Ponieważ regularnie pytacie mnie, co zabrać dla dzieci, zebrałam dla was kilka praktycznych porad. Skoro już bierzecie coś na drugi koniec świata, warto by była to rzecz sensowna! Koniecznie przeczytaj też ZANIM POMOŻESZ czyli o etycznym wolontariacie zagranicznym (jest tu też o pomocy dzieciom).
Co zabrać dla dzieci:
- Przede wszystkim weź rzeczy trwałe i dobrej jakości. Lepiej już nic nie przywozić, niż dawać dziecku zabawkę, która zaraz się rozpadnie. Jego rozpacz po stracie będzie ogromna i nie do ukojenia, bo mówimy o dzieciach, których rodziców nie stać na zabawki.
- Świetnie sprawdzają się zabawki społeczne, czyli takie które posłużą wszystkim dzieciom w wiosce. Rewelacyjna jest zwykła skórzana piłka (najlepiej od razu z pompką) oraz różnego rodzaju piłki gumowe, piankowe, kauczukowe etc.
3. Dobrym pomysłem są długopisy, ołówki (ale sprawdź, czy aby nie dostaniesz ich taniej na miejscu). Pomyśl o swoim carbon footprint! Najlepiej jest podarować je nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły, jeśli nie znasz takiej osoby możesz dać je lokalnemu przewodnikowi.
4. Dobrym pomysłem do zabrania dla szkoły są środki opatrunkowe i odkażające rany.
5. Jeśli masz możliwość – weź książki dla dzieci po angielsku. Będą świetną pomocą w nauce języka. Może znajdziesz nawet takie książki o Polsce?
6. Zamiast flamastrów (szybko wysychają i się wypisują) znacznie lepsze będą kredki do temperowania (nożyk do ich zaostrzenia zawsze się znajdzie) lub dobrej jakości kredki świecowe.
7. W niektórych krajach bardzo trudno o ubrania dla dzieci: wszelkiego typu sukienki, bluzki, spodenki czy sandały są tam bardzo przydatne. Warto sprawdzić jak wygląda kultura danego kraju, ale biorąc pod uwagę globalizację, większość dzieci na całym świecie nosi ubrania zachodnie (nawet jeśli na potrzeby turystów ich rodzice wciąż zakładają tradycyjne stroje).
8. Balony to rzecz, która zawsze przynosi dużo radości, podobnie jak wszelkiego typu maskotki czy kolorowe gumki do włosów. Ale miej świadomość, że tam, gdzie jest busz/kolczaste krzewy – balony błyskawicznie stają się śmieciami.
9. Jeśli masz ze sobą pacynkę, możesz sprawić wiele radości dzieciakom prowadząc z nimi rozmowę: pacynka pyta o ich szkołę i zabawy. Dla dzieci na całym świecie to wielka frajda, by odpowiedzieć gadającemu pluszakowi, choć może się zdarzyć, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziały i będą początkowo onieśmielone.
Czego nie zabierać:
- Słodyczy – próchnica jest ogromnym problemem tam, gdzie docierają turyści.
- Skomplikowanych zabawek nie działających po zgubieniu jednej części.
- Zabawek nie odpornych na piasek i kurz.
Najlepiej jest, gdy prezenty wręczamy rodzicom dzieci, miejscowej starszyźnie, lub osobie będącej przewodnikiem lokalnej społeczności. On rozdzieli to dalej. Wręczając zaś rzeczy przypadkowo spotkanym osobom zaburza się hierarchię i uczy ludzi, by na widok turysty rzucali się na niego z wyciągniętymi rękoma. Byłam świadkiem, jak w Ugandzie dzieciaki dosłownie zaatakowały tłumem, turystę z drobiazgami dla nich. Wygrywały najsilniejsze i najwyższe. A nie o takie spotkanie wszak wam chodzi, prawda?
Przed wyjazdem zastanów się dobrze, co zabrać dla dzieci, aby było naprawdę przydatne. Zawsze warto wiedzieć jak najwięcej o miejscu, do którego jedziemy. Porozmawiaj z miejscowym przewodnikiem lub innymi podróżnikami (na tematycznych forach i social media), jakie są potrzeby miejscowych ludzi i ich relacje z turystami.
Dwa przykłady niewłaściwej pomocy:
Pierwszy z Kambodży. Na jez. Tonle Sam woziło się do szkoły turystów. Wzruszeni kupowali dzieciom zeszyty, dzieci im dziękowały, robiły występ i wszyscy byli szczęśliwi. Następnie nauczyciel oddawał zeszyty do sklepiku, dzieląc się zyskiem ze sprzedawcą…
Drugi z Afryki. Na turystach ogromne wrażenie zrobiło, że dzieci śpią w łóżkach na gołych deskach. Pojechali zatem do miasta i przywieźli materace. Które potem stały bezużytecznie, bo miejscowe dzieci od urodzenia spały na klepiskach i po prostu na materacach było im niewygodnie…
„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.” o. Fabian Kaltbach OFM
Nie sposób się nie zgodzić z tym cytatem, ale… zdziwilibyście się, jak OGROMNY biznes powstaje na nieprzemyślanej i impulsywnej dobroci. Coraz więcej mówi się o problemach jakie niosą ze sobą wizyty w szkołach, turystyka sieroca, wolontariat z dziećmi i wykorzystywanie dzieci jako atrakcji turystycznej.
Posłuchaj audycji o wolunturystyce Kamili Kielar „Drzazgi świata” – „Zapotrzebowanie na sieroty”
Przeczytaj wpis o wykładach TED – inspirująco o pomocy i pomaganiu!
(c) Anka Olej-Kobus | AfrykAnka.pl
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!