Flaming – ptak zrodzony z ognia

W legendach ptakami z ognia były feniksy, ale z płomieniami (dosłownie!) związany jest też flaming.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Jedziesz na safari? Ten artykuł w formie PDF możesz wydrukować lub wgrać w telefon i zabrać ze sobą w podróż!

Wyglądały zjawiskowo. Różowa chmura leciała skrajem Pustyni Namib i Atlantyku, wśród wszechobecnej pustki. Być może ich szósty zmysł powiedział im właśnie, że setki kilometrów stąd deszcz utworzył jezioro pełne jedzenia?

Flamingi nad Pustynią Namib.

Flamingi nad Pustynią Namib.

Płomienne flamingi

Po polsku nazywane są czerwonakami, natomiast nazwa flaming pochodzi z łacińskiego słowa flamma – płomień. Ten płomień znajdziemy też w różnych językach: flamingo (angielski, duński, szwedzki, portugalski, estoński, fiński),
flamant (francuski), flamenco (hiszpański), flamingó (węgierski), flæmingi (islandzki), фламинго (rosyjski).

Równie ciekawa jest nazwa łacińska, gdzie rodzina tych ptaków nazywana jest phoenicopteridae czyli dosłownie tłumacząc: skrzydła Feniksa. A najpopularniejszy flaming różowy (zamieszkujący Afrykę, Europę i Azję) to po łacinie phoenicopterus roseus – czyli różowe skrzydło Feniksa.

Skrzydło Feniksa - trafna nazwa!

Skrzydło Feniksa – trafna nazwa!

Szczerze mówiąc kiedyś ich nie rozróżniałam, ale na przykład mały od różowego różni się znacznie! Oba można zobaczyć m.in. przy promenadzie w Walvis Bay (Namibia) i paradoksalnie to ten mały, jest często bardziej różowy, a rozpoznać go najprościej po krótszej szyi.

Stado flamingów małych.

Stado flamingów małych.

Ten filmik nakręciłam w Walvis Bay (Namibia). Jak widać towarzystwo było bardzo zajęte posiłkiem :D.
Uda ci się odróżnić flamingi małe od różowych? 😉

Obecnie na świecie żyje 6 gatunków z czego:

  • 2 (flaming mały i flaming różowy) występują w Afryce
  • 3 występują w Ameryce Południowej
  • 1 (flaming karmazynowy) żyje w Ameryce Płd, środkowej na Karaibach i na Florydzie
Flaming karmazynowy - zoo w Chorzowie.

Flaming karmazynowy – zoo w Chorzowie.

Kolor życia

Charakterystyczny kolor piór związany jest z dietą oraz… miłością. Otóż z natury ich pióra są białe, jednak im więcej karotenoidów jest w ich pożywieniu – tym bardziej stają się różowe.

Wytwarzają też tłuszcz z karotenidami wzmacniający ich kolory. A im bardziej różowy jest samiec, tym większym cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej. Powodzenie to sprawa życiowej wagi, bo flamingi dobierają się w pary na całe życie.

Ptaki lecą zawsze w grupie.

Ptaki lecą zawsze w grupie.

Potem wspólnie budują rodzinne gniazdo, co w ich przypadku oznacza kopiec z mułu, piasku i kamyków, gdzie samica składa zwykle jedno jajo. Po około miesiącu wysiadywania na przemian przez oboje rodziców wykluwa się szara puchata kulka.

Maluszek ma dziób nie przystosowany do filtrowania w wodzie, jest więc karmiony ptasim mlekiem. Co w praktyce oznacza wydzielinę z wola rodziców (smacznego!). Aby zaś dziecię nabrało odpowiedniego koloru rodzice wydzielają w tłuszczu karotenoidy, którym karmią swoje pisklęta. Dzięki temu maluchy stają się powoli różowe a ich rodzice coraz bledsi…

Gdy maluchy podrosną, spędzają czas w żłobkach, czyli grupach rówieśników. A ponieważ jeszcze marnie im idzie samodzielność, rodzice je dokarmiają – znalezienie własnej pociechy w tłumie innych to nie lada wyczyn! Po trzech miesiącach młode są gotowe na wyzwania dorosłości.

Flamingi żyją dość długo: do 30 lat na wolności i ponad 40 w niewoli. Dobierają się w pary na całe życie.

Żerowisko - zatoka przy promenadzie w Walvis Bay.

Żerowisko – zatoka przy promenadzie w Walvis Bay.

Ptak pustyni

Pierwszy raz na pustyni zobaczyłam je jadąc z Sesriem do Walvis Bay. Kilka kilometrów przed miastem są solniska. Część wykorzystywana jest do pozyskiwania soli, ale niewielkie oczka wodne to królestwo ptaków.

Wyglądały zjawiskowo: różowe punkty na tle żółtych wydm! Dopóki siedzieliśmy w aucie, nie zwracały na nas uwagi, jedna wystarczyło otworzyć drzwi, by poderwały się do lotu.

Flamingi na tle wydm pustyni Namib - okolice Walvis Bay.

Flamingi na tle wydm pustyni Namib – okolice Walvis Bay.

Gdy zbliżysz się za bardzo - ptaki odlecą...

Gdy zbliżysz się za bardzo – ptaki odlecą…

Przeżycie zależy od refleksu. Gdy w pobliżu stada pojawi się szakal lub hiena – lepiej uważać! Dlatego bezpieczniej jest żerować dalej od brzegu, gdzie drapieżniki nie stanowią zagrożenia.

Podczas podróży przez Botswanę miałam nadzieję spotkać je na solniskach Makgadikgadi. Co kilka lat wypełniają się wodą i są wtedy gwarnym miejscem, gdzie rodzą się maluchy. To kolejny z sekretów flamingów: potrafią wyczuć gdzie pojawiła się woda i przelecieć nawet setki kilometrów do jezior utworzonych przez deszcze!

Niestety nie trafiłam we właściwy rok i na pocieszenie pozostał mi film dokumentalny BBC z narracją Davida Attenborough (koniecznie zobaczcie też końcówkę po napisach!)

Mistrzowie równowagi

Te ptaki nie tylko ciekawie wyglądają, ale też oryginalnie żerują. Ich dzioby to mistrzowskie dzieło natury: otóż zasysają wodę do dzioba, w którym ją filtrują i gdzie na wypukłościach osadzają się glony, skorupiaki, mięczaki… Jak trafią się fragmenty roślin czy nasiona to też nimi nie pogardzą!

Posiłki jemy z głową w dole!

Posiłki jemy z głową w dole!

Aby jednak było trudniej – ptaki wodzą górną częścią dziobu po dnie! Zaś niekiedy stojąc na płytkiej wodzie przebierają nogami, co wygląda jakby truchtały w miejscu. W ten sposób wzburzają dno, dzięki czemu łatwiej złapać coś w dziób! Ich niezwykły sposób żerowania sfilmowano pod wodą w zoo San Diego:

Od flamingów jogini mogliby się uczyć jak z jednej strony „wyginać śmiało ciało” (a przynajmniej szyję!), a z drugiej – jak ćwiczyć cierpliwość stojąc na jednej nodze. Przez długi czas badacze nie byli zgodni co do przyczyny. Wydawało się, że to szybsza strategia na wypadek ucieczki, jednak okazało się, że przyczyną jest… termoregulacja.

Otóż żerując godzinami w wodzie (nawet na pustyni!) ich ciało się wychładza. Gdy odpoczywają na jednej nodze unikają wyziębienia!

Nie przeszkadzać! Odpoczywam!

Nie przeszkadzać! Odpoczywam!

Wyginam śmiało szyję...

Wyginam śmiało szyję…

Ciekawostki

  • W Egipcie ten ptak był uosobieniem boga słońca – Ra.
  • Szacuje się, iż w Stanach Zjednoczonych jest więcej plastikowych flamingów niż prawdziwych. Ten ptak jest symbolem Florydy, a jednym z najsłynniejszych kasyn w Las Vegas jest Flamingo.
  • Najstarszym ptakiem był Greater, który przeżył ponad 80 lat w Adelaide ZOO (Australia).
  • Największa kolonia lęgowa flamingów w Europie jest w Camargue (Francja) w delcie Rodanu.
  • Mimo sporego wzrostu (flamingi różowe nawet do 150 cm) te ptaki są lekkie. Ważą 2-3 kilogramy.
  • Pod ogonem ptaki mają gruczoł, wydzielający specjalny tłuszcz pomagający zachować im kolor.
  • Ptaki żyją w stadach. Największe (np. nad jez. Bogoria w Kenii) liczą nawet do miliona osobników! Zobacz je na tym filmie:

Gotowe do odlotu!

Gotowe do odlotu!

Jeśli interesują cię ptaki zajrzyj do moich wpisów o pelikanie, perlicy, strusiu, sępie i pięciu ciekawych ptakach Namibii (oraz gdzie je spotkać!). Przeczytaj też wpis o książce „Pióra. Ewolucja cudu natury„.

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz