Czego nauczyła mnie ośmiornica – niezwykły dokument z RPA

Film „My octopus teacher” („Czego nauczyła mnie ośmiornica”) zdobywa przebojem kolejne festiwale. Otrzymał osiem nominacji do Jackson Wild Media Awards (co jest odpowiednikiem Oscarów dla filmów przyrodniczych) i mam nadzieję, że dostanie co najmniej kilka statuetek. Bo jest to doskonały film!

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" kliknij i kup z autografem.

„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” kliknij i kup z autografem.

Niezwykła przyjaźń człowieka i ośmiornicy.

Niezwykła przyjaźń człowieka i ośmiornicy.

Powrót do korzeni

Jest to również pierwszy film dokumentalny zrealizowany przez Netflix w RPA. Oglądając go pomyślałam, że jeśli ta platforma nadal będzie wydawać pieniądze z subskrypcji na tworzenie tak świetnych dzieł – to chętnie przez kolejne lata będę ich abonentką!

Pierwszy dokument Netflixa z RPA!

Pierwszy dokument Netflixa z RPA!

Ten film ma dwóch bohaterów. Pierwszym jest Craig Foster, filmowiec który przeżywa wypalenie zawodowe i postanawia wrócić do tego, co kochał jako dziecko. Do nurkowania z maską i fajką (czyli freedivingu) w zimnych wodach Atlantyku nieopodal Przylądka Burz. Tak, tak, bo RPA to nie tylko słońce i safari, lecz także lodowata woda dzięki czemu żyją tu pingwiny.

Craig Foster - wierzymy w każde jego słowo.

Craig Foster – wierzymy w każde jego słowo.

W lesie wodorostów

Podczas podwodnych wypraw Craig odkrywa uroczą zatokę. Tu uwaga techniczna: to nie jest miejsce, które na pierwszy rzut oka zachwyca. Nie ma tu bajecznych raf koralowych i prawdopodobnie większość z nas uznałaby to miejsce za mało atrakcyjne. Las wodorostów, zielonych alg, ułomki muszli.

Las wodorostów jest sfilmowany niezwykle poetycko.

Las wodorostów jest sfilmowany niezwykle poetycko.

Las wodorostów bywa tajemniczy...

Las wodorostów bywa tajemniczy…

Tymczasem Craig pokazuje nam jak niesamowity jest ten zakątek dzikiego oceanu. Jego przewodniczką po tym świecie jest ośmiornica. I znowu: to nie jest zwierzak, który budzi ciepłe uczucia u ludzi. Raczej czarny charakter z horrorów klasy B: te macki, ta przedziwna głowa… Dość wspomnieć postać Davy’ego Jonesa „kapitana-ośmiornicy” z filmu „Piraci z Karaibów”!

Z tym gościem nie chcielibyście się zaprzyjaźnić...

Z tym gościem nie chcielibyście się zaprzyjaźnić…

Niezwykła ośmiornica

Bohaterka filmu pokazuje zupełnie inne oblicze. To niezwykle ciekawe i inteligentne stworzenie. Czy wiedzieliście, że ośmiornica to ślimak, który stracił skorupę w czasie ewolucji? Kolejne ujęcia pokazują jej mistrzowskie kamuflaże, bo przez miliony lat ewolucji udoskonaliła sztukę ukrywania się. Ma tylko rok życia… Ośmiornice synchronizują chwilę swej śmierci z narodzinami potomstwa: gdy matka umiera do oceanu trafia pół miliona jej dzieci. Przeżyje garstka z nich…

Unikalne ujęcie - maluch ośmiornicy...

Unikalne ujęcie – maluch ośmiornicy…

Czy kiedykolwiek patrzyliście w oczy ośmiornicy? Są niesamowite. Nawet jeśli oczy są zwierciadłem duszy, nie mamy pojęcia, o czym ona myśli. A jednak – wyraźnie zaprzyjaźnia się z człowiekiem i jest go ciekawa.

Oko w oko z damą mórz.

Oko w oko z damą mórz.

– Czemu dzikie zwierzę chce być z człowiekiem? – zastanawia się Craig i sam udziela sobie odpowiedzi – Myślę, że było to stymulujące dla jej inteligencji. Zrozumiała, że nie jestem niebezpieczny. Czerpała radość z tych spotkań.

Hej, człowieku, co tam masz na twarzy?

Hej, człowieku, co tam masz na twarzy?

Oglądając film odkrywamy, jej niezwykłe wcielenia. Potrafi wędrować na dwóch nogach (mackach?), falować niczym staruszka w sukience, zmieniać kolory a nawet kształty pokazując i chowając rogi! – To ośmiornica zwyczajna, octopus vulgaris – mówi nam Craig, a my nie mamy wątpliwości, że najzwyczajniejsza z ośmiornic jest jednocześnie ósmym cudem świata. Jak każda istota w przyrodzie.

Tak, pod muszlami kryje się ośmiornica!

Tak, pod muszlami kryje się ośmiornica!

– Ma 2000 przyssawek używanych niezależnie, to jakby mieć 2000 palców – wyjaśnia Craig. A to dopiero początek jej niesamowitych umiejętności. Bo ten zwierzak odczuwa otoczenie całym swym ciałem.

Ośmiornica - mistrzyni zmienności.

Ośmiornica – mistrzyni zmienności.

Rok niesamowitego życia

Craig nurkował w tej samej zatoce przez rok. Pozwoliło to jemu (oraz towarzyszącej mu ekipie filmowej, choć oglądając ten dokument zupełnie o ich istnieniu zapominamy) odkryć rzeczy nieopisane w pracach naukowych. Nie chcę wam tu spoilerować, ale spektakularna ucieczka przed rekinem oraz polowanie na homara na zawsze zostaną w waszej pamięci.

Ten film przeniesie nas na inną planetę!

Ten film przeniesie nas na inną planetę!

Czy ośmiornica może nauczyć człowieka wrażliwości? Ten film jest tego potwierdzeniem. To pięknie opowiedziana historia – z pozoru bardzo prosta, a jednocześnie trafiająca w głąb serca. Zostanie w waszej pamięci na długo (mogą się też przydać chusteczki!).

Większość ujęć nakręcono (i to genialnie nakręcono!) na głębokości 2-5 metrów. Teoretycznie każdy z nas mógłby się tam znaleźć. Dzięki temu filmowi, zupełnie inaczej spojrzysz na świat…

Cichymi bohaterami filmu jest cała ekipa filmowa!

Cichymi bohaterami filmu jest cała ekipa filmowa!

Miała niewyobrażalne życie, a ja byłem z niej dumny. Żyj szybko, umieraj młodo.

Craig Foster

Koniecznie zobaczcie ten film!

Wszystkie zdjęcia do tego wpisu pochodzą z materiałów prasowych NETFLIX oraz ze strony fundacji  Sea Change Project założonej przez Craiga Fostera.
A jeśli chcecie zobaczyć ośmiornice na żywo – wybierzcie się na nurkowanie z Nautica!

Kliknij i kup od autorki!

Kliknij i kup od autorki!


(c) Anna Olej-Kobus | AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz