Góra Stołowa – kapryśna piękność Kapsztadu

Wznosi się nad miastem tworząc jego malowniczą oprawę. Zdaniem geologów Góra Stołowa jest jedną z najstarszych gór świata, a jej szczyt spłaszczył lodowiec. Miejscowi nazywali ją Hoeri 'kwaggo czyli Morska góra. Być może było to nawiązanie do chmur przewalających się przez szczyt, co wygląda jak wzburzone fale.

Chmury przewalają się przez spłaszczony szczyt.

Chmury przewalają się przez spłaszczony szczyt.

Góra Stołowa – spotkanie z legendą

To wymarzony cel całodziennej wycieczki, bo na szczycie jest prawie 500 tras turystycznych! Aby dostać się na górę można podjąć wędrówkę (wariant dla ambitnych, bo szczyt ma 1086 m) albo wjechać kolejką linową (ale tylko wtedy, gdy nie wieje za bardzo!).

Ta kolejka to prawdziwy cud inżynierii! Planowano jej budowę na początku XX w. ale wybuch wojny pokrzyżował te plany. Dopiero w 1929 r. udało się ją ukończyć i od tej pory przewiozła ponad 20 milionów ludzi!

Kolejka wygląda niesamowicie!

Kolejka wygląda niesamowicie!

Obecne wagoniki sprowadzone zostały ze Szwajcarii, a jadąc na górę nie sposób podziwiać jak inżynierom i budowniczym udało się ją zbudować na tak stromym zboczu! Jak wsiądziesz do środka, nie musisz przepychać się, by mieć jak najlepszy widok na miasto, bo podłoga się obraca wokół własnej osi. Nim wjedziesz na górę, zobaczysz wszystko dookoła!

Przez otwarte okna łatwiej robić zdjęcia.

Przez otwarte okna łatwiej robić zdjęcia.

OK, wysiadasz z kolejki i… jest zimno! I wietrznie! A jak masz pecha, to właśnie nadciągnęły chmury i niewiele widać! Niestety, ta góra jest bardzo chimeryczna. Czasem wita cię pięknym słońcem, by po godzinie zasnuć się chmurami.

Jeszcze przed chwilą było widać błękitne niebo...

Jeszcze przed chwilą było widać błękitne niebo…

... i wjeżdżamy w zimne chmury!

… i wjeżdżamy w zimne chmury!

Biada tym, których zwiodło ciepło słońca na dole. Będą się trzęśli z zimna, marząc, by czym prędzej wsiąść do wagoniku i zjechać do miasta. A że kolejka do kolejki bywa spora, mogą się rozgrzać w tutejszej restauracji i kawiarni, będącej najwyżej położoną w całej RPA.

Temperatura na górze nie rozpieszcza! Ale góralkom nie przeszkadza

Temperatura na górze nie rozpieszcza! Ale góralkom nie przeszkadza.

Jak dobrze, że ktoś z grupy miał wiśniówkę! Wasze zdrowie!

Jak dobrze, że ktoś z grupy miał wiśniówkę! Wasze zdrowie!

Jeśli jednak będzie pogodnie, z góry fantastycznie widać całe miasto. Waterfront, domki i biurowce oraz słynny Stadion Green Point zbudowany na mistrzostwa piłkarskie w 2010 r. A dalej, na morzu, widoczna jest wyspa Robben, gdzie przez 18 lat więziony był Nelson Mandela.

Panorama Kapsztadu z kolejki.

Panorama Kapsztadu z kolejki.

Ale nawet jeśli pogoda pokrzyżuje ci plany – nie martw się. Na szczycie możesz liczyć na sympatyczny komitet powitalny. Góralki przylądkowe wyglądają niczym skrzyżowanie świstaka ze świnką morską. Są przesympatyczne!

Góralek - mistrz przetrwania w górach!

Góralek – mistrz przetrwania w górach!

Jeśli będziesz mieć dużo (naprawdę dużo!) szczęścia może zobaczysz mangusty, jeżozwierza, żbika lub koziołka skalnego. Oczywiście żadnych nie wolno głaskać ani dokarmiać, bo jesteśmy na terenie Parku Narodowego Góry Stołowej (Table Mountain National Park).

Góra Stołowa jest widoczna z każdego miejsca w mieście.

Góra Stołowa jest widoczna z każdego miejsca w mieście.

Patchwork z atrakcjami RPA - jest winnica i Góra Stołowa.

Patchwork z atrakcjami RPA – jest winnica i Góra Stołowa.

Nic dziwnego, że Góra Stołowa jest symbolem miasta. Jej wizerunek znajdziemy na na fladze Kapsztadu i niezliczonych pamiątkach. To chyba także jedyna góra na Ziemi, która doczekała się upamiętnienia w kosmosie! Gwiazdozbiór Góry Stołowej (Mensa) został oznaczony na mapach nieba w połowie XVIII w.

Góra Stołowa - konstelacja Mensa.

Góra Stołowa – konstelacja Mensa.

Przeczytaj o pingwinach z plaży Boulders w RPA.
Zajrzyj na portal Travelnamibia, by dowiedzieć się o sąsiedniej Namibii.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz