Hamak BushBed był dla mnie odkryciem wakacji w 2020 roku. Przez dwa miesiące przespałam w nim więcej nocy niż w normalnym łóżku, spędziłam też w nim imieninową noc nad Wisłą 😀 To model polskiej firmy Bushmen (ich kosmetyczka jeździ ze mną w świat od lat!), dzięki któremu odkryłam nową jakość spania w podróży (choć do Afryki zabieram model JungleSET spałam w nim nawet w Delcie Okawango – przeczytaj jak spać w buszu bezpiecznie). Ale po kolei.
Spis treści:
Hamaki firmy Bushmen kupisz też w naszym sklepie NAMIB.pl
Dlaczego hamak?
Bo jest wygodny! Serio! O niebo wygodniejszy niż karimata. Jeśli leżeliście kiedyś na hamaku z siatki albo z pałąkami na końcu, a potem położycie się do hamaka BushBed, to jakby przesiąść się z małego fiata do limuzyny.
W hamaku da się wygodnie spać na plecach i boku. Na brzuchu nie sypiam, ale znajoma hamako-fanka twierdzi, że daje się jak najbardziej. Natomiast ja, która nie zasnę bez poduszki, w hamaku jej w ogóle nie potrzebuję!
A czy kręgosłup nie boli? No nie, bo wcale nie śpisz w wygięciu! Za to jesteś naturalnie ułożona, możesz też położyć się lekko po skosie (sposób „brazylijski”), by być bardziej „na płasko”.
Dla mnie największym atutem tego typu spania jest bliskość natury. Otwierasz oczy, nad tobą las, obok piękne okoliczności przyrody. To jest coś niesamowitego! I tu przechodzimy do tego, gdzie się zawiesić…
Gdzie się zawiesić?
Właściwie wszędzie! Potrzebne są tylko dwa punkty zawieszenia, jednym może być np. auto terenowe! Spałam w hamaku BushBed podczas całego spływu Hańczą i Krutynią, rejsu po Mazurach i na rajdzie rowerowym. W lesie, nad rzeką, na łące i w górach.
Najważniejsze, to zawiesić hamak tak, by nie był zbyt napięty (mi w takim jest niewygodnie), mocując taśmy na wysokości ok. 170 cm. Optymalna odległość między punktami to ok. 3 metry, choć bywało, że rozwieszałam się na dwa razy takiej długości.
Rozwieszanie nie jest skomplikowane. Po kilku nocach będziesz ekspertem! A do tego hamak rozwiesza się błyskawicznie, więc świetnie sprawdza się do odpoczynku podczas jazdy rowerem lub marszu w górach.
Jaki model wybrać?
W dyskusjach na forach trwa swoisty „wyścig zbrojeń”. Kto ma mniejszy, lżejszy, wygodniejszy. Nie daj się zwariować. Czasem lepiej mieć rzecz cięższą o te 100 gram lub większą niż puszka piwa, ale za to naprawdę wygodną.
Choć akurat BushBed jest jednym z najlżejszych hamaków w swojej kategorii 😀 Bo jak sprawdzisz wagę samego hamaka a potem dodasz moskitierę to zwykle okaże się, że jest cięższy. No i dodaj wagę linek, karabinków – tu wszystko mam spakowane w jednym pokrowcu.
Dla mnie BushBed jest optymalnym modelem. Zrobiony z impregnowanego tzw. jedwabiu spadochronowego, ogromnie wytrzymały (do 200 kg!) a jednocześnie bardzo lekki. Jest też przyjemnie oddychający: nawet upalnym dniu się w nim nie spocisz.
Bardzo ważne: ten model ma zintegrowaną moskitierę, pod którą mogę się schować lub schować ją włożyć do pokrowca gdy nie ma owadów. Możesz też wybrać hamak bez moskitiery i dokupić ją osobno (moim faworytem jest „moskitiera z uśmiechem” czyli model JUNGLE set).
Ciekawym pomysłem jest też zasłona nad głową (zintegrowana z moskitierą, zasłaniająca górną część hamaka) – dzięki temu nie widać kto śpi w środku. Bardzo to doceniłam gdy spałam w marinie w Mikołajkach. Wokół chodzili obcy, nikt mnie nie zaczepiał, a gdy ktoś zaczął z pijackim uporem pytać się „Piotrek? To ty? Piotrek?” to burknęłam coś basem, by się nie zorientował, że w środku śpi dziewczyna 😀
A jeśli chcę patrzeć w gwiazdy mogę tak przesunąć moskitierę, by zasłonę schować w pokrowcu a jednocześnie być chronioną przed owadami.
Bushmen ma w ofercie kilka modeli hamaków: kolorowe, maskujące, ultralekkie. Do wyboru na wędrówki po przygodę albo odpoczynek w ogrodzie.
Docieplenie na chłodną noc
Każdy hamak ma tę samą wadę: śpiwór jest zgnieciony, więc od dołu jest zimno. Aby temu zapobiec, część ludzi wkłada do hamaka karimatę. Jest to prowizoryczne rozwiązanie, dobre gdy nocujesz w hamaku sporadycznie. Jeśli chcesz się wyspać – warto dokupić podpinkę (thermo blanket / bivy cover).
Tu kolejny punkt dla projektantów Busmena, bo stworzyli produkt wielofunkcyjny. Z jednej strony przytulny polar, z drugiej poliester w splocie rip-stop ze srebrną warstwą odbijającą ciepło. Nie przetestowałam jeszcze w praktyce wszystkich jego możliwości, ale jako ciepłe poncho podpinka sprawdza się doskonale! Pomyśleli nawet o tym, by dodać kaptur, który w hamaku służy jako dodatkowa kieszeń 🙂
Niektórzy szyją samodzielnie podpinki np. ze starego śpiwora. Jest to jakiś pomysł, choć pewnie będzie zajmować więcej miejsca niż firmowa podpinka.
Na chłodniejsze wieczory śpię w ubraniu termicznym. Niektórzy zakładają je na spanie w przymrozku, ja szybko marznę, więc jak temperatura spada poniżej 15 st to już wkładam termiczne leginsy i bluzkę. Naprawdę działa!
Tarp – osłona przed deszczem / słońcem
A co zrobisz jak będzie deszcz? To pierwsze pytanie, które słyszę gdy opowiadam o spaniu w hamaku. Wtedy rozwieszę tarp! To specjalny oddychający materiał ze splotem ripstop polyester, doskonale chroniący przed deszczem i… słońcem. A że ma 3×3 metry, to naprawdę da się pod nim wygodnie schować!
Thermo-Tarp firmy Bushmen to wodoodporna płachta ratownicza z warstwą termoizolacyjną. Z jednej strony jest pokryty maskującymi barwami, dzięki czemu łatwiej się wtopić w otoczenie, z drugiej jest srebrny, przez co chroni przed promieniowaniem UV!
Tu zwykle pada stwierdzenie, czy jednak nie lepiej namiot? Z tarpu rzecz jasna namiot też da się zrobić i jeszcze kilka innych rzeczy! Bushmen do Thermo-Tarpu dodaje 10 m. linki: każdy może ją pociąć i wykorzystać wedle swoich potrzeb.
Coś czuję, że tarp na stałe będzie ze mną ruszać w podróż!
Akcesoria i patenty
Warto dokupić taśmę do mocowania hamaka do drzew. Bushmen ma specjalne taśmy z pętlami (niestety jest to dość drogie). Inną opcją są taśmy z klamrą zaciskową (tanie, w sklepach budowlanych lub allegro). Ja wożę dwie: jedną 2m i drugą 3m długości. Dzięki temu mogę się wszędzie błyskawicznie powiesić. Taśmy są bardziej przyjazne dla drzew niż liny (nie wżynają się tak w korę) no i nie musisz się uczyć węzłów by je zawiesić 😀
Razem z hamakiem dostajesz 2 karabinki. Aby ich nie zgubić, przy pakowaniu trzymam je wpięte w hamak, podobnie jak linkę do wieszania moskitiery (ridgeline). Do karabinków często dowieszam torebkę z dodatkowymi linkami.
Gdy wieje wiatr warto zapiąć hamak na suwak – dzięki temu brzegi nie będą łopotać. Na co dzień wolę aby suwak był rozpięty, ale fajnie, że jest taka opcja. Jeśli nie potrzebujesz moskitiery, schowaj ją do pokrowca. Linka w hamaku pozwoli ci wyjąć ją w każdej chwili. Najlepiej trzymać pokrowiec zawsze na lince nośnej hamaku. Dzięki temu nigdy się nie zgubi!
Dodatkowo możesz spryskać hamak i moskitierę permetryną (np. Moskito Guard Textile)
Jeśli noc zapowiada się chłodniejsza, powieś pod hamakiem THERMO-Blanket. Albo Under quilt (są nawet do -12C). Bo w hamaku nawet w najcieplejszym śpiworze jest chłodno w plecy. Ale jak masz podpinkę, wyśpisz się w cieple.
Gdzie trzymać rzeczy?
Cały sprzęt biwakowy wożę w torbie kajakowej. Dzięki temu od razu wszystko mam pod ręką. Trzymam tam też torebkę z linkami / taśmami, śpiwór i ubranie termiczne.
Ale gdzie położyć plecak? Możesz dokupić hamak bagażowy czyli B-COVER™ Gear Sling. Dzięki temu wszystko jest pod ręką i zabezpieczone. Inną opcją są slingi (specjalne linki do powieszenia bagażu, dodatkowo poziomują hamak)
Na telefon, portfel, kluczyki od auta doskonale sprawdza się kieszonka wszyta w hamak. Jak potrzebuję schować więcej (np jeszcze aparat, power bank) to wkładam je w małą torebkę kajakową i przypinam pod zadaszeniem – jest niewidoczna z zewnątrz i w zasięgu dłoni.
Rzeczy, których nie potrzebuję mieć pod ręką, trzymam w workach kajakowych przypiętych na końcu hamaka. Gdyby ktoś chciał je odpiąć to pewnie potrąci hamak (co może mnie obudzić). Ale generalnie jeśli śpisz w hamaku na turystycznym szlaku to pewnie niewielkie szanse, że ktoś cię tu okradnie.
Hamak BushBed parametry
Dla tych, którzy lubią cyferki i konkrety:
- Długość 2,8m szerokość 1,4m
- W wyposażeniu są dwa karabinki, i 2 linki do wieszania hamaka
- W zestawie jest też 4 m linki do podwieszenia moskitiery (ridgeline)
- Waga, wraz z moskitierą, to zaledwie 0,65 kg
- Wytrzymałość na obciążenia – 200 kg.
Wpadnij do sklepu Bushmana (firmowy salon w Warszawie ul. Ogrodowa 7, lista sklepów partnerskich TUTAJ) i przekonaj się sam, jakie to uczucie – leżeć w wygodnym hamaku 😀
Najbardziej podoba mi się wielofunkcyjność całego zestawu (hamak, podpinka, tarp). W danym momencie dobieram to, co akurat jest mi potrzebne. I jestem absolutnie zakochana w tej wolności i bliskości przyrody, jakie daje nocowanie w hamaku!
(c) AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!