Uganda. Film „Królowa Katwe”

Film „Królowa Katwe” jest naprawdę niezwykły. Przede wszystkim: ta historia zdarzyła się naprawdę! Miejscem akcji jest Uganda, a dokładniej: Katwe – biedna dzielnica w stolicy Kampali.

Życie ciekawsze niż film

To właśnie tu charyzmatyczny nauczyciel Robert Katende prowadzi zajęcia w Sports Outreach Institute, by dać dzieciakom namiastkę prawdziwego dzieciństwa. Między innymi uczy ich gry w szachy. Pewnego razu trafia tu Phiona Mutesi – dziewczynka, która musiała porzucić naukę w szkole i aby pomóc rodzinie się utrzymać sprzedawała prażoną kukurydzę. I oto wydarza się rzecz niewiarygodna: okazuje się bowiem, że Phiona ma niesamowity talent szachowy! Wygrywa kolejne partie, z czasem także turnieje.

Phiona nie jest wymyśloną księżniczką. Stała się prawdziwą Królową Katwe.

Phiona nie jest wymyśloną księżniczką. Stała się prawdziwą Królową Katwe.

Królowa Katwe – narodziny gwiazdy

Podczas rozgrywek w Rosji w 2010 roku amerykański dziennikarz poruszony jej historią publikuje o niej artykuł „Game of her life” (Gra jej życia), a następnie pisze o niej książka o długim (acz wymownym) tytule The Queen of Katwe: A Story of Life, Chess, and One Extraordinary Girl’s Dream of Becoming a Grandmaster (Królowa Katwe: historia życia, szachów i niewiarygodnego marzenia dziewczyny o zostaniu arcymistrzynią). Ta historia tak zainspirowała filmowców, że w 2016 roku nakręcili o niej pełnometrażowy film! Tantiemy jakie otrzymała z książki i filmu pozwoliły jej rodzinie wreszcie stanąć na nogi. W efekcie Phiona zaczęła studia w USA i wygląda na to, że jest to jedna z tych niewielu prawdziwych historii, które kończą się happy endem.

"Królowa Katwe" - plakat filmu.

„Królowa Katwe” – plakat filmu.

Film jest doskonale zrealizowany. Przede wszystkim: nie jest to żadna kalka znanej nam filmowej opowieści. Świetnie oddaje realia życia w biednej dzielnicy bez popadania w ckliwy sentymentalizm. Jednocześnie pokazuje wyzwania codzienności, z jakimi muszą się mierzyć miliony dzieciaków na świecie.

Osobiście jestem też fanką nauczyciela Roberta: scena, gdy motywuje swych podopiecznych do walki w turnieju międzyszkolnym (porównując ich do kotów!) jest po prostu genialna! Jest w nim też niewiarygodna pasja: gdy w pewnym momencie dostaje propozycję wymarzonej pracy (bardziej prestiżowej i lepiej płatnej) rezygnuje z niej – by móc wspierać „swoje” dzieciaki.

Sceny do filmu nakręcono w Katwe (Kampala, Uganda) oraz Johannesburgu (RPA)

Sceny do filmu nakręcono w Katwe (Kampala, Uganda) oraz Johannesburgu (RPA)

Film „Królowa Katwe” doskonale nadaje się do rodzinnego oglądania. I z pewnością da waszym dzieciom do myślenia. Wzruszająca jest też scena napisów na końcu: gdy obok aktorów pojawiają się postaci, w które wcielali się na ekranie.

Opis filmu i spis aktorów znajdziecie w Filmweb.

Wyruszasz do Ugandy? Sprawdź jakie zabrać buty na trekking!


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz