Afrykańska historia przez wieki była pisana przez białych. A jak mawia popularne przysłowie: „Dopóki lew nie opowie historii ze swojej strony, opowieść o polowaniu zawsze będzie gloryfikować myśliwego”. Nic zatem dziwnego, że książki pisane przez kolonistów mocno wypaczały obraz Afryki, zniekształcając także historię kontynentu.
Szczęśliwie powstaje coraz więcej książek, pokazujących Afrykę z perspektywy jej mieszkańców i osób stąd pochodzących. Taka jest też „Afrykańska historia Afryki. Od narodzin człowieka do niepodległych państw” napisana przez pochodzącą z Sudanu brytyjską dziennikarkę Zeinab Badawi. Autorka nie próbuje mierzyć się z historią całego kontynentu (taką ciekawą próbę natomiast znajdziemy w książce „Afryka – opowieści o wszystkich krajach kontynentu”) – zamiast tego dostajemy 17 rozdziałów opisujących dawne imperia, historyczne procesy i wydarzenia oraz portrety władców.

„Afrykańska historia AFryki” to lektura na wiele wieczorów.
Autorka przez siedem lat odwiedziła przez ponad trzydzieści krajów Afryki, rozmawiając z mieszkańcami aby przedstawić ich perspektywę. Dzięki temu powstało dzieło wyjątkowe: nie jest to suchy akademicki wykład o historii, lecz mozaika opowieści, układająca się w szerszą całość.
To książka którą można czytać od początku, od historii powstania homonimów czyli naszych praprodków, a także prastarej cywilizacji Egiptu i królestwa Kusz. Można też zacząć od rozdziałów, które nas zainteresują, bo związane są z miejscami które odwiedziliśmy podczas podróży (np. Ghana, Tanzania). Do wielu z tych rozdziałów warto wracać, bo jest w nich taka ilość nazwisk, dat i faktów, że pewnie nie zapamiętamy ich po jednym czytaniu.
„Afrykańska historia Afryki” to pasjonująca, choć nie ława lektura i zdecydowanie polecam ją osobom szukającym pogłębionych informacji o Afryce oraz zainteresowanych jej historią. Ta książka to prawdziwa perełka, która powinna na długo zagościć na waszych półkach.
„Afrykańska historia Afryki. Od narodzin człowieka do niepodległych państw”
autor: Zeinab Badawi, tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
wyd. HI:STORY
Zajrzyj do wpisu o książkach o Kenii, Ugandzie i Botswanie.
(c) AfrykAnka.pl | Anka Olej-Kobus