„Baba Yetu” – modlitwa, która podbiła świat

„Baba yetu” to „Ojcze nasz” w języku swahili. Trafiłam na to zupełnym przypadkiem. Nauka czegoś nowego to jak wyruszenie nieznaną drogą. Nagle odkrywam fascynujące światy, które wszak trwały obok, a o których nie miałam pojęcia!

To właśnie jeden z powodów, dla których fotografowanie mi się nie znudzi – zawsze znajduję kolejną historię do opowiedzenia. Niedawno zaczęłam się uczyć swahili. Pilotując wyprawy jeżdżę do Afryki, a ten język to klucz do rozmów w wielu krajach.

Baba yetu – najsłynniejsza modlitwa

Szperając po sieci w poszukiwaniu materiałów do nauki natrafiłam na to nagranie. Zaśpiewane przez solistę i chór w swahili. Coś pięknego!

Historia tego utworu zaczyna wiele lat wcześniej. Dwóch studentów Uniwersytu Stanforda mieszka w jednym pokoju. To przyszły kompozytor Christopher Tin i przyszły projektant gier komputerowych Soren Johnson. Gdy po latach ten ostatni przygotował grę Civilisation IV poprosił byłego współlokatora o jakąś inspirującą muzykę. Tak w 2005 roku powstała ta przepiękna pieśń, zasłużenie obsypana nagrodami.

Gra, która zainspirowała świat.

Gra, która zainspirowała świat.

Oryginalne nagranie doczekało się ponad 17 milionów odtworzeń! Zobacz i posłuchaj:

 

Moje ulubione wykonanie to chór męski z Uniwersytetu Brigham – jak będę w Kenii muszę to pokazać miejscowym ludziom – też im się spodoba!

 

Ta pieśń doczekała się też polskiej realizacji pokazania historii naszego kraju w rytm słów w swahili tłumaczonych na polski (to dopiero ekumenizm!).

Gdy pewnego razu w Ugandzie spotkałam księdza – zaśpiewałam mu początek tej pieśni (bo tylko tyle umiem). Był szczęśliwy – że ktoś z tak dalekiego kraju jak Polska potrafi się modlić w języku, który zna! Dla tej jednej chwili warto było zacząć naukę swahili! I już się cieszę, ile jeszcze odkryć czeka mnie po drodze 🙂

"Baba yetu" - wspaniała muzyka!

„Baba yetu” – wspaniała muzyka!

Tu znajdziesz wpis o symbolice etiopskich krzyży.
Więcej opowieści o Afryce jest w mojej książce o Namibii.


(c) AfrykAnka.pl

Podoba Ci się ten wpis?
Będzie mi miło jeżeli postawisz mi kawę. Serdecznie dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię zainteresuje...

Zostaw komentarz