczas rodzinnych podróży opisane w książeczkach, które można zabrać na rodzinny wyjazd lub przeczytać w domowym zaciszu. Tomik „Chorwacja” otrzymał nagrodę „Złote Pióro”.
Wyd. National Geographic

Super Polska. Kalejdoskop niezwykłych miejsc | 2011

Ilość wyjątkowych miejsc w Polsce jest imponująca!

Ilość wyjątkowych miejsc w Polsce jest imponująca!

Nasze zdjęcia i tekst Marty Sapały pokazały Polskę od strony pełnej wyjątkowych historii i unikalnych miejsc.
Wyd. Carta Blanca.

Kościoły w Polsce / 2010

Album pokazujący najsłynniejsze sakralne zabytki.

Album pokazujący najsłynniejsze sakralne zabytki.

Nasze świątynie są niebywale różnorodne. W albumie pokazaliśmy ponad 70 najsłynniejszych kościołów katolickich na ponad 400 unikalnych fotografiach. Autorem tekstu był Adam Dylewski.
wyd. Carta Blanca

Judaica 2010

Album z naszymi zdjęciami i tekstem Adama Dylewskiego.

Album z naszymi zdjęciami i tekstem Adama Dylewskiego.

Album z ponad 300 naszymi zdjęciami pokazuje najpiękniejsze zabytki kultury żydowskiej.
wyd. Carta Blanca

Alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat / 2009

Ta książka uświadomiła nam ogrom i bogactwo kultury żydowskiej.

Ta książka uświadomiła nam ogrom i bogactwo kultury żydowskiej.

Album z naszymi zdjęciami i tekstem Konstantego Geberta pokazywał zachowane zabytki i współczesną kulturę żydowską.
wyd. Carta Blanca

Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielowiekowej Polski 2009

Nastrojowy album, pokazujący piękno i różnorodność cmentarzy w Polsce.

Nastrojowy album, pokazujący piękno i różnorodność cmentarzy w Polsce.

Temat wielokulturowości jest nam bardzo bliski, pokazaliśmy zatem na zdjęciach zarówno najsłynniejsze cmentarze, jak i te praktycznie nieznane. Część albumu poświęciliśmy pokazaniu wyjątkowych nagrobków. Autorem tekstu był Michał Rembas.
wyd. Carta Blanca

Tunezja. Podróże bez granic / 2008

Tunezja zaskoczyła nas bogactwem historii.

Tunezja zaskoczyła nas bogactwem historii.

Album z naszymi zdjęciami i moimi opisami zabytków, ciekawostek i kultury. Choć kraj ten jest zwykle traktowany jako cel wakacyjnego wypoczynku, pokazaliśmy jego oryginalne i fascynujące miejsca. Książka otrzymała nagrodę „Złoty Jaśmin” (przyznawaną co 10 lat!).
Wyd. Carta Blanca

Birma. Złota łza / 2008

Birma - moja azjatycka miłość.

Birma – moja azjatycka miłość.

Pierwsza napisana przeze mnie książka, poświęcona memu ukochanemu krajowi w Azji. Album powstawał zaraz po Szafranowej Rewolucji, stąd jest w nim sporo odniesień do ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Książka została przetłumaczona na angielski – miałam ogromną satysfakcję, gdy po latach zawiozłam ją moim przyjaciołom w Birmie.
Wyd. TerraQuest

Polska wielu kultur / 2008

Unikalny album pokazujący wielokulturowość współczesnej Polski.

Unikalny album pokazujący wielokulturowość współczesnej Polski.

Nad zdjęciami do tego albumu pracowaliśmy z Krzysztofem przez 9 lat. To wyjątkowa książka, pokazująca Polskę wielu narodów i religii – przez pryzmat wybranych świąt i tradycji. Możliwość uczestniczenia w tylu wyjątkowych wydarzeniach była dla nas wspaniałym doświadczeniem. Prawdę mówiąc nawet tyle lat później wciąż zbieramy materiały – mając nadzieję, na kolejne wydanie tej książki.
Wyd. Świat Książki

Seria albumów Piękna Polska / 2006-2007

Dwa lata pracy przyniosły piękny efekty.

Dwa lata pracy przyniosły piękny efekty.

Piękna Polska – album w 7 tomach
Pomorze, Warmia i Mazury, Mazowsze i środkowa Polska, Śląsk, Małopolska Podkarpacie Świętokrzyskie
oraz Wielkopolska
Tylko w jednym roku przejechaliśmy ponad 35 000 km po Polsce, by pokazać jej różnorodność, piękno i unikalność – prace nad całą serią trwały dwa lata. Każdy tom poświęcony był innemu regionowi, dzięki czemu powstało kompletne dzieło. Autorem tekstu był Adam Dylewski.
wyd. Świat Książki

Niezwykły świat techniki / 2005

W życiu bym się nie spodziewała, że fotografowanie maszyn może być tak wciągające!

W życiu bym się nie spodziewała, że fotografowanie maszyn może być tak wciągające!

Z tego albumu jestem wyjątkowo dumna. Pokazanie w ciekawy sposób zabytków techniki było sporym wyzwaniem, ale gdy się udawało mieliśmy masę satysfakcji. Udało się nam nawet poruszyć koło deptakowe w gdańskim Żurawiu i zapalić stuletnie żarówki w elektrowni wodnej! Tekst Adama Dylewskiego.
Wyd. Świat Książki

Świątynie Polski / 2004

Piękny, monumentalny album, pokazujący różnorodne świątynie.

Piękny, monumentalny album, pokazujący różnorodne świątynie.

Na ponad 400 zdjęciach pokazaliśmy zarówno najstarsze i najsłynniejsze katedry jak i nowatorskie realizacje.
Album jest panoramą najciekawszych zabytków sakralnych zarówno katolickich jak i innych wyznań.
Wyd. Świat Książki

Najpiękniejsze zabytki Polski / 2003

Zobaczenie tych wszystkich miejsc na własne oczy - bezcenne!

Zobaczenie tych wszystkich miejsc na własne oczy – bezcenne!

Praca nad tym albumem dała nam wiele satysfakcji i pozwoliła na pokazanie naszymi oczami najwspanialszych budowli w Polsce. Tekst Adam Dylewski
Wyd. Świat Książki

Śladami Żydów Polskich / 2002

Niezwykły przewodnik po zabytkach żydowskiej kultury.

Niezwykły przewodnik po zabytkach żydowskiej kultury.

Pionierski przewodnik z tekstem Adama Dylewskiego i naszymi zdjęciami, pokazujący miejsca związane z kulturą żydowską. W czasach gdy nie istniała Wikipedia, a internet dopiero raczkował, było to bezcenne źródło informacji! A na zrobienie wszystkich zdjęć mieliśmy zaledwie 4 miesiące…
Wyd. Pascal

Misterium Męki Pańskiej / 2001

Album był piękną pamiątką dla pielgrzymów uczestniczących w misterium.
Album powstał dla Misjonarzy Świętej Rodziny i pokazuje wielkanocne misterium odgrywane w Górce Klasztornej. Uczestniczenie w nim było dla nas wyjątkowym doświadczeniem, zaś cały materiał zdjęciowy powstał w ciągu jednego dnia.
Wyd. Bernardinum

—–

Każda z tych książek to część mojego życia. Niezliczone bliższe i dalsze podróże, setki godzin fotografowania, siedzenia przed komputerem (a kiedyś nad slajdami!) i wybierania zdjęć, wzloty i upadki podczas pisania…
Dzięki tej pracy poznałam wiele inspirujących osób i miejsc. Wspaniale jest do nich wracać!

Nasze książki z autografem (i dedykacją!) kupisz w naszym  sklepie internetowym Namib.pl (robiąc tu zakupy wspierasz nas bezpośrednio!).

Aha – jak już zrobiłam to zdjęcie ze stosem książek i zaczęłam je odkładać, zorientowałam się, że zapomniałam o kilku stojących na innych półkach. Trudno, może następnym razem uda mi się je wszystkie sfotografować 🙂


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz