Uganda. Film „Królowa Katwe”

Film „Królowa Katwe” jest naprawdę niezwykły. Przede wszystkim: ta historia zdarzyła się naprawdę! Miejscem akcji jest Uganda, a dokładniej: Katwe – biedna dzielnica w stolicy Kampali.

Życie ciekawsze niż film

To właśnie tu charyzmatyczny nauczyciel Robert Katende prowadzi zajęcia w Sports Outreach Institute, by dać dzieciakom namiastkę prawdziwego dzieciństwa. Między innymi uczy ich gry w szachy. Pewnego razu trafia tu Phiona Mutesi – dziewczynka, która musiała porzucić naukę w szkole i aby pomóc rodzinie się utrzymać sprzedawała prażoną kukurydzę. I oto wydarza się rzecz niewiarygodna: okazuje się bowiem, że Phiona ma niesamowity talent szachowy! Wygrywa kolejne partie, z czasem także turnieje.

Phiona nie jest wymyśloną księżniczką. Stała się prawdziwą Królową Katwe.

Phiona nie jest wymyśloną księżniczką. Stała się prawdziwą Królową Katwe.

Królowa Katwe – narodziny gwiazdy

Podczas rozgrywek w Rosji w 2010 roku amerykański dziennikarz poruszony jej historią publikuje o niej artykuł „Game of her life” (Gra jej życia), a następnie pisze o niej książka o długim (acz wymownym) tytule The Queen of Katwe: A Story of Life, Chess, and One Extraordinary Girl’s Dream of Becoming a Grandmaster (Królowa Katwe: historia życia, szachów i niewiarygodnego marzenia dziewczyny o zostaniu arcymistrzynią). Ta historia tak zainspirowała filmowców, że w 2016 roku nakręcili o niej pełnometrażowy film! Tantiemy jakie otrzymała z książki i filmu pozwoliły jej rodzinie wreszcie stanąć na nogi. W efekcie Phiona zaczęła studia w USA i wygląda na to, że jest to jedna z tych niewielu prawdziwych historii, które kończą się happy endem.

"Królowa Katwe" - plakat filmu.

„Królowa Katwe” – plakat filmu.

Film jest doskonale zrealizowany. Przede wszystkim: nie jest to żadna kalka znanej nam filmowej opowieści. Świetnie oddaje realia życia w biednej dzielnicy bez popadania w ckliwy sentymentalizm. Jednocześnie pokazuje wyzwania codzienności, z jakimi muszą się mierzyć miliony dzieciaków na świecie.

Osobiście jestem też fanką nauczyciela Roberta: scena, gdy motywuje swych podopiecznych do walki w turnieju międzyszkolnym (porównując ich do kotów!) jest po prostu genialna! Jest w nim też niewiarygodna pasja: gdy w pewnym momencie dostaje propozycję wymarzonej pracy (bardziej prestiżowej i lepiej płatnej) rezygnuje z niej – by móc wspierać „swoje” dzieciaki.

Sceny do filmu nakręcono w Katwe (Kampala, Uganda) oraz Johannesburgu (RPA)

Sceny do filmu nakręcono w Katwe (Kampala, Uganda) oraz Johannesburgu (RPA)

Film „Królowa Katwe” doskonale nadaje się do rodzinnego oglądania. I z pewnością da waszym dzieciom do myślenia. Wzruszająca jest też scena napisów na końcu: gdy obok aktorów pojawiają się postaci, w które wcielali się na ekranie.

Opis filmu i spis aktorów znajdziecie w Filmweb.

Wyruszasz do Ugandy? Sprawdź jakie zabrać buty na trekking!

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz