Książki na święta (i nie tylko)

7 afrykańskich inspiracji

Książki to idealny prezent nie tylko na Święta. Dlatego W tym roku podpowiadam wam kilka książek związanych z Afryką, wydanych w 2021 roku, które mogą was zainteresować. Zajrzyj też do wpisu podpowiadającego jak wspierać rodzinne firmy, kupując prezenty lokalnie, od twórców, często oryginalne i niepowtarzalne (wpis TUTAJ).

„Namibia. Przez pustynię i busz” – Anna i Krzysztof Kobusowie

To już drugie wydanie naszej książki (ponad 400 stron!), wzbogacone o trzy dodatkowe rozdziały, fakty o kraju, zarys historii i poszerzony atlas roślin i zwierząt. Znajdziecie tu ponad 500 pięknych zdjęć, inspirujące opowieści oraz różne „piątki” Afryki: wielką, małą, pustynną, nieśmiałą, zabójczą, niemożliwą i… jeszcze jedną, ale to niespodzianka!

Opinie czytelników o książce znajdziecie tutaj a książkę z autografem kupicie w naszym sklepie Namib.pl (tak przy okazji, to znajdziecie tu też „Księga niezwykłych zwierząt” oraz „USA. Droga 66 i Dziki Zachód” czyli kolejne moje książki 😉

Wydawnictwo: TravelPhoto.pl

„Mama Busz. Przygody przewodniczki w afrykańskich rezerwatach przyrody” – Dorota Kozarzewska

Dwadzieścia sześć fascynujących opowieści o afrykańskich zwierzętach spisanych w formie relacji uczestniczki zdarzeń. Każdy rozdział opisuje spotkania autorki z innym gatunkiem zwierząt afrykańskich. Czytając książkę można się wzruszyć, przestraszyć brutalnych zasad panujących w tym świecie, ale także usłyszeć zabawne sytuacje, które zdarzyły się podczas wypraw do buszu. Pomiędzy opisywanymi wydarzeniami i przygodami przebija ogromna fascynacja i miłość autorki do afrykańskiej przyrody.

Każda historia to osobna perełka, razem tworzą piękną mozaikę. Przez ponad 25 lat życia Doris w Afryce, zebrało się tych przygód naprawdę wiele! „Mama Busz” to 476 stron doskonałej lektury, od której trudno się oderwać. I sama nie wiesz, kiedy przepadłaś. Godziny mijają, a ty z napięciem czytasz jak Doris staje pieszo naprzeciwko lwicy (i podobnie jak ona masz wątpliwości, czy to dobry pomysł!), wędruje na spotkanie z górskimi gorylami, albo cudem unika ataku plującej kobry. Recenzja książki tutaj, publikacja do kupienia przez internet: www.moremiafricaboutique.pl

Wydawnictwo: Moremi Africa Dorota Kozarzewska Publishing

„Dotyk Afryki. Opowieści podróżne” – Beata Lewandowska-Kaftan

Książka napisana sercem i zachęcająca do refleksji. Każdy odwiedzany region to osobny świat z odmienną kulturą, wierzeniami, obyczajami. By go poznać, warto być blisko ludzi. Dlatego wybierzemy się na gwarne targowiska, do warsztatów mistrzów rękodzieła, na tradycyjne tańce i do domów afrykańskich przyjaciół, gdzie skosztujemy miejscowych potraw i wspólnie pomuzykujemy. Maleńką cessną polecimy nad niedostępnymi rejonami i dane nam będzie zobaczyć Ziemię oczami Adama i Ewy. Pokołyszemy się w rytm saharyjskiego bluesa, posłuchamy dźwięków malijskiego bębna djembe i popróbujemy mocnej masajskiej tabaki zrobionej z tytoniu i… krowiego łajna.

Afrykańskie lekcje są bezcenne, choć bywają gorzkie. Przypomną o dawno zapomnianym życiu tu i teraz, o potrzebie drugiego człowieka i konieczności dzielenia się, o pokorze wobec losu. A jeśli będziemy otwarci i uważni, pokażą, jak bardzo my ludzie – mimo pozornych różnic – jesteśmy do siebie podobni. I że najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka. Książkę kupicie u wydawcy i we wszystkich dobrych księgarniach.

Wydawnictwo: Wielka Litera

„Zanzibar light: przewodnik + mapa” – Beata Lewandowska-Kaftan

Autorka zna Zanzibar jak mało kto, jej poprzednia książka „Zanzibar. Wyspa skarbów” pokazywała różnorodne oblicza wyspy. W tej publikacji Beata prowadzi nas do najciekawszych zakątków. Znajdziecie tu gotowe trasy zwiedzania oraz ciekawostki z różnych dziedzin.

W przewodniku czeka na was labirynt wąskich uliczek Stone Town, a wśród nich historia wyspy ukryta w murach Domu Cudów i katedry anglikańskiej. Rajskie plaże Kendwy i Matemwe, nurkowanie przy rafie koralowej na wyspie Chumbe, spotkanie z żółwiami w akwarium w Nungwi. Wizyta w świecie cudownych aromatów na farmie przypraw. Unikalna przyroda Zanzibaru w Parku Narodowym Jozani Chwaka Bay. Zachód słońca podziwiany z kultowej restauracji The Rock. Nieodkryte wyspy Pemba i Mafia.
Do publikacji dołączona jest również dwustronnie laminowana, składana mapa opracowana specjalnie na potrzeby przewodnika. Przewodnik kupicie u wydawcy we wszystkich dobrych księgarniach.

Wydawnictwo: Expressmap Polska, seria Explore! Guide Light

„Afterlives” – Abdulrazak Gurnah

Tanzański pisarz (urodzony na Zanzibarze, od 1968 r. mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii) został w 2021 laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Od premiery jego powieści „Paradise” w 1994 r. jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych postkolonialnych pisarzy na świecie. W każdej z dziesięciu powieści konsekwentnie i wielką empatią analizuje skutki kolonializmu w Afryce Wschodniej oraz jego wpływ na życia jednostek: odciętych od korzeni i zmuszonych do migracji. Bohaterowie Gurnaha, czy to w Anglii, czy na kontynencie afrykańskim, tkwią w otchłani między kulturami i kontynentami, między życiem, które zostawili za sobą i tym, które dopiero nadejdzie. Mierzą się z rasizmem i uprzedzeniami, ale też są zmuszeni ukrywać prawdę lub na nowo wymyślać swoją biografię, by uniknąć starcia z rzeczywistością.

Anders Olsson, przewodniczący komitetu noblowskiego

Jego książka „Afterlives” ukaże się 2022 roku w polskim przekładzie (Wydawnictwo Poznańskie). Fabuła osadzona w kontekście pierwszej połowy XX w. opowiada o czterech bohaterach żyjących w nienazwanym mieście na wybrzeżu dzisiejszej Tanzanii – od czasów kolonialnych aż do kilku lat po odzyskaniu niepodległości.

Już teraz jednak można po angielsku przeczytać jego powieści: „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), „Paradise” (1994), „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005), „The Last Gift” (2011).

Książki noblisty już niebawem przeczytacie po polsku!

Książki noblisty już niebawem przeczytacie po polsku!

„Historia współczesnej Afryki” – Meredith Martin

To publikacja dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać najnowsze dzieje afrykańskich krajów.

Martin Meredith jest znany jako doskonały reportażysta, biograf, a także historyk (z akademickim epizodem w życiorysie), który od wielu lat poznaje Afrykę od środka. Ta książka stanowi największe jego wyzwanie. Zawiera barwnie zarysowaną panoramę krajów – od Kairu po Kapsztad i od Dakaru po Dżibuti, a także osób – od Nkrumaha po Mugabe i od Burgiby po Mandelę i wydarzeń – od pełnych nadziei i euforii chwil towarzyszących podniesieniu czerwono-zielono-złotej flagi Ghany oraz przejęcia władzy przez Nasera po przepełniające rozpaczą ludobójstwa w Rwandzie i doprowadzające do ruiny spichlerza Afryki ekscesy Mugabe.

Trzeźwe, pozbawione ideologicznej otoczki spojrzenie Mereditha na Afrykę i jej współczesne problemy różni się od tak popularnego wśród profesjonalnych historyków ujęcia, zdominowanego przez nawoływanie do wyznawania europejskich grzechów. Autor ukazuje zarówno tragiczne dziedzictwo kolonializmu, jak i fatalną jakość i zgubną dla Afryki rolę rodzimych elit.
Prof. Ryszard Vorbrich
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

„Orkiestra bezbronnych” – Chigozie Obioma

Co prawda ta książka wyszła w zeszłym roku, ale jeśli ją przegapiliście – warto sięgnąć. Chigozie Obioma z Nigerii, pisząc w tradycyjnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei” Homera. Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.

Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni. Nie ma też domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Warto też sięgnąć do jego wcześniejszej powieści „Rybacy” (Wydawnictwo Literackie), opowiadającej o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni. Genialny afrykański realizm magiczny!

Życzę wam pięknego czasu z mądrymi książkami!


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz