Kobus – bardzo afrykańskie nazwisko.

– Jestem Ana Kobus. Jak Kobus Wiese. – tak często się przedstawiam w RPA. W oku rozmówcy błysk: – Serio? ON jest twoją rodziną?!

W RPA nazwisko "Kobus" jest dość popularne.Muszę wam powiedzieć, że Jakobus Johannes „Kobus” Wiese jest legendą w RPA. To właśnie jego zagranie zdecydowało o wygranej drużyny rugby przeciwko Nowej Zelandii w 1995 r. Historyczny mecz opisany został w książce „Igrając z wrogiem”, a na jej podstawie powstał film „Niepokonany” (Invictus) z Morganem Freemanem jako Nelsonem Mandelą i Mattem Damonem jako kapitanem narodowej drużyny rugby. Film i książka warte Twej uwagi, bo pięknie pokazują RPA w przełomowym momencie próby zjednoczenia narodu.

Zatem gdy widzę ten błysk w oczach rozmówcy muszę potem uczciwie dodać, że jestem z Polski, ale kto wie – może jakoś ze słynnym Jakobusem jestem spokrewniona 🙂

Kobus w Polsce i Afryce

W Polsce osób o tym nazwisku jest sporo – na FB znajdziecie nawet grupę „Klan nazwiska Kobus”! Rogale od Kobusa (piekarnia w Ciechanowie) podaliśmy na naszym weselu, konto mieliśmy w banku, którego dyrektorką była pani Kobus (zupełnie niespokrewniona z nami!), kiedyś występowałam o zgodę na zdjęcia w instytucji której szefował pan Kobus…

Kob żółty z Ugandy.

Kob żółty z Ugandy.

A w Afryce? Okazuje się, że Kobusy mają się tu nieźle! Bowiem „Kobus” to łacińska nazwa antylop zwanych po polsku kobami. Narodowym zwierzęciem Ugandy jest kob żółty: po łacinie Kobus kob. A fotografowany wielokrotnie w Namibii kob śniady to Kobus ellipsiprymnus. Jest jeszcze kob moczarowy (Kobus leche) i kob lirorogi (Kobus vardonii). Ale Kobusy to nie tylko antylopy.

Kobusów jak kusych psów (jak mówią w Poznaniu!)

Kobusów jak kusych psów (jak mówią w Poznaniu!)

W rządzie Namibii w departamencie rolnictwa jest pan Kobus Bothma, w rządzie RPA są panowie Kobus Tait i Kobus Visser, zaś pan Kobus Faasen pracuje w tamtejszym departamencie kultury i sportu.

Prognozę pogody też podaje Kobus :)

Prognozę pogody też podaje Kobus 🙂

W Namibii przy pomniku Dorsland Trek (upamiętniającym wędrówkę Burów do Angoli) potomkowie dawnych osadników zostawiają kamyki z nazwiskami bliskich. Wśród nich też znaleźliśmy kilku bardzo dalekich kuzynów.

Pomnik Dorsland Trek w Namibii.

Pomnik Dorsland Trek w Namibii.

O ile jednak w Afryce przedstawiam się skróconą wersją – o tyle w Polsce mam unikalne nazwisko. Jeśli wpiszecie Anna Olej-Kobus – jestem jedna jedyna 😀

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!

Przeczytaj kim jestem: „AfrykAnka czyli kto?
Kobusy w działaniu: zajrzyj na nasz blog o Namibii!


(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz