Liyana – siła prawdziwych opowieści

„Liyana” to niezwykły film. Za górami, za lasami, w dalekiej Afryce, jest malutkie państwo Eswatini, gdzie grupa dzieci opowiada niezwykłą historię…

A gdyby tak ktoś wysłuchał twojej historii i powiedział Ci, że jest ważna – czy zmieniłoby to twoje życie? Dla grupy osieroconych dzieci w Eswatini (dawniej: Suazi), tworzenie opowiadania o Liyanie to terapia i jednocześnie budowanie poczucia własnej wartości.

Prowadząca zajęcia pisarka Gcina Mhlophe mówi: „To wasza historia. To WY decydujecie, co zdarzy się dalej”. Zatem grupa dzieci sięga do własnych doświadczeń, opisując świat jaki znają. Jest tam śmierć, wygnanie, głód. Lecz jednocześnie jest też nadzieja, odwaga, przyjaźń.

Film jest fantastycznie zrealizowany. Przepiękna animacja przeplata się z dokumentalnymi ujęciami, pokazując zmianę zachodzącą w kilku małych narratorach i pełną niebezpieczeństw drogę jaką przebywa Liyana, by uratować swe rodzeństwo.

„Liyana” zdobyła zasłużenie liczne nagrody pokazując siłę, jaka tkwi w opowieściach. Duet Aaron Kopp (reżyser i operator) oraz Amanda Kopp (fotografka i filmowiec) stworzyli niezwykły film łączący baśń i dokument.

Liyana to film, który warto zobaczyć także ze starszymi dziećmi.

Liyana to film, który warto zobaczyć także ze starszymi dziećmi.

Jeśli szukasz pięknej historii – koniecznie obejrzyj ten film. Oficjalna strona filmu: TUTAJ

Więcej inspirujących filmów z Afryki znajdziesz na stronach Afrykamera

Zajrzyj do wpisu o filmie z Ugandy „Królowa Katwe” pokazującego prawdziwą historię genialnej szachistki.


(c) AfrykAnka.pl

 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz