Biebrza potrafi zauroczyć. O tych, którzy osiedlili się tu na stałe mówi się żartobliwie „biebrznięci”. Ot, coś im w głowie się zmieniło i zamiast uroków cywilizacji wybrali życie w tutejszej głuszy.
Wystarczy tu jednak przyjechać tu na kilka dni i człowiek zaczyna rozumieć ich wybór. Bo jak tu się nie zachwycać, gdy przez okno widać barwne łąki, pod dom podchodzą łosie by skubać owoce z jabłoni, a zamiast budzika co rano mamy ptasi koncert.
Jedno z haseł zachęcających do przyjazdu tutaj brzmi: „Bagna wciągają”! Dosłownie, choć jeśli będziemy wędrować wytyczonymi ścieżkami, niebezpieczeństwo nam nie grozi. Na niektórych szlakach nie warto przejmować się mokrymi nogami, a zamiast kaloszy, które ciężko wyciąga się z błota, lepiej jest założyć dobrze zasznurowane trampki. Wspomnienia z takiego spaceru – bezcenne!
![Krzysztof dał się wciągnąć!](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP00035_051.jpg)
Krzysztof dał się wciągnąć!
Tam, gdzie milion gwiazd
Równie niezwykłe bywają tutejsze agroturystyki: położone z dala od cywilizacji, za to blisko natury. Zagroda Kuwasy swą nazwę wywodzi od biebrzańskich ostępów, omijanych niegdyś przez ludzi z obawy przez niebezpieczeństwami czającymi się w mokradłach. Dziś jedyne niebezpieczeństwo jakie na nas tu czeka to ryzyko straty serca dla urody przyrody wokół.
![Wiosenne rozlewiska.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/Burzyn_TP09257.jpg)
Wiosenne rozlewiska.
Zaś gdy Rumcajs budował swój Dworek na Końcu Świata w Kopytkowie faktycznie był to koniec świata, a wszyscy pukali się w głowę. Bo kto by w taką dzicz przyjeżdżał? A jednak przyjeżdżają. I zachwycają się wielogwiazdkowym noclegiem, bo żaden luksusowy hotel nie umywa się do nieba roziskrzonego milionami gwiazd.
Powrót do przeszłości zainspirował powstanie Mamuciej Doliny: miejsca, gdzie możemy poczuć się jak w czasach z epoki kamienia. I porzuciwszy elektroniczne gadgety choć na chwilę zakosztować życia zgodnie z rytmem natury.
Biebrza – magia wschodu
Trzeba przyznać, że to nie miejsce dla śpiochów. Gdy byłam tu z Kasią Mazurkiewicz pobudki miałyśmy przed czwartą rano! Za to w nagrodę czekały nas bajeczne wschody słońca. Oglądanie ich to jak bycie w środku filmu przyrodniczego. Między pojedynczymi drzewami opadają złoto-czerwone mgły, ptaki witają dzień śpiewnym koncertem…
Najlepsze miejsca do zachwytów nad porannym spektaklem natury to skarpa w Burzynie i Góra Strękowa. Ta ostatnia jest wzniesieniem nieopodal wioski Strękowa Góra, w której zobaczymy pomnik… śledzia. Co bałtycka ryba tu robi? Upamiętnia w żartobliwy sposób tutejszy styl mówienia, zwany śledzikowaniem.
![Wschód z Góry Strękowej.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP00035_028_TP.jpg)
Wschód z Góry Strękowej.
Jedź łośtrożnie!
Biebrzę poznawać można z wody, jeżdżąc rowerem lub wędrując pieszo. Często między kolejnymi atrakcjami jedzie się autem: Carska Droga jest jedyną drogą dostępną samochodom, przecinającą większą część parku od Strękowej Góry do Twierdzy Osowiec koło Goniądza. Jadąc nią warto wziąć sobie do serca ostrzegawcze tabliczki: „Jedź łośtrożnie”.
![Uważaj na łosiostradzie!](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/Biebrzanski_PN_TP04228.jpg)
Uważaj na łosiostradzie!
Spotkanie z łosiem to wspaniała przygoda, ale gdy zwierzak znienacka wyskoczy nam na drogę może się to źle skończyć! Na szczęście wystarczy jechać przepisowo i rozglądać się wokół. W nagrodę możemy liczyć na niepozowany portret łosia, patrzącego ze zdumieniem co za dziwny stwór wjechał w jego królestwo.
Król bagien zamiast korony nosi poroże, które co roku mu odrasta. Największe osiągają rozpiętość 2 m. i wagę do 20 kg! Młode łosie, z racji cienkiego poroża są nazywane „badylarzami”, zaś te dorosłe, u których poroże przypomina szerokie łopaty to „łopatacze”.
![Zimą łatwiej o bliskie spotkanie.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP01819_1151_AOKK.jpg)
Zimą łatwiej o bliskie spotkanie.
Warto wiedzieć:
- W wiosce Kapice jest unikalne muzeum Wilcze Wrota gdzie dowiesz się wiele ciekawego o wilkach.
- Aby podglądać zwierzęta w naturze warto wybrać się z przewodnikiem.
- Wycieczki (także foto safari) organizuje m. in. Biuro Turystyki Aktywnej LA-VENTURA, Katarzyna Ramotowska Biebrza Eco-Travel i Andrzej Raczkowki „Rumcajs” z Dworku na Końcu Świata.
- Zobacz Twierdzę Osowiec – między fortami są wytyczone szlaki turystyczne.
Noclegi:
- Zagroda Kuwasy Woźnawieś 30a – słynie z kuchni domowej i pysznych dań.
- Dworek na Końcu Świata Kopytkowo – można też wynająć tu tratwy, canoe, kajaki.
Dolina i Bagna Biebrzy są laureatem konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Destynacje Turystyczne EDEN.
![Prawdziwa przygoda!](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/Biebrza_Grzedy_rowery_TP07233.jpg)
Prawdziwa przygoda!
![Na rowerze mama - trochę zwariowana :)](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/Biebrza_Grzedy_rowery_TP08770.jpg)
Na rowerze mama – trochę zwariowana 🙂
![Łódź pychówka na rozlewiskach.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP00035_095m_TP.jpg)
Łódź pychówka na rozlewiskach.
![Biebrza wiosną - brodziec "Ankus Africanus"](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP00035_6311_TP.jpg)
Biebrza wiosną – brodziec „Ankus Africanus”
![Bociani patrol.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/TP00035_6405_TP.jpg)
Bociani patrol.
![Bociani patrol.](https://afrykanka.pl/wp-content/uploads/2019/09/Biebrza_rozlewiska_TP06905.jpg)
Pożegnanie dnia.
Zajrzyj do kalendarza pokazów – może niebawem będziemy w Twej okolicy?
(c) AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!