TED 5 wykładów jak rozwiązywać konflikty ludzi i zwierząt?

Wraz z kurczącymi się przestrzeniami dzikiej przyrody, narasta konflikt między ludźmi i zwierzętami. W tych pięciu wspaniałych wykładach TED znajdziecie kilka bardzo ciekawych (i optymistycznych!) historii.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Jane Goodall. Jak ludzie i zwierzęta mogą żyć razem

Legendarna badaczka szympansów Jane Goodall opowiada o TACARE i innych jej projektach społecznych, pomagających ludziom w rozwijających się afrykańskich miastach żyć obok zagrożonych zwierząt. I podkreśla jak ważne jest to, by działania ochrony były prowadzone przez lokalne społeczności. (Link do wykładu tutaj)

Richard Turere.  Mój wynalazek, który doprowadził do rozejmu z lwami

W społeczności Masajów, w której Richard Turere mieszka ze swoją rodziną, bydło jest najważniejsze. Ale ataki lwów były coraz częstsze. W tej krótkiej i inspirującej prezentacji nastoletni wynalazca przedstawia rozwiązanie zasilane energią słoneczną, które zaprojektował, aby bezpiecznie odstraszyć lwy. (Link do wykładu tutaj)

Moreangels Mbizah. Jak ochrona prowadzona przez społeczność może chronić dziką przyrodę

Moreangels Mbizah zajmuje się ochroną lwów. Jednym z jej podopiecznych był słynny lew Cecil, dopóki nie został postrzelony przez łowcę trofeów w 2015 roku. Zastanawia się, jak mogło potoczyć się inaczej, pytając: „A gdyby społeczność mieszkająca obok Cecila była zaangażowana w jego ochronę ? ” W krótkiej rozmowie Mbizah opowiada o stanie ochrony w swoim domu w Zimbabwe – i dlaczego uważa, że społeczności żyjące z dziką przyrodą są najlepiej przygotowane, aby im pomóc. (Link do wykładu tutaj)

John Kasaona. Jak kłusownicy stali się strażnikami przyrody

W swoim domu w Kaokoland (Namibia) John Kasaona pracuje nad innowacyjnym sposobem ochrony zagrożonych gatunków zwierząt: powierzając pobliskim mieszkańcom (w tym byłym kłusownikom!) odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami. I to działa! (Zajrzyj też do wpisu, jak w Rwandzie dawni kłusownicy znaleźli nowe zajęcie w Gorilla Guardians). Link do wykładu tutaj.

Lucy King. Jak pszczoły mogą utrzymywać pokój między słoniami i ludźmi

Wyobraź sobie, że budzisz się w środku nocy, kiedy trąba słonia zrywa dach twego domu w poszukiwaniu pożywienia. Jest to rzeczywistość w niektórych społecznościach w Afryce, gdzie wraz z kurczeniem się dzikich przestrzeni ludzie i słonie konkurują o przestrzeń i zasoby, jak nigdy dotąd. Zoolog Lucy King dzieli się swoim rozwiązaniem narastającego konfliktu: płotami wykonanymi z uli, które trzymają słonie na dystans, a jednocześnie pomagają rolnikom uzyskać nowe źródła utrzymania. Link do wykładu tutaj.

Zajrzyj na trzy inspirujące wykłady TED o Afryce.

TED to inspirujące wykłady na prawie każdy temat!

TED to inspirujące wykłady na prawie każdy temat!

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!


(c) AfrykAnka.pl

 

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz