Łyse – Niedziela Palmowa na Kurpiach

W wiosce Łyse podczas Niedzieli Palmowej drewniany kościółek przeżywa prawdziwe oblężenie. Co prawda w roku 2020 epidemia koronawirusa pokrzyżowała wszystkim plany i nie wiem, czy konkurs palm się odbędzie, ale mam nadzieję, że traficie tu w przyszłości.

Dziewczynki w tradycyjnych kurpiowskich strojach.

Dziewczynki w tradycyjnych kurpiowskich strojach.

Niedziela Palmowa nawiązuje do wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdy tłum pozdrawiał Go oliwnymi gałązkami i liśćmi palm. Ale co ciekawe w palmach odnajdujemy też ślady słowiańskich wierzeń. Bazie uważano za symbol odrodzenia życia po zimowym śnie, zaś ich poświęcenie miało dawać im szczególną moc.

Stroiki wielkanocne.

Stroiki wielkanocne.

Łyse – stolica kurpiowskich palm

W czasach międzywojennych podobne palmy tworzono w wielu okolicznych miejscach, do dziś obyczaj ten przetrwał głównie w parafii Łyse. A wszystko to dzięki zaangażowaniu miejscowego proboszcza, księdza Adolfa Pogorzelskiego, będącego jednym z inicjatorów konkursu na Palmę Kurpiowską.

Tutejsze palmy są niezwykle barwne!

Tutejsze palmy są niezwykle barwne!

Gdy tworzono go w 1969 roku chciano podtrzymać ginącą tradycję, nikt z organizatorów nie spodziewał się aż takiego sukcesu!  Najlepiej widać to w liczbach: do pierwszego zgłoszono 25 palm, w ostatnich latach przeciętnie zgłaszanych jest blisko 150 (!), zaś przez ponad 50 lat istnienia konkursu wystawiono około 5 tysięcy palm! Nic dziwnego, że od lat ściągają tu tłumy turystów.

Łyse - w drewnianym kościółku zobaczymy ogromne palmy.

Łyse – w drewnianym kościółku zobaczymy ogromne palmy.

Łyse - msza w zabytkowym kościele.

Łyse – msza w zabytkowym kościele.

Jak powstają palmy?

Choć tutejsze palmy są znacznie niższe niż te w Lipnicy Murowanej (przeciętnie od metra do dziesięciu metrów wysokości) to z pewnością są najbarwniejszymi w Polsce. Są budowane wokół kija – niekiedy wręcz wybiera się całe drzewko sosnowe oplatając je leśnymi roślinami: jałowcem, bukszpanem czy też borowiną.

Palmy mają swoją wagę!

Palmy mają swoją wagę!

Wniesienie gigantycznej palmy do kościoła.

Wniesienie gigantycznej palmy do kościoła.

Tradycja niekiedy przegrywa z wymogami współczesności: niegdyś w palmy wplatano cis i widłaka, dziś próżno ich szukać, bo jako rośliny objęte ochroną są zakazane w regulaminie…

Bardzo często zostawia się też na końcu rozwidlone gałęzie sosnowe, które zdobi się kwiatami i wstążkami z bibuły. Jako że tylko tutaj stosuje się taką ozdobę, kurpiowskich palm nie sposób pomylić z żadnymi innymi.

Kwiaty tworzy się z bibułki.

Kwiaty tworzy się z bibułki.

Podstawowym tworzywem z jakiego powstają dekoracje jest delikatna bibułka. Kobiety już od początku Wielkiego Postu tworzą z niej ozdoby składane do koszy by tydzień przed Niedzielą Palmową uwić z nich palmę.

Głównym motywem dekoracyjnym są kwiaty: bibułka owinięta na druciki modelowana jest w płatki najbardziej fantazyjnych słoneczników, orchidei, róż, maków czy też irysów. Ich różnorodność i wielobarwność tworzy istne dzieła sztuki.

Rocznemu Michasiowi palmy się bardzo podobały!

Rocznemu Michasiowi palmy się bardzo podobały!

Kiermasz rękodzieła

Będąc tutaj warto odwiedzić kiermasz ludowej sztuki: to unikalna okazja do nabycia ręcznie odlewanych świec z pszczelego wosku w kształcie figurek zwierząt, pisanek w koronkowych strojach czy też robionych z włoczki kogutków. Na łasuchów czekają bułeczki w kształcie zwierzątek, zaś na pamiątkę najlepiej przywieźć stąd miniaturową kurpiowską palmę!

Świece z pszczelego wosku.

Świece z pszczelego wosku.

Koronkowe dekoracje.

Koronkowe dekoracje.

Zdobienia z koronki na jajka.

Zdobienia z koronki na jajka.

Aż szkoda zjadać takie cudeńka!

Aż szkoda zjadać takie cudeńka!

Zajrzyj jak wygląda wiosna nad Biebrzą!
Przeczytaj o Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. i tradycji konnej procesji w Pietrowicach Wielkich.
Na Planecie Kobusów znajdziesz opis naszych fotograficznych wędrówek podczas Wielkanocy, a tu nasza prezentacja polskich tradycji wielkanocnych:


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz