Czytając tę książkę dosłownie przeniosłam się w świat JAne Goodall!

„Jane Goodall. Pani od szympansów” – Danuta Tymowska

Jane Goodall jest autorką wielu książek. Tym razem czytelnicy dostają jej pierwszą tak kompletną biografię: „Jane Goodall. Pani od szympansów”. To fascynująca opowieść. Pokazuje drogę jaką przebyła Jane od małej dziewczynki zafascynowanej przyrodą po zostanie jedną z najsłynniejszych badaczek zwierząt.

Ta książka to pierwszy pełny obraz życia niezwykłej kobiety, która miała odwagę sięgnąć po marzenia.

Książkę kupisz TUTAJ

Niezwykła historia niezwykłej dziewczyny

Książka opisuje drobiazgowo kolejne etapy z życia Jane. Jednocześnie nie popada w relacjonowanie kolejnych suchych faktów, lecz potrafi je podać w ciekawy sposób, często kreśląc szersze tło wydarzeń.

Pani od szympansów na początku swej życiowej przygody.

Pani od szympansów na początku swej życiowej przygody.

To bardzo cenne, bo początki działalności Jane miały miejsce w czasach, gdy zwierzęta postrzegano jako bezrozumne istoty i pisano o nich zupełnie inaczej. Warto sobie uświadomić iż był to kolejny szklany sufit, jaki rozbiła pani Goodall.

Doskonałym zabiegiem jest umieszczanie w podrozdziałach dat. Dzięki temu wiemy, w którym roku właśnie jesteśmy i możemy to odnieść do własnych doświadczeń lub wydarzeń na świecie.

Daty pomagają w określeniu wydarzeń w czasie.

Daty pomagają w określeniu wydarzeń w czasie.

Jane Goodall. Pani od szympansów

Książka napisana jest świetnie i czyta się ją z zapartych tchem. Opis początków pracy w Gombe powinien być lekturą obowiązkową dla wszystkich wybierających się na safari (a zwłaszcza na spotkania z gorylami lub szympansami!).

Czasem ludzie są rozczarowani, że małpy „nie pozują” jak należy, siedząc w koronie drzew, tymczasem Jane przez kilka frustrujących miesięcy nie udało się zbliżyć do szympansów bliżej niż na kilkaset metrów, a do dyspozycji miała jedynie kiepskiej jakości lornetkę! Mimo to dzień po dniu wyruszała na całodzienne obserwacje połączone z przedzieraniem się przez dziewiczy busz. I tak tydzień za tygodniem… To pokazuje jak wielki hartu ducha miała ta dziewczyna, by nie zwątpić w swą misję!

Prawdziwa przyjaźń...

Prawdziwa przyjaźń…

Dziś Jane Goodall jest instytucją. Ikoną nauki i ekologii i osobą ogromnie zaangażowaną w ochronę przyrody i poszanowanie praw zwierząt. To także dzięki jej zaangażowaniu zmieniono standardy badań prowadzonych na zwierzętach w laboratoriach (ten rozdział czyta się ze ściśniętym gardłem). Wierzyć się nie chce, że ledwie 40 lat temu tak okrutne działania były uważane za normę.

Książka nie ma zbyt wielu zdjęć – ale to zupełnie nie przeszkadza. Te, które zostały wybrane do publikacji pokazują drogę jaką przebyła Jane nim stała się słynną na cały świat badaczką i obrończynią zwierząt. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się o niej więcej – warto zobaczyć poświęcony jej film zrealizowany przez National Geographic a składający się z wielu nigdy wcześniej nie prezentowanych ujęć.

Dorota Tymowska – autorka książki

Wiedza Doroty Tymowskiej jest imponująca. Widać, że o swej bohaterce wie dosłownie wszystko i potrafi o tym ciekawie opowiedzieć. Pani Dorota jest biolożką, redaktorką PWN i miłośniczką zwierząt – dzięki temu książka ta jest tak kompetentnie napisana. Co ciekawe – znajdziemy tu też cztery wiersze Wisławy Szymborskiej – ale nie będę zdradzać wam przyjemności ich odnalezienia i splecenia z doświadczeniami Jane.

Bardzo też podoba mi się konkretne nazywanie rozdziałów: akurat w tym przypadku to się świetnie sprawdza, że autorka unika poetyckich opisów – dając konkretne informacje czego dany rozdział dotyczy.

Książka ma czytelny podział rozdziałów.

Książka ma czytelny podział rozdziałów.

Jeśli jednak marzy się wam spotkanie z autorką – spytajcie wydawcę ZNAK kiedy jest to możliwe, bo pani Dorota mieszka w Kanadzie z rodziną (i kotką Shebą!). Ale kto wie – może będzie jakieś spotkanie on-line? Z pewnością będzie to ciekawe wydarzenie, zwłaszcza że ta biografia jest ponadczasowa.

Książkę kupisz TUTAJ

Dość powiedzieć, że jak zaległam z tą książką w hamaku – nie mogłam się od niej oderwać! Pochłonęłam 375 stron tekstu w dwa dni! Jeśli „Jane Goodall. Pani od szympansów” trafi w twe ręce – lepiej zarezerwuj sobie wolne popołudnie!

Czytając tę książkę dosłownie przeniosłam się w świat Jane Goodall!

Czytając tę książkę dosłownie przeniosłam się w świat Jane Goodall!

Danuta Tymowska Jane Godall. Pani od szympansów wyd. ZNAK (2020)

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaję prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz