Oko ma 5 cm średnicy!

Struś – 12 ciekawostek o największych ptakach

Struś jaki jest – każdy widzi. Dostojnie przechadza się w poszukiwaniu jedzenia, jednak gdy poczuje się zagrożony – potrafi błyskawicznie uciekać. Jest przy tym stworzeniem naprawdę niezwykłym i… mało znanym! Oto kilka ciekawostek z życia strusi.

{ez-toc]

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Jedziesz na safari? Ten artykuł w formie PDF możesz wydrukować lub wgrać w telefon i zabrać ze sobą w podróż!

Małe strusie.

Małe strusie.

Głowa w piasku?

Czasem ktoś coś napisze, a potem inni powtarzają tę informację bez sprawdzenia jej prawdziwości. Tak było z Herodotem, opisującym ptaki w paszczy krokodyla (co jednak okazało się totalnym fake news). Natomiast rzymski historyk z I w. Pilniusz Starszy napisał: „strusie, gdy wetkną głowę i szyję w krzaki, wyobrażają sobie, że całe ich ciało jest ukryte„.

Fakt: strusie wtykają dziób w piasek, ale bynajmniej nie po to by się chować, lecz by łykać… kamienie! Te ptaki mogą mieć w żołądku nawet 1 kg kamieni! I oczywiście taka dieta w ich przypadku ma sens!

Co by tu w dziób łyknąć?

Co by tu w dziób łyknąć?

Mieć strusi żołądek

Dieta tych ptaków składa się z tak suchych i twardych roślin, że potrzebują wsparcia by je strawić. Nie na darmo zatem mówi się, że ktoś ma „strusi żołądek” czyli, że może jeść różne rzeczy i mu nie szkodzą! Poza tym strusie jedzą liście, trawy, kwiaty, owoce a okazjonalnie też insekty.

Choć w przypadku strusi łykanie kamieni omal nie doprowadziło do zagłady gatunku! Gdy w Namibii odkryto w żołądku ptaka diamenty – zaczęło się polowanie na strusie, licząc na znalezienie cennych kamieni. Na szczęście dla strusi okazało się, że jednak diamenty łykają przypadkowo….

Rodzice i dorastające dzieci.

Rodzice i dorastające dzieci.

Oko większe niż mózg?

To prawda! Te ptaki mają oczy o średnicy pięciu centymetrów. To największe oczy nie tylko wśród ptaków lecz wszystkich zwierząt lądowych! A że głowa strusia jest malutka, więc miejsca na mózg nie ma za wiele.

Nie szkodzi! Mały mózg wcale nie oznacza, że to stworzenie o małym rozumku! Za to wzrok strusie mają doskonały: widzą na odległość nawet 5 km! Często też mieszają się ze stadami gnu i zebr co zwiększa szanse na ostrzeżenie przed drapieżnikiem.

Oko ma 5 cm średnicy!

Oko ma 5 cm średnicy!

Największe z ptaków

Dzięki swym rozmiarom mają pierwsze miejsce na podium. Samce mierzą między 2-2.8 metra wysokości i ważą ok 115 kg, zaś samice mają między 1,7 – 2 metry i ważą ok 100 kg. W obu przypadkach połowa wzrostu przypada na szyję!

Ceną za tę wagę i wysokość jest bycie nielotem. Owszem, strusie mają skrzydła, ale służą im one do ogrzewania łysych ud oraz do ochrony piskląt przed słońcem. No i do uwodzenia: podczas zalotów samiec rozkłada je szeroko i wykonuje swoisty taniec.

Tak duże stado to rzadkość.

Tak duże stado to rzadkość.

Zachwycające pióra

Samce są czarno-białe, samice – brązowo-białe. Słynne pióra wykorzystywane w rewiach pochodzą z ogromnej ilości strusi, bo każdy ptak ma tylko kilka tak ozdobnych piór w ogonie i w skrzydłach. Używa się ich także do zdobień kapeluszy (niegdyś było to bardzo modne!). Pióra strusi nie mają tycich haczyków, dzięki którym powierzchnia pióra jest gładka, lecz są puszyste, bo służą do izolacji termicznej.

Co ciekawe wiele muzeów używa miotełek ze strusich piór od odkurzania najcenniejszych eksponatów. Te pióra są naprawdę niezwykle delikatne!

Wachlarz ze strusich piór.

Mistrzowie sprintu

Afrykański struś potrafi rozpędzić się do 70 km na godzinę! Australijski emu osiąga „tylko” 48 km/h a Usain Bolt – najszybszy człowiek świata rozpędza się do 45 km/h. Tyle, że człowiek robi to na krótkim sprincie, podczas gdy struś może biec z szybkością ponad 50 km/h nawet przez godzinę!

Im więcej gatunków - tym bezpieczniej.

Im więcej gatunków – tym bezpieczniej.

Zabójcze nogi

Wyglądają jak nogi sprintera na sterydach: łyse i umięśnione. Ich łapy (jako jednych ptaków!) są zakończone dwoma palcami (u ptaków zwykle są to 3 lub 4). Szczerze mówiąc jak się przyjrzeć jego łapom to wyglądają jak u prehistorycznego stwora!

Nogi strusia to jego tajna broń: nie tylko dzięki nim może szybko uciekać, ale też kopnięciem potrafi zabić lwa! Pani strusiowa wykorzystuje też nogi, by wykopać (dosłownie!) niechciane jaja z gniazda…

Moc w tych nogach jest ogromna!

Moc w tych nogach jest ogromna!

Szczęśliwy związek: on i one

Gdy on spotka wybrankę serca uderza skrzydłami, kołysze głową i robi wszystko, by ją uwieść. Gdy ona w końcu ulegnie jego urokowi – mają szansę zostać rodzicami. Tyle, że on aby zapewnić ciągłość rodu robi skok w bok i z czasem ma całkiem spory harem nawet kilku samic. Co jego wybrance nie przeszkadza. Dlaczego?

Ona jako prawowita partnerka składa jaja w środku gniazda (czyli oczyszczonym placyku). Jaja pozostałych samic składane są później, jeśli jest ich za dużo by je wysiedzieć, samica może je wykopać poza gniazdo. To jej polisa ubezpieczeniowa: jeśli przyjdzie hiena, najpierw zje jaja złożone przez inne samice…

On i ona - czas zalotów!

On i ona – czas zalotów!

Pan struś w zalotach.

Pan struś w zalotach.

Jajo strusia

To prawdziwy gigant! Pojedyncze waży nawet 2 kg i zmieściłoby w sobie ponad 20 kurzych jaj! Wysiadywaniem (trwającym do 6 tygodni!) para dzieli się sprawiedliwie: on siedzi na gnieździe w nocy (gdy jest bardziej niebezpiecznie), ona za dnia (gdy łatwiej kontrolować otoczenie). Natomiast kochanki nie biorą udziału w wysiadywaniu.

Strusie jajo ma też bardzo twardą skorupę: od wieków Afrykańczycy tworzyli z nich dekoracje. Jedne z najpiękniejszych tworzy lud San (Buszmeni) z Kalahari. W sklepach z pamiątkami można też znaleźć lampy ze strusich jaj. Wyglądają przepięknie, zwłaszcza, gdy są artystycznie wyrzeźbione!

Lampa z jaja strusia.

Lampa z jaja strusia.

Kobieta z ludu San w dekoracjach z nasion i skorupek strusich jaj.

Kobieta z ludu San w dekoracjach z nasion i skorupek strusich jaj.

Maluchy i tata

Strusie to zagniazdowniki czyli ptaki, których młode od razu po wykluciu opuszczają gniazdo. Nie ma czasu do stracenia: rodzice nie są w stanie ich wykarmić a przede wszystkim – napoić. Zatem maluchy trzeba zaprowadzić do wody.

W bezpiecznym dotarciu do wodopoju pomaga „wdrukowanie” (wpojenie). Pierwszą rzecz, jaką dzieci zobaczą po wykluciu, będą traktować jako rodzica. A że zwykle są to masywne nogi taty (rzadziej mamy, bo to tata opiekuje się młodymi!) – więc maluchy za nimi ruszają w świat! Nogi zaprowadzą je do wody, a w razie potrzeby – obronią przed drapieżnikami!

Rodzice z dziećmi.

Rodzice z dziećmi.

Życie bez wody?

Dla maluchów dotarcie do wody to być albo nie być. Dorosłe osobniki radzą sobie z jej brakiem znacznie lepiej. Wystarczy im wilgoć zawarta w pokarmie, w tym celu jedzą nawet wilczomlecze, które dla ludzi są trujące, ale strusiom nie szkodzą! Choć oczywiście gdy znajdą oczko wodne to chętnie się napiją.

Struś na pustyni Namib.

Struś na pustyni Namib.

Długowieczne i gorącokrwiste

Strusie potrafią żyć bardzo długo: nawet ponad 70 lat! Jednak na wolności rzadko udaje im się dożyć tak sędziwego wieku. W długowieczności nie pomagają temperatury: na terenach gdzie żyją często upały przekraczają +50°C! W takiej sytuacji ptaki potrafią podnieść temperaturę swego ciała do +40°C i przeżyć tak kilka godzin!

W Afryce bywa naprawdę gorąco!

W Afryce bywa naprawdę gorąco!

Struś: gatunki

Struś (po angielsku: common ostrich) po polsku prawidłowo nazywa się „struś czerwonoskóry”. Wyróżnia się cztery podgatunki (ale jak nie jesteś ornitologiem, to na każdego z nich możesz mówić po prostu „struś):

  • struś syryjski (gatunek wymarły ok. 1940 r.)
  • struś czerwonoskóry
  • struś masajski
  • struś brązowosterny
Mapa występowania gatunków strusia (wikipedia).

Mapa występowania gatunków strusia (wikipedia).

Jest też struś afrykański czarny, ale to mieszaniec.  A strusie w Australii? Zostały tam przywiezione z Afryki! I jeszcze ciekawostka: czasem można zobaczyć strusia jak zjada coś większego – na przykład suchy owoc – i to jedzenie „wędruje” przez jego szyję!

Struś zjadający owoce marakui :D

Struś zjadający owoce marakui 😀

Zakochany struś ma intensywnie czerwoną szyję i nogi.

Zakochany struś ma intensywnie czerwoną szyję i nogi.

Przeczytaj inne wpisy o ptakach: zabieganej perlicy, świętych sępach, płomiennych flamingachciekawych ptakach Namibii Przeczytaj jak będzie wyglądać safari po COVID oraz co zabrać ze sobą do auta na safari.

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz