Książki to idealny prezent nie tylko na Święta. Dlatego W tym roku podpowiadam wam kilka książek związanych z Afryką, wydanych w 2021 roku, które mogą was zainteresować. Zajrzyj też do wpisu podpowiadającego jak wspierać rodzinne firmy, kupując prezenty lokalnie, od twórców, często oryginalne i niepowtarzalne (wpis TUTAJ).
Spis treści:
„Namibia. Przez pustynię i busz” – Anna i Krzysztof Kobusowie
To już drugie wydanie naszej książki (ponad 400 stron!), wzbogacone o trzy dodatkowe rozdziały, fakty o kraju, zarys historii i poszerzony atlas roślin i zwierząt. Znajdziecie tu ponad 500 pięknych zdjęć, inspirujące opowieści oraz różne „piątki” Afryki: wielką, małą, pustynną, nieśmiałą, zabójczą, niemożliwą i… jeszcze jedną, ale to niespodzianka!
Opinie czytelników o książce znajdziecie tutaj a książkę z autografem kupicie w naszym sklepie Namib.pl (tak przy okazji, to znajdziecie tu też „Księga niezwykłych zwierząt” oraz „USA. Droga 66 i Dziki Zachód” czyli kolejne moje książki 😉
Wydawnictwo: TravelPhoto.pl
„Mama Busz. Przygody przewodniczki w afrykańskich rezerwatach przyrody” – Dorota Kozarzewska
Dwadzieścia sześć fascynujących opowieści o afrykańskich zwierzętach spisanych w formie relacji uczestniczki zdarzeń. Każdy rozdział opisuje spotkania autorki z innym gatunkiem zwierząt afrykańskich. Czytając książkę można się wzruszyć, przestraszyć brutalnych zasad panujących w tym świecie, ale także usłyszeć zabawne sytuacje, które zdarzyły się podczas wypraw do buszu. Pomiędzy opisywanymi wydarzeniami i przygodami przebija ogromna fascynacja i miłość autorki do afrykańskiej przyrody.
Każda historia to osobna perełka, razem tworzą piękną mozaikę. Przez ponad 25 lat życia Doris w Afryce, zebrało się tych przygód naprawdę wiele! „Mama Busz” to 476 stron doskonałej lektury, od której trudno się oderwać. I sama nie wiesz, kiedy przepadłaś. Godziny mijają, a ty z napięciem czytasz jak Doris staje pieszo naprzeciwko lwicy (i podobnie jak ona masz wątpliwości, czy to dobry pomysł!), wędruje na spotkanie z górskimi gorylami, albo cudem unika ataku plującej kobry. Recenzja książki tutaj, publikacja do kupienia przez internet: www.moremiafricaboutique.pl
Wydawnictwo: Moremi Africa Dorota Kozarzewska Publishing
„Dotyk Afryki. Opowieści podróżne” – Beata Lewandowska-Kaftan
Książka napisana sercem i zachęcająca do refleksji. Każdy odwiedzany region to osobny świat z odmienną kulturą, wierzeniami, obyczajami. By go poznać, warto być blisko ludzi. Dlatego wybierzemy się na gwarne targowiska, do warsztatów mistrzów rękodzieła, na tradycyjne tańce i do domów afrykańskich przyjaciół, gdzie skosztujemy miejscowych potraw i wspólnie pomuzykujemy. Maleńką cessną polecimy nad niedostępnymi rejonami i dane nam będzie zobaczyć Ziemię oczami Adama i Ewy. Pokołyszemy się w rytm saharyjskiego bluesa, posłuchamy dźwięków malijskiego bębna djembe i popróbujemy mocnej masajskiej tabaki zrobionej z tytoniu i… krowiego łajna.
Afrykańskie lekcje są bezcenne, choć bywają gorzkie. Przypomną o dawno zapomnianym życiu tu i teraz, o potrzebie drugiego człowieka i konieczności dzielenia się, o pokorze wobec losu. A jeśli będziemy otwarci i uważni, pokażą, jak bardzo my ludzie – mimo pozornych różnic – jesteśmy do siebie podobni. I że najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka. Książkę kupicie u wydawcy i we wszystkich dobrych księgarniach.
Wydawnictwo: Wielka Litera
„Zanzibar light: przewodnik + mapa” – Beata Lewandowska-Kaftan
Autorka zna Zanzibar jak mało kto, jej poprzednia książka „Zanzibar. Wyspa skarbów” pokazywała różnorodne oblicza wyspy. W tej publikacji Beata prowadzi nas do najciekawszych zakątków. Znajdziecie tu gotowe trasy zwiedzania oraz ciekawostki z różnych dziedzin.
W przewodniku czeka na was labirynt wąskich uliczek Stone Town, a wśród nich historia wyspy ukryta w murach Domu Cudów i katedry anglikańskiej. Rajskie plaże Kendwy i Matemwe, nurkowanie przy rafie koralowej na wyspie Chumbe, spotkanie z żółwiami w akwarium w Nungwi. Wizyta w świecie cudownych aromatów na farmie przypraw. Unikalna przyroda Zanzibaru w Parku Narodowym Jozani Chwaka Bay. Zachód słońca podziwiany z kultowej restauracji The Rock. Nieodkryte wyspy Pemba i Mafia.
Do publikacji dołączona jest również dwustronnie laminowana, składana mapa opracowana specjalnie na potrzeby przewodnika. Przewodnik kupicie u wydawcy we wszystkich dobrych księgarniach.
Wydawnictwo: Expressmap Polska, seria Explore! Guide Light
„Afterlives” – Abdulrazak Gurnah
Tanzański pisarz (urodzony na Zanzibarze, od 1968 r. mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii) został w 2021 laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Od premiery jego powieści „Paradise” w 1994 r. jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych postkolonialnych pisarzy na świecie. W każdej z dziesięciu powieści konsekwentnie i wielką empatią analizuje skutki kolonializmu w Afryce Wschodniej oraz jego wpływ na życia jednostek: odciętych od korzeni i zmuszonych do migracji. Bohaterowie Gurnaha, czy to w Anglii, czy na kontynencie afrykańskim, tkwią w otchłani między kulturami i kontynentami, między życiem, które zostawili za sobą i tym, które dopiero nadejdzie. Mierzą się z rasizmem i uprzedzeniami, ale też są zmuszeni ukrywać prawdę lub na nowo wymyślać swoją biografię, by uniknąć starcia z rzeczywistością.
Anders Olsson, przewodniczący komitetu noblowskiego
Jego książka „Afterlives” ukaże się 2022 roku w polskim przekładzie (Wydawnictwo Poznańskie). Fabuła osadzona w kontekście pierwszej połowy XX w. opowiada o czterech bohaterach żyjących w nienazwanym mieście na wybrzeżu dzisiejszej Tanzanii – od czasów kolonialnych aż do kilku lat po odzyskaniu niepodległości.
Już teraz jednak można po angielsku przeczytać jego powieści: „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), „Paradise” (1994), „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005), „The Last Gift” (2011).
„Historia współczesnej Afryki” – Meredith Martin
To publikacja dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać najnowsze dzieje afrykańskich krajów.
Martin Meredith jest znany jako doskonały reportażysta, biograf, a także historyk (z akademickim epizodem w życiorysie), który od wielu lat poznaje Afrykę od środka. Ta książka stanowi największe jego wyzwanie. Zawiera barwnie zarysowaną panoramę krajów – od Kairu po Kapsztad i od Dakaru po Dżibuti, a także osób – od Nkrumaha po Mugabe i od Burgiby po Mandelę i wydarzeń – od pełnych nadziei i euforii chwil towarzyszących podniesieniu czerwono-zielono-złotej flagi Ghany oraz przejęcia władzy przez Nasera po przepełniające rozpaczą ludobójstwa w Rwandzie i doprowadzające do ruiny spichlerza Afryki ekscesy Mugabe.
Trzeźwe, pozbawione ideologicznej otoczki spojrzenie Mereditha na Afrykę i jej współczesne problemy różni się od tak popularnego wśród profesjonalnych historyków ujęcia, zdominowanego przez nawoływanie do wyznawania europejskich grzechów. Autor ukazuje zarówno tragiczne dziedzictwo kolonializmu, jak i fatalną jakość i zgubną dla Afryki rolę rodzimych elit.
Prof. Ryszard Vorbrich
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog
„Orkiestra bezbronnych” – Chigozie Obioma
Co prawda ta książka wyszła w zeszłym roku, ale jeśli ją przegapiliście – warto sięgnąć. Chigozie Obioma z Nigerii, pisząc w tradycyjnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei” Homera. Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.
Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni. Nie ma też domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?
Wydawca: Wydawnictwo Albatros
Warto też sięgnąć do jego wcześniejszej powieści „Rybacy” (Wydawnictwo Literackie), opowiadającej o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni. Genialny afrykański realizm magiczny!
Życzę wam pięknego czasu z mądrymi książkami!
(c) AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!