Paul Simon – „Graceland” – historia niezwykłej płyty

RPA

– Nagramy to w RPA – Paul Simon miał pomysł, by tam właśnie nagrać nową płytę „Graceland”. Pomysł dla współpracowników i fanów co najmniej kontrowersyjny. Bo jak to – w RPA? Toż to zły, zły kraj apartheidu, który jest na wszystkich możliwych czarnych listach – a on zrobi tam album? Przecież RPA bojkotujemy kulturalnie, ekonomicznie i jak tylko się da! Nie ma takiego miejsca jak RPA!

Muzyczna podróż

To nie mogło się udać. Zwłaszcza, że teksty Paula w żaden sposób nie były politycznie zaangażowane. W żadnej z piosenek nie potępiał apartheidu. Idealny łup na żer tabloidów.

Paul Simon się uparł. Co więcej – uparł się, by miejscowym muzykom zapłacić normalne stawki muzyków sesyjnych z USA. Po kilkaset dolarów dziennie. Jaka to fortuna w takim kraju (dla jego ówczesnych obywateli drugiej kategorii) nie trzeba pisać, ale dla mnie w tej historii najbardziej poruszające jest to, że nie poszedł na łatwiznę, nie poszedł na skróty.

„Graceland” – muzyka ponad podziałami

Miał wizję i konsekwentnie ją zrealizował. Pokazał światu piękno muzyki Afryki Południowej, granej przez ludzi żyjących tymi rytmami (między innymi w albumie wystąpił Ladysmith Black Mambazo). Wydany w sierpniu 1986 roku album „Graceland” (po początkowej medialnej burzy) stał się gigantycznym komercyjnym sukcesem i uświadamiał najprostszą prawdę: że muzyka naprawdę może łączyć ludzi. Nagrody i milionowe nakłady były tego najlepszym potwierdzeniem.

Jedyna rzecz, której w tej płycie nie rozumiem to okładka. Jest na niej etiopski malunek z XV w. (ze zbiorów Peabody Essex Museum). Gdzie RPA a gdzie Etiopia? To jakby nagrania z Hiszpanii ilustrować malarstwem ze Skandynawii!

Tu zobaczycie i posłuchacie jednej z moich ulubionych piosenek z tej płyty (koniecznie obejrzyjcie do końca!):

A tu nagranie „Homeless” z koncertu w Hyde Park:

Więcej zdjęć z Afryki? Zajrzyj na stronę TravelNamibia.pl. Przeczytaj historię pieśni Siyahamba, kto naprawdę skomponował piosenkę Wimbawe z Króla lwa oraz o pięknej pieśni Shosholoza.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz