Drzazgi świata – jak rozmawiać o przyrodzie w czasach kryzysu? Inspiracje

Kamila Kielar i Jacek Karczewski

Dziś polecam wam kolejny podcast „Drzazgi świata” czyli doskonałą rozmowę Kamili Kielar z Jackiem Karczewskim.

Słowa mają znaczenie. Ogromne. To one opisują nasz świat i tworzą nasz stosunek do niego. W tym podkaście znajdziecie masę inspiracji, ciekawostek, pytań wartych zastanowienia się.

Czym jest „upluszowienie” języka i czy aby na pewno lepszy jest naukowy żargon? Do czego jest nam potrzebna przyroda i dlaczego „zarządzanie naturą” oddala nas od niej? Kim jest krokuta i kawia czyli czy warto na siłę zmieniać nazwy zwierząt?

Bardzo inspirująca rozmowa! Posłuchaj jej TUTAJ lub kliknij na poniżej:

Drzazgi świata - odc. 29

Drzazgi świata – odc. 29

Drzazgi świata – odcinek 29

Jak mówić dziś o przyrodzie, w czasie kryzysów i dynamicznych zjawisk? W czasie, kiedy najbardziej potrzebujemy zrozumienia i wiedzy, ale kiedy jednocześnie język nauki jest hermetyczny i nie pozwala ludziom na prawdziwe zrozumienie natury?

 

Nie da się ochronić przyrody bez szerokiego udziału społeczeństwa. A do tego potrzebny nam jest język, który nie oddziela nas od niej, język, w którym są emocje, a nie tylko techniczne i wykluczające terminy naukowe. Dlatego naukowcy, zamykając się w wieży z kości słoniowej, potrafią w konsekwencji szkodzić przyrodzie.

 

O przyrodniczej nowomowie, o porach w skórze tasiemca, o bambinizacji i o tym, czemu na nikim nie robi wrażenia wyrażenie „gatunek zagrożony” opowiada dziś Jacek Karczewski, przyrodnik, aktywista i promotor przyrody. Jacek realizował uznane kampanie społeczne „Bądź na pTak”, „Noc Sów” czy „Ptak też człowiek”, które są jednymi z największych proprzyrodniczych przedsięwzięć wdrażanych do tej pory w Polsce. Jest autorem książek przyrodniczych „Jej wysokość gęś”, „Zobacz ptaka” czy „Noc sów”. Jacek współpracuje również z organizacjami spoza Polski, takimi jak brytyjskie Conservation Without Borders.
„Drzazgi świata” odc. 29

Kamila Kielar tworzy audycje Drzazgi świata gdzie wraz zaproszonymi osobami rozmawia na ważne tematy. Żadne tam pitu, pitu, świat jest piękny, kolorowe pocztówki wspomnień. To mądre rozmowy, zmuszające do refleksji. Warto śledzić jej kolejne drzazgi!

A książki Jacka Karczewskiego to kopalnia wiedzy o ptakach. Warto przeczytać – więcej TUTAJ.

Zajrzyj do wpisu „Wolontariat z sierotami” – rozmowy Kamili Kielar z Alicją Kosińską o tym czym jest turystyka sieroca i jaki ma wpływ na dzieci.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz