Zapraszam na wyjątkową wyprawę przyrodniczą w ikoniczne miejsca Tanzanii: do Serengeti i Ngorongoro, z polskimi przewodnikami: Anką Olej-Kobus, autorką książki „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” oraz Arturem Stankiewiczem, wybitnym fotografem i znawcą afrykańskiej przyrody. Ten wyjazd jest niczym film przyrodniczy na żywo: to tak, jakbyście pojechali na safari z Krystyną Czubówną i Davidem Attenborough!
Spis treści:

Stado gnu w okolicy jeziora Ndutu. Fot. Artur Stankiewicz
Atrakcje wyjazdu
- Ogromne stada gnu i zebr z maluchami wokół jeziora Ndutu
- Wielkie koty i inne drapieżniki polujące nad jeziorem Ndutu
- Lwy na kopjes i lamparty na drzewach w Central Serengeti
- Unikalna i dzika przyroda krateru Ngorongoro
- Epickie i dramatyczne krajobrazy
- Intymne doświadczenie afrykańskiej przyrody w ikonicznych miejscach
- Noclegi w komfortowych i przestronnych namiotach safari z łazienkami
- Pomiędzy safari odpoczynek na kameralnych, luksusowych campach
- Formuła wyjazdu: all inclusive (w tym drinki i pranie)
- Brak ukrytych i dodatkowych kosztów
Zawitamy w trzy fantastyczne przyrodniczo miejsca w Tanzanii – tereny wokół jeziora Ndutu i jeziora Masek na południe od parku narodowego Serengeti, gdzie w tym okresie roku przebywają ogromne stada gnu i innych kopytnych rodząc dziesiątki tysięcy młodych antylop, następnie spędzimy czas w środkowym Serengeti gdzie będziemy szukać wielkich kotów na potężnych granitowych skalach zwanych ‘kopje’ – scen niczym z filmu Król Lew, a zakończymy popołudniową i poranną wizytą w słynnej wulkanicznej kalderze Ngorongoro, z noclegiem na krawędzi krateru. Wybrane miejsca i campy nie są przypadkowe, są to miejsca sprawdzone gwarantujące bliskość z naturą i świetny standard wypoczynkowy.
Nasz wyjazd to nie jest objazdówką ze zmianą miejsca co noc, bowiem chcemy maksimum czasu spędzić na obserwacji zwierząt i doświadczyć w pełni fascynującego bogactwa afrykańskiej przyrody. To jedyny taki program, skierowany nie tylko do fotografów, lecz dla każdej osoby, chcącej przeżyć wyjątkowe safari w sercu dzikiej przyrody Tanzanii.

Walka hipopotamów z Serengeti. Fot. Artur Stankiewicz.
Dla kogo
- Dla każdego, kto chciałby przeżyć safari skoncentrowane na obserwacji dzikiej przyrody w towarzystwie doskonałych przewodników oraz ze starannie dobranymi, sprawdzonymi i wygodnymi miejscami noclegowymi prowadzonymi przez pełnych pasji przewodników.
- Dla osób chcących doświadczyć w pełni piękna afrykańskiej przyrody w najciekawszych miejscach i o najlepszej porze do obserwacji i robienia zdjęć – spędzamy czas z przyrodą nie zmieniając codziennie miejsc noclegowych.
- Miłośnicy fotografii, a także osoby niebędące fotografami, które chciałyby uchwycić niesamowite chwile życia zwierząt w naturze, aby dzielić się nimi i wspominać je przez wiele lat.
- Czekają nas niezliczone okazje do uchwycenia niesamowitych zdjęć i klipów wideo na kamerze, smartfonie lub po prostu w pamięci.

Lwia rodzina z Serengeti. Fot. Afrut Stankiewicz.
Charakter wyjazdu
- Chcemy jak najwięcej czasu spędzić wśród dzikiej przyrody, szukając wspaniałych momentów do obserwacji, rozumiejąc zachowania zwierząt, spędzając czas z dziką przyrodą, a nie „polując” na gatunki. Dlatego na safari wstajemy wcześnie, aby wyjechać przed wschodem słońca i żeby „złapać akcję” czyli obserwować zwierzęta podczas ich aktywności. Przed wyjazdem na safari mamy kawę/herbatę i przekąski oraz bierzemy śniadanie ze sobą, które spożywamy ok 9 am w terenie.
- Na obiad (lunch) będziemy wracać do campu, chyba że robimy transfer miedzy campami kiedy to będziemy mieli spakowany lunch, a czas przejazdu poświęcamy na safari, aby nie przegapić wyjątkowych chwil z życia zwierząt do obserwacji.
- Spędzamy maksymalnie dużo czasu na obserwacji zwierząt, tracąc go jak najmniej na przejazdy – dlatego nie zwiedzamy kilku różnych parków narodowych, lecz koncentrujemy się na najciekawszych przyrodniczo miejscach.
- Formuła wyjazdu pozwala na zrobienie jak najlepszych zdjęć (o wschodzie, zachodzie słońca, zwierząt w akcji), ale aby wziąć w niej udział nie musisz być profesjonalnym fotografem. Możesz zabrać teleobiektyw lub komórkę – na tym wyjeździe podpowiemy ci jak robić lepsze zdjęcia, ale przede wszystkim będziesz mieć unikalną możliwość obserwacji przyrody w wyjątkowych miejscach – najlepszym aparatem fotograficznym jest nasza pamięć.
- Naszym domem w buszu będą luksusowe namioty typu safari (z łazienkami i prywatnymi tarasami z pięknymi widokami na okolicę), na kameralnych campach o wysokim standardzie.
- Zajrzyj do opisu tego wyjazdu na stronie Wild Encounter Safaris

Camp Lemala Ndutu – bliżej natury być nie można.
Założenia ogólne
- Termin: 13-23 marca 2026 (należy dodać czas przelotu do/z Tanzanii, możliwość przedłużenia pobytu na Zanzibarze)
- Liczba osób: 8
- Koszt: 8275 USD
- 10 dni na safari poświęconych na obserwację przyrody w najciekawszych przyrodniczo miejscach (Serengeti, Ndutu, Ngorongoro)
- Nocleg: stylowe dwuosobowe namioty typu safari z łóżkami i łazienką, możliwość namiotów jednoosobowych za dopłatą ok. 2000 USD) na kameralnych campach o wysokim standardzie.
- Przejazd w dwóch autach: po 4 osoby w aucie oraz dwoje przewodników: Anka Olej-Kobus i Artur Stankiewicz, po jednym przewodniku na auto.
- Auta są modyfikowane dla optymalnej wygody obserwacji i fotografowania zwierząt, 2 krzesła są wyjęte aby było swobodne miejsce dla 4 osób w środku oraz przewodnika z przodu i miejscowego kierowcy
- Auta w Serengeti są otwarte i przystosowane do photo-safaris, nie mają ścian bocznych. W Ngorongoro auta zamknięte (podnoszony dach) bo takie są wymagania władz parku.
- Sprawdzeni kierowcy, z doświadczeniem tropienia zwierząt oraz prowadzenia przyrodniczych safari.
- Koszt wyjazdu zawiera:
- Wszystkie opłaty wstępów do parków, pozwolenia, miejscowe podatki etc.
- Wszystkie koszty na miejscu w formule all inclusive: prywatne samochody na safari oraz przejazd z i do Aruszy, noclegi, jedzenie, napoje (w tym alkoholowe), pranie.
- Transport lotniczy do najbliższego punktu medycznego o standardzie międzynarodowym
- Porady ze strony Artura i Anki jak się przygotować do wyjazdu oraz co zabrać, także porady dotyczące sprzętu fotograficznego oraz fotografowania na miejscu.
- Pomoc w wyborze przelotu z Polski (uczestnicy kupują loty indywidualnie)
- Koszt wyjazdu nie zawiera:
- Lotu z Polski do JRO (Kilimanjaro airport)
- Wiza Tanzanii (w chwili obecnej $50)
- Ubezpieczenia medyczngo
- Napiwków dla miejscowej obsługi (ok $300 na osobę za całość)

Biegnące gnu. Fot. Artur Stankiewicz.
Program wyjazdu
13.03 – przylot do JRO i transfer do Lemala Hamerkop House lub Rivertrees Lodge. Kolacja i przy ognisku zapoznanie się oraz omówienie programu.
14.03 – poranny wyjazd do Ndutu (z lunchem podczas podróży), Dojazd ok 13-14:00 i rozpoczynamy popołudniowy game drive. Będziemy jechać pośród klasycznej sawanny z parasolowatymi akacjami. Ten rejon Serengeti znany jest z wielkiej migracji będącej tu między grudniem a marcem, kiedy to wędrują tu dziesiątki tysięcy gnu, zebr i gazeli oraz polujące na nie drapieżniki. Powrót po zachodzie słońca na kolację. Naszą bazą wypadową na następne dni będzie kameralny Lemala Ndutu Camp (tylko 9 namiotów), położony na skraju stałych mokradeł i pozwalający na obserwację spektaklu przyrody.
15-17.03 – poranne i popołudniowe game drives w Ndutu area. Możemy też wyjechać na safari na cały dzień zabierając ze sobą obiad. Marzec to czas intensywnych polowań wielkich kotów na cielęta gnu, o tej porze roku są spore szanse na zobaczenie takich scen. Wyruszymy na obserwację stad gnu, zebr, lwów, gepardów, lampartów (może uda się nam spotkać też karakala lub serwala), słoni, żyraf oraz ptaków i wszelkich innych stworzeń, jakie uda się nam spotkać. Będziemy mieć czas na odkrywanie sekretów zwierząt i uchwycenie ich w najpiękniejszym świetle.
18.03 – spakowani opuszczamy Ndutu i przemieszczamy się w stronę Central Serengeti. Przez cały przejazd mamy game drive, aż do następnego campu, do którego dojedziemy po lunchu. Naszym kolejnym domem w buszu będzie stylowy i luksusowy Lemala Ewanjan, pięknie położony w dolinie Seronery, znanej ze sporej populacji wielkich kotów.
19-21.03 – eksplorujemy centralne Serengeti. Tym razem koncentrujemy się na szukaniu lwów i lampartów na kopjes (czyli granitowych skałach, to ten krajobraz zainspirował twórców „Króla lwa”). To także teren gepardów które prowadzą tu polowania, a my będziemy gotowi do obserwacji wszelkich zdarzeń, jakie zechce nam pokazać afrykańska przyroda.
22.03 – wyruszamy w stronę Ngorongoro, zaś przejazd przez Serengeti to nasze ostatnie safari w tym parku, ale nie ostatnie tego dnia. Do krateru dojedziemy ok 14:00. Posilamy się zabranym ze sobą obiadem na krawędzi krateru, po czym zjeżdżamy w dół, na ostatnie 3 godziny safari (wyjazd musi być przed 18:00, w kraterze nie wolno przebywać po zachodzie słońca). Krater znany jest z różnorodności zwierząt, z których część nigdy go nie opuszcza i jest wyjątkowym miejscem na skalę światową. Nocleg spędzamy w przepięknym Lemala Ngorongoro
23.03 – spakowani jesteśmy przy bramie krateru o 6 rano, aby być pierwszymi osobami na safari wewnątrz Ngorongoro. Podziwiamy zwierzęta w kraterze w samotności do 9, po czym jemy śniadanie i kierujemy się powoli w stronę wyjazdu (wyjazd z Ngorongoro dostosujemy do miedzynarodowych odlotów z Kilimanjaro Airport)

Samotnik przemierza równiny Serengeti.
Jak się zapisać oraz wpłacić za wyjazd
- Należy wypełnić formularz rezerwacji (Booking Form), zapoznać się z warunkami i postanowieniami (Terms and Conditions), podpisać i wysłać do Artura, który odpowie też na wszelkie pytania (+48 519 545 065, arturstankiewicz@mac.com)
- Wpłata depozytu 2500 USD przy rezerwacji jest bezzwrotna (chyba że uda się znaleźć inną osobę jadącą zamiast danej osoby) na konto walutowe w USD.
- Reszta kwoty płatna do 100 dni przed safari na konto walutowe w USD.
- Cena jest nie zawiera opłat bankowych i opłat za potencjalne wymiany z PLN czy EUR na USD – jeśli takie opłaty występują, należy je doliczyć.
UWAGA: Wyjazd zostanie zrealizowany tylko przy pełnej frekwencji 8 uczestników. W razie mniejszej ilości następuje zwrot zaliczki albo zmiana ceny po przedyskutowaniu z potencjalnymi uczestnikami.
Organizator wyjazdu – Artur Stankiewicz Photography
Artur Stankiewicz tworzy wyprawy aby pokazywać afrykańskią przyrodę w nieskażonych siedliskach, tak jak widziałeś ją w filmach NatGeo lub BBC Earth… tylko lepiej, bliżej i bardziej dziko. To nieocenzurowana, surowa wersja, w której jesteś widzem w najwspanialszym, 360-stopniowym audytorium afrykańskiej dziczy.
Wyjazd z nami pozostawi Cię oszołomionym i głodnym więcej; niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym fotografem, czy odwiedzasz to miejsce po raz pierwszy, gwarantujemy, że doświadczysz dzikości natury z nieco innej perspektywy niż inni. To safari pozwalające doświadczyć niezwykłych przeżyć wśród nieskażonej przyrody, dyskretnego luksusu oraz obserwacji natury bez pośpiechu.
Artur Stankiewicz, założyciel Wild Encounter Safaris, aktywnie wspiera takie inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, jak The David Sheldrick Wildlife Trust, Bushlife Conservancy czy Remembering Wildlife. Biorąc udział w naszych przygodach, każdy uczestnik de facto wspiera ochronę przyrody, ponieważ 10% dochodów przeznaczamy na wsparcie ochrony przyrody.
Zajrzyj do opisu tego wyjazdu na stronie Wild Encounter Safaris

Lew z Ngorongoro. Fot. Artur Stankiewicz.
Przewodnicy wyjazdu do Tanzanii
Anka Olej-Kobus
Z wykształcenia romanistka, z zawodu niezależna fotografka i dziennikarka. Współpracowała z wiodącymi tytułami: Traveler National Geographic, Voyage, Kontynenty, Kalejdoscope. Aby dzielić się opowieściami ze świata pisze książki m. in. o Namibii, Sudanie Południowym, USA, Birmie, które otrzymały liczne nagrody („Złote Pióro, „Złoty Jaśmin”, „Traveler”, „Magellan”). Regularnie opowiada też o Afryce w radio i podcastach (m. in. TOK FM, cykl „AfrykAnki okiem” w Podróż bez paszportu, Brzmienie świata z lotu Drozda, Radio 3/5/7).
Jej ostatnia publikacja to „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari„, gdzie opisała ponad 400 gatunków: od słoni do mrówek, pokazując niezwykłe bogactwo afrykańskiej fauny.

Anka z książką na Serengeti.
Od 2016 r. Anka regularnie pilotuje wyprawy do Afryki. Na safari najbardziej kocha nieprzewidywalność natury oraz dzielenie się opowieściami o świecie zwierząt, gdyż stara zasada przewodników mówi, że im więcej wiesz, tym więcej widzisz. Podczas wyjazdów obala mity (bo żaden struś nie chowa głowy w piasek), odkrywa zaskakującą anatomię zwierząt (bo czy wiedzieliście, że trąba słonia składa się z 40 000 mięśni?), dzieli się afrykańskimi legendami (tłumaczącymi wygląd zwierząt) oraz wyjaśnia fascynujące zachowania (żuki gnojowe to jedyne owady, o których wiemy iż kierują się światłem gwiazd, zaś sposoby zalotów różnych stworzeń są imponujące!). Każde safari to wyjątkowa przygoda, a im więcej o wiemy o zwierzętach – tym lepiej rozumiemy ich świat.
Artur Stankiewicz
Artur Stankiewicz swoją przygodę z fotografowaniem przyrody rozpoczął w szkole podstawowej, kiedy to zaczął poznawać lokalną faunę i florę. Pasja do natury kierowała jego życiem, poprzez studia na geologii we Wrocławiu, doktorat z geochemii w USA i późniejszą pracę przy poszukiwaniach ropy i gazu na różnych kontynentach.
Swoją uwagę skupia na zrozumieniu zwierząt, na zdjęciach stara się pokazać intymne momenty ich życia, ukazać je w naturalnym środowisku, w warunkach i świetle uwydatniających piękno danego gatunku, ale również ekosystemu. Czynnie wspiera Związek Polskich Fotografów Przyrody, w którym od marca 2022 pełni funkcję Prezesa Okręgu Dolnośląskiego. Czynnie współpracuje z Nikon Polska – prowadzi prelekcje na temat fotografii afrykańskiej przyrody.

Artur Stankiewicz – portret z surykatką.
Artur organizuje fotograficzne safari i warsztaty w wybranych krajach Afryki. Wspiera w ten sposób rozmaite fundacje i inicjatywy ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Fotografie Artura Stankiewicza publikowane były w wielu polskich i zagranicznych książkach i periodykach. Jego prace są regularnie wyróżnione w wielu prestiżowych miedzynarodowych konkursach fotograficznych. W latach 2021–2024 jego zdjęcia można było oglądać na solowych wystawach w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Seria wielkoformatowych zdjęć Artura jest częścią stalej ekspozycji w Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu.
Sylwetka Artura: TUTAJ
Strona: arturstankiewicz.com/pl
Facebook: https://www.facebook.com/arturstankiewiczphotography
To jedyny taki wyjazd, który prowadzimy razem i który pozwala na doświadczenie wyjątkowych chwil w sercu dzikiej przyrody!
Wszystkie zdjęcia zwierząt w tym wpisie są autorstwa Artura Stankiewicza.
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!